Kettős adóztatás: új szabály lépett életbe


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A tagállamok közötti adóviták gyorsabb és hatékonyabb rendezése érdekében új uniós szabályok léptek hatályba hétfőn, amelyek nagyobb mértékű jogbiztonságot nyújtanak a kettős adóztatással érintett vállalkozások és magánszemélyek számára – közölte az Európai Bizottság.

Pierre Moscovici, a gazdasági és pénzügyekért, valamint az adó- és vámügyért felelős biztos közölte, az új rendszer révén könnyebb lesz megoldást találni a tagállamok közötti olyan adóügyi vitákra, amelyek a kettős adóztatás megszüntetéséről rendelkező nemzetközi megállapodások és egyezmények értelmezéséből és alkalmazásából adódhatnak.

Becslések szerint az unióban jelenleg kétezer ilyen vita van folyamatban, amelyek közül 900 ügy több mint 2 éve húzódik.

Tájékoztatása szerint a szabályozás biztosítani fogja, hogy a vállalkozások és a magánszemélyek gyorsabban és hatékonyabban tudják rendezni az adóegyezményekkel összefüggő vitákat, különösen a kettős adóztatással kapcsolatosakat. Az új irányelv emellett biztosítja az unión belüli adóügyi viták nagyobb átláthatóságát.

Kettős adóztatásról akkor beszélünk, amikor két vagy több ország is úgy véli, hogy jogosult egy vállalat vagy magánszemély adott jövedelmét vagy nyereségét megadóztatni. Ilyen helyzet adódhat például a különböző joghatóságok nemzeti szabályai közötti eltérésből vagy ugyanazon rendelkezésnek egy kétoldalú adószerződésen belüli eltérő értelmezéséből.

Az uniós szabályok között eddig olyan többoldalú egyezmény létezett, amely lehetőséget biztosított az adóhatóságoknak arra, hogy jogvitákat választottbíróság elé terjesszenek, az adófizetőknek azonban semmilyen lehetőségük nem volt arra, hogy maguk kérjék e folyamat elindítását. A hatóságok továbbá eddig nem voltak kötelesek végleges megállapodásra jutni.

Az új irányelvet a július 1-jétől benyújtott, a 2018. január 1-jével kezdődött vagy az azt követő adóévben szerzett jövedelemre vagy tőkére vonatkozó panaszok esetében kell alkalmazni. Az illetékes hatóságok abban is megállapodhatnak, hogy az irányelvet az e napot megelőzően benyújtott panaszokra vagy az előző adóévekre is alkalmazzák – közölte az uniós bizottság.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.