Kijátszható a tranzakciós illeték


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Júliustól egységes a bankok elszámolási rendszere az EU-ban, ami kijátszhatóvá teszi a pénzügyi tranzakciós illetéket – írja a Napi Gazdaság. A kormány kompromisszumra kényszerülhet.


Július másodikától a hazai bankok által használt elszámolási rendszer teljesen megegyezik majd az összes európai országban működővel, azzal a különbséggel, hogy a magyar rendszerben nem euró-, hanem forintalapú tranzakciók futnak majd. A konvertibilitási szabályok, valamint szolgáltatások szabad áramlásáról szóló uniós alapelv nyomán nem lehet megtiltani, hogy a jövőben bármely külföldi pénzintézet forintszámlát vezessen és forintutalásokat bonyolítson ügyfelei részére. Ebben az esetben pedig teljes joggal utalhatnak a külföldi bankok bármilyen hazai forintszámlára pénzt, az utalás ugyanúgy napon belül megérkezik, mintha hazai bankok között futott volna. Csakhogy ezen utalások után nem lehet majd tranzakciós illetéket felszámítani – írja a Napi Gazdaság.

A lap szerint a kormányzat az illeték koncepciójának kidolgozásánál nem számolt ezzel a lehetőséggel.

A helyzet megoldását az jelentheti, ha a kabinet kompromisszumokat köt a bankokkal és a nagy cégekkel – elsősorban az ő tranzakcióik „elköltöztetésére” van reális esély –, és mégis maximálják a pénzügyi tranzakciós illeték mértékét.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)