Lassul a beruházások csökkenése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Újra bővültek a harmadik negyedévben a feldolgozóipari beruházások, nőtt a szállítás, raktározás ág volumene, így mérséklődött a harmadik negyedévben a nemzetgazdasági beruházások volumenének csökkenése – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.


A KSH tájékoztatása szerint a harmadik negyedévben a nemzetgazdasági beruházások volumene 2,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, a második negyedévben tapasztalt 5,9 százalékos visszaesés után.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint a júliustól szeptemberig tartó időszakban 1,1 százalékkal mérséklődött a nemzetgazdaságiberuházások volumene április-júniushoz képest, amikor 2,2 százalékkal csökkentek negyedéves szinten a magyarországiberuházások.

A KSH adatai szerint 2012 első három negyedévében 5,2 százalékkal volt alacsonyabb a beruházások volumene a bázisidőszakinál.

A harmadik negyedévben az építésiberuházások jelentősen, 6,5 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól. A gép- és berendezésberuházások viszont – elsősorban a mezőgazdaságban és a feldolgozóipar területén bekövetkezett növekedés hatására – 3,7 százalékkal emelkedtek.

A nemzetgazdasági ágak többségét továbbra is csökkenés jellemezte a harmadik negyedévben. A humán-egészségügyi, szociális ellátásberuházásainak volumene csaknem négytizedére esett vissza az előző év azonos időszakához képest, amit az uniós forrásból finanszírozott egészségügyi intézmény-fejlesztések lezárulása okozott – közölte a KSH.

Szintén nagymértékű visszaesés tapasztalható az oktatás nemzetgazdasági ágban, ugyanis a beruházási teljesítmények mintegy hattizedükre estek vissza az uniós társfinanszírozással megvalósuló felsőoktatási beruházások befejeződése miatt.

A nemzetgazdasági beruházások csökkenő tendenciája ellenére négy nemzetgazdasági ágban növekedés következett be. A feldolgozóipar beruházásai az előző negyedévi csökkenés után a tárgynegyedévben 3,8 százalékkal bővültek, és az alágak több mint felénél növekedést tapasztalt a statisztikai hivatal. A nagyobb súllyal részesedő alágak közül kiemelkedő bővülést regisztrált a KSH a járműgyártásban, valamint a gép-, gépiberendezés-gyártásban és a villamosberendezés-gyártásban, a kisebb súlyú alágak közül pedig az egyéb feldolgozóipar beruházási teljesítménye nőtt a legdinamikusabban.

A második legnagyobb súlyú nemzetgazdasági ágban, a szállítás, raktározás területén a beruházások volumene 9,0 százalékkal haladta meg az előző évi szintet. A KSH szerint ehhez nagymértékben hozzájárult az Új Széchenyi Terv regionális programjai által támogatott átfogó útfejlesztési és útfelújítási projektek megvalósulása.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

NGM: nem a szegénység, hanem az óvatosság miatt fogyaszt keveset a lakosság

Az elmúlt napokban látott napvilágot az Eurostat friss adatközlése, miszerint a magyar háztartások fogyasztása az uniós átlag 70 százalékát éri el. Az adatot többen helytelenül értelmezve, a közvéleményt tudatosan félrevezetve úgy állították be, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa, ami teljességgel nonszensz és szándékos hazugság – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.