Kiutalás előtti áfa-ellenőrzés: tipikus adózói hibák


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olyan példákat, tipikus hibákat mutatunk be, amelyeket évek óta rendszeresen követnek el a bevallásaikban az adózók.


Határozott időre szóló elszámolású ügylet

Az adóhatóság a kft. 2008. február havi általános forgalmi adó bevallásának kiutalás előtti ellenőrzését végezte, melynek során az alábbi megállapítást tette: a kft. partnere határozott időre szóló elszámolású ügyletről bocsátott ki bizonylatokat. A vállalkozási szerződésekben a felek megjelölték az elszámolási napot. A számlákon a teljesítési időpontot azonban nem a törvényi előírásoknak megfelelően állították ki.

RODIN adózási-számviteli szakmai rendezvények

A törvény külön teljesítési időpontot rendel azon termékértékesítésekre, illetve szolgáltatásnyújtásokra, melyek kapcsán a felek határozott időre szóló elszámolásban állapodtak meg. Az adófizetési kötelezettség keletkezése ezekben az esetekben az adott elszámoláshoz kapcsolódó ellenérték esedékességéhez kapcsolódik. E teljesítési időponttal adóznak minden olyan „folyamatos jellegű” értékesítések és szolgáltatásnyújtások esetén is, amelyek során a felek által kötött szerződés alapján teljesítendő értékesítésekről csak időszakonként történik elszámolás [Áfa-törvény 58. § (1) bekezdés].

A revízió az adózó által befogadott és levonásba helyezett számlákat az előzőekben részletezett okok miatt nem tudta hiteles dokumentumként elfogadni, az általános forgalmi adó levonására nem tartotta alkalmasnak.

A megállapított jogosulatlan visszaigénylés összege 11.282.000 forint volt.

Pénzügyileg rendezetlen tétel

Az adóhatóság a kft. bevallásának kiutalás előtti ellenőrzését végezte, melynek során az alábbi megállapítást tette.

Az adózó a 2007. IV. negyedévi áfabevallásában – már a 2008. évi új szabályok figyelembevételével, az új Áfatörvény 261. § (6) bekezdése alapján – igényelt vissza 19.982.000 forintot.

Az adózó egy beépítetlen területet vásárolt. Az ügyletről kiállított számla szerint az adóalap 124.890.000 forint, az áfa összege 24.978.000 forint.

A 2007. augusztus 30-án kelt adásvételi szerződés szerint az adózó az ingatlanok vételárát legkésőbb 2007. október 30. napjáig fizeti meg az eladó részére. Az adásvételi szerződés alapján az eladó a szerződés aláírásával egyidejűleg feltétlen és visszavonhatatlan hozzájárulását adja ahhoz, hogy a vevő javára a tárgyi ingatlanok tulajdonjoga az ingatlan nyilvántartásban vétel jog címén bekerüljön. A szerződés szerint a vevő a jelen szerződés aláírásával egyidejűleg lép az ingatlanok birtokába.

Az adózó és a kft. 2007. december 20-án a helyi építési szabályzat módosításának elmaradása miatt módosították az adásvételi szerződést, amelynek eredményeképpen csökkentették az ingatlanok vételárát. Az ingatlanok vételára bruttó 119.894.000 forintra változott.

A kft. a módosításnak megfelelően 2007. december 20-án helyesbítő számlát állított ki -29.973.000 forint bruttó összegről, amelynek adóalapja -24.978.000 forint, áfaösszege -4.995.000 forint. A számla végösszegét 2007. december 31-ig kellett kiegyenlíteni.

Az eladó kft., 2008. január 14-én visszautalt 194.800 CHF-et az adózó részére a helyesbítés miatt, de ez az utalás tévesen nagyobb összegben történt, mint indokolt lett volna, ezért ezt követően az adózónak kellett utalnia újra a tévedésből eredő különbözetet. 2008. január 20-ig a két utalás különbözete, azaz csak 102.295.000 forint volt kiegyenlítve, így pénzügyileg a bevallás benyújtásakor még nem tekinthető rendezettnek az ügylet.

Az ellenőrzés megállapítása szerint az adózó áfa-visszaigénylése ellentétes az új Áfatörvény 186. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakkal.

Az ellenőrzés megállapította, hogy az új Áfatörvény 186. § (2) bekezdése alapján az adóalany az adó áthárítására jogalapot teremtő ügylet fejében járó ellenérték adót is tartalmazó összegét az (1) bekezdésben említett esedékességig – azaz 2008. január 20-ig – maradéktalanul nem térítette meg, ezért a 19.982.000 forintot az adózó az új Áfatörvény 186. § (3) bekezdés, valamint a 131. § (2) bekezdés a) pontja alapján a soron következő adó-megállapítási időszakban veheti figyelembe úgy, mint a fizetendő adó összegét csökkentő tételt, illetve igényelheti vissza, ha a 186. §-ban meghatározott feltételek teljesülnek.

A fentiek miatt a revízió az adózó 19.982.000 forint összegű adó-visszaigénylését jogtalannak minősítette, és azt mint adókülönbözetet megállapította.

A tulajdonostársak közössége minősül adóalanynak

Az adóhatóság a kft. bevallásának kiutalás előtti ellenőrzését végezte, melynek során az alábbi megállapítást tette.

Az adózó a vizsgált időszakban megvásárolt egy irodaházat, amely három társaság közös tulajdonát képezte.

A tulajdonos társaságok mint eladók, az értékesítésről tulajdonhányaduk arányában állították ki külön-külön az értékesítési számlákat. A közös tulajdonban és közös használatban levő ingó és ingatlan dolog esetében a tulajdonostársak közössége minősül adóalanynak. Az adóalanyisághoz fűződő kötelezettségeket és jogokat a tulajdonostársak közössége az általa kijelölt képviselő útján gyakorolja. Kijelölés hiányában képviselőnek a legnagyobb tulajdoni hányaddal rendelkező tulajdonostárs, egyenlő tulajdoni hányad esetén pedig az adóhatóság által kijelölt tulajdonos tekintendő [Áfatörvény 5. § (1) és (2) bekezdés].

A társaságok közös tulajdonában lévő ingatlan értékesítésében megnyilvánuló gazdasági tevékenység kapcsán a tulajdonostársak közössége minősül adóalanynak, tehát a vizsgált ügylet esetében a tulajdonostársak közössége jogosult általános forgalmi adó áthárítására. Ennek megfelelően az egyes adókötelezettségeket, így a bizonylat-kiállítási kötelezettséget is, a tulajdonostársak képviselője teljesíthette volna a tulajdonközösség, mint különálló adóalany nevében.

Tekintettel arra, hogy a tulajdonostársak a képviselőkijelölés jogával nem éltek, a tulajdonközösség képviselőjének a legnagyobb tulajdoni hányaddal rendelkező társaság minősült, tehát ez a társaság állíthatott volna ki adólevonásra jogosító, hiteles számlát, mégpedig az egész gazdasági eseményről, azonban nem a saját adószámán, hanem a tulajdonostársi közösség adószámán.

Tekintettel arra, hogy a vizsgált kft. birtokában nincs ilyen, az adólevonásra jogosító hiteles bizonylat, a revízió nem fogadta el fenti számlákban feltüntetett adó levonásba helyezését.

Az ellenőrzés alapján 160.400.000 forint általános forgalmi adó adókülönbözetet állapított meg a revízió.

Nullás bevallás a likviditási probléma megoldására

Egy adózó ipari gépek kereskedelmével foglalkozott, mely gépeket jellemzően a Közösség országaiból szerzete be, és belföldön értékesítette, ezért rendszeresen áfa-befizetési kötelezettsége keletkezett. Fizetési kötelezettségének átütemezéssel sem tudott eleget tenni, az erre irányuló későbbi kérelmeit az adóhatóságnak, a törvényi feltételek fennállásának hiányában, el kellett utasítania. Ebben a helyzetben a „trükkös” cég a hátralékának további növekedését azzal kívánta megakadályozni, hogy nullás bevallások benyújtásával „elhalasztja magának”az adófizetési kötelezettséget.

Az említett adózó egy másik adóalany kiutalás előtti vizsgálata során került a revizorok látókörébe, miután vevője a tőle beszerzett – mintegy 40 millió forint értékű – eszközre tekintettel jelentős összeget igényelt vissza.

A revizorok helyszíni szemlét tartottak az eladó társaság telephelyén, ahol – az értékesített, ám még el nem szállított eszközön kívül – egy további eszköz, és több kisebb értékű áru meglétét rögzítették. Az ellenőrzés jelzésére másnap az adóvégrehajtók megjelentek adózó telephelyén, és a több mint tízmillió forint feletti adótartozás okán lefoglalták a revizorok által felderített eszközöket.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.