Költségvetési csalást leplezett le a NAV


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

72 millió forint összegű kárt okozott az uniós költségvetésnek az az elkövetői kör, amely pályázati támogatásokkal élt vissza Somogy megyében – adta hírül a NAV.


A támogatások biztos elnyerése érdekében merész trükkhöz folyamodtak a csalók, ügyvédet és értékbecslőt is bevontak a törvénytelen projektbe.

A gyanú szerint a csalássorozat ötletgazdája két kaposvári férfi, akik nyolc gazdasági társaság nevében nyújtottak be uniós támogatások iránti kérelmeket, és hamis okiratokon alapuló elszámolásokat. Valamennyi céget kifejezetten erre a célra hozták létre, valós gazdasági tevékenységet nem folytattak.

A cégbejegyzéseket az egyik gyanúsított testvére, egy Kaposváron praktizáló ügyvédnő készítette; ő intézte a szükséges okiratokat is. A cégek ügyvezetői az ország különböző pontjain élő magánszemélyek voltak.

Navigátor Adózás modul

Az Art. Navigátor és az Áfa Navigátor csomagban, 10% kedvezménnyel.

A navigátorok a jogi eljárásokat a kezdeményezéstől a lezárásig folyamatábrákkal követik végig, a kapcsolódó anyagok (jogszabályok, Nav-állásfoglalások, nyomtatványok) egy kattintással elérhetőek.

Megrendelés >>

Az uniós mikrohitel program keretében benyújtott hitelkérelmek ügyintézését a két irányító férfi végezte. Ők készítették elő a pozitív elbíráláshoz szükséges dokumentációt, és felkérték a szakértőt a hitelfedezetként nyújtott ingatlanok értékbecslésére. Az értékbecslő is beépített ember volt, olyannyira, hogy az ingatlanok értékét a gyanúsítottak által megjelölt összegben állapította meg. Mindezt úgy, hogy az ország különböző pontjain található épületek tájékára sem ment, azokat a megrendelők által rendelkezésére bocsátott, több esetben nem is a fedezetként nyújtott ingatlanról készült fotók alapján becsülte fel.

A csalók leleplezésére szervezett akcióban három megyében, kilenc helyszínen dolgoztak a pénzügyi nyomozók és pénzügyőrök. Többek között a cégek könyvelőinél és az érintett ügyvédnő irodájában is házkutatást tartottak. A pénzügyi nyomozók tizenegy gyanúsítottat, és több mint negyven tanút kihallgattak. A két irányító férfit őrizetbe vették, ők azóta előzetes letartóztatásba kerültek.

Az akcióban családi házakat, lakásokat, egy Balaton-parti nyaralót és szántóföldet is zár alá vettek, így sikerült 72 millió forint értékű vagyont biztosítani.

Mivel a beszerzett információk szerint a gyanúsítottak a csalássorozatot üzletszerűen követték el, a különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt akár tíz év börtönbüntetésre is számíthatnak.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Enyhe zsugorodás júniusban: 50 pont alá esett a júniusi BMI

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 49,4. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. Az elmúlt időszak mérsékelt bővülését követően ebben a hónapban fordulat következett be a feldolgozóiparban, a BMI index 50,0 pont alatt áll – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.