Kiszivárgott részletek a fedezetkezelőről


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kiszivárgott néhány részlet a fedezetkezelő intézményéről, amit kormányrendeletben fognak szabályozni. Az MTI-hez eljutott anyag szerint az építtető és a fővállalkozó, valamint a fővállalkozó és alvállalkozója közti pénzügyi és műszaki teljesítést ellenőrzi majd a fedezetkezelő és egy műszaki ellenőr.

Ha az építtető nem biztosítja a projektszerződés szerinti fedezetét, akkor a kivitelező 30 napra felfüggesztheti a munkát, és ha ez idő alatt sem kapja meg a pénzt a fedezetkezelő, akkor a kivitelező elállhat a szerződéstől, követelheti a költségei megtérítését – egyebek mellett ez a szabály is szerepel az MTI birtokában lévő kormányrendelet-tervezetben, amely az építtetői fedezetkezelő tevékenységét is szabályozza.

A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériumban készült kormányrendelet-tervezet több jogszabályt módosít azzal a céllal, hogy segítse az építési beruházásokat. Az építőipari kivitelezésről szóló kormányrendeletbe kerülnek be a fedezetkezelőtől szóló részletszabályok.

Az építtetői fedezetkezelő az építtető és a vállalkozó kivitelező között létrejött építési szerződés mindkét fél általi teljesítését biztosítja. Kötelező fedezetkezelést alkalmazni a közbeszerzéseknél, továbbá azoknál a privát építési beruházásoknál, amelyek elérik a közösségi értékhatárt. Ez jelenleg 5 millió 150 ezer euró – mintegy 1,3 milliárd forint.

Az első esetben a Magyar államkincstár, míg a másodikban vagy a kincstár, vagy pedig a hitelintézeti törvény szerint üzletszerű letétkezelést pénzügyi szolgáltatásként végezni jogosult szervezet lehet fedezetkezelő.

A fedezetkezelést szerződésbe kell foglalni, a fedezetkezelő külön számlán tartja a kivitelezés ellenértékét, amely saját erő, hitel, valamint pályázati támogatás lehet. A hitelt hitelígérvénnyel, a pályázati támogatást döntéssel kell igazolni. Nem kell a teljes összegnek a számlán lennie, de a következő részteljesítésnek rendelkezésre kell állnia. Ha az építtető nem biztosítja a projekt szerződés szerinti fedezetét, akkor a kivitelező 30 napra felfüggesztheti a munkát, és ha ezen idő alatt sem kapja meg a pénzt a fedezetkezelő, akkor a kivitelező elállhat a szerződéstől, majd követelheti a költségei megtérítését.

A benyújtott számlát a fedezetkezelő átadja a műszaki ellenőrnek, aki 10 munkanapon belül igazolja a teljesítést. Ha lejár a 10 nap, és a műszaki ellenőr nem jelez, akkor a számlát elfogadottnak kell tekinteni, és az összeget a fedezetkezelő kifizeti. Az alvállalkozókról elektronikus nyilvántartás készül, a fedezetkezelő 30 napra felfüggeszti a kifizetését a fővállalkozónak, ha az alvállalkozója felé lejárt, ki nem fizetett tartozása van. Ha a fővállalkozó és az alvállalkozó vitatja a teljesítést, akkor a vita lezárultáig visszatartja a kifizetést a fedezetkezelő. Ugyancsak visszatartja a fedezetkezelő a garanciális biztosíték összegét.

Ha a vállalkozó nem kapta meg a neki járó teljes összeget, akkor a fedezetkezelő ennek erejéig jelzálogjogot jegyeztet be az építtető ingatlanára.

Forrás: Ingatlanok.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.