Marad az eva


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

„Ők győztek meg engem” – ennyit mondott Orbán Viktor a Képviselői Irodaház halljában, amikor tegnap távozott a Fidesz–KDNP-frakciószövetség tanácskozásáról, ahol a legfontosabb napirendi pont az egyszerűsített vállalkozói adó volt. A vita lényege, hogy a kormány támogatta Koszorús László fideszes képviselő indítványát az eva megszüntetéséről, a Fidesz- és a KDNP-frakció nem.

A kormánypárti képviselők kérését a lapunkhoz kiszivárgott hírek szerint a miniszterelnök tegnap végül elfogadta: az eva marad 2012-ben is, de a kulcsa várhatóan 40 százalékos lesz, az értékhatár pedig 30 milliós. Ezt Lázár János Fidesz-frakcióvezető és Rogán Antal, a gazdasági bizottság fideszes elnöke is megerősítette a tanácskozás után. E szerint áttekintik, hogyan alakítható ki egy új rendszer, amelynek egyik alapja az átalányadózás kiszélesítése lehetne 2013. január 1-jétől. A Matolcsy-tárca feladatul kapta, hogy vizsgálja meg a lehetséges megoldásokat.

Lázár János a kérdésre, hogy a kormánypárti frakciók mivel győzték meg a miniszterelnököt, úgy válaszolt: kompromisszumos megoldás született. A kompromisszumos elképzelés a KDNP-s Seszták Miklós javaslatán alapul, ő terjesztette elő azt a módosító indítványt, amely az eva bevételi határát 30 millió forintra, a kulcsot pedig 35 százalékra emeli. Erről a múlt héten többször is egyeztetett a képviselő Rogán Antallal.

A miniszterelnök a frakcióülés kezdetén az eva eltörlése mellett érvelt, és a Matolcsy György által prezentált kalkulációkra hivatkozva azt mondta, hogy akár 50–100 milliárd közötti többletbevétel is befolyhatna a büdzsébe később. Aztán Orbán Viktor „felrajzolta” az átlagos evázókat, azt az általa privilegizáltnak nevezett kört, ahová a szellemi szabadfoglalkozásúak és középvállalkozók (Fidesz-szavazók) is tartoznak. A kormányfő a frakcióülés kezdetén egyértelművé tette: meggyőzhető, ha az evakulcs 40 százalékos lesz. Ezt a KDNP-s és a fideszes képviselők is elfogadták.

Az egyik fideszes honatya azt mondta, a kérdés „politikailag” úgy hangzott: Szeretnénk-e biztosan elveszíteni közel százezer szavazót, szimpatizánst? – Minden más számítás, hatástanulmány, a feketegazdaságba vándorlás, fiktív számlázás ezután következik – tette hozzá. Kormánypárti politikusok szerint még 40 százalékos kulccsal is vonzó lehet sok vállalkozás számára az eva.

Mint megírtuk, azon a kormányülésen, amikor a kormány először tárgyalt az eva sorsáról, Orbán Viktor rákérdezett a várható költségvetési hatásokra Matolcsy Györgynél. A nemzetgazdasági miniszter válaszát, hogy olyan magasra lehetne emelni az evakulcsot, ahol sokaknak már nem érné meg ezt az adózási formát választani, a miniszterelnök elutasította, mondván: akkor már jobb az egyenes út, „nem kell simliskedni”, az evát szüntessék meg.

Arról nem esett szó a frakcióülésen, hogy a kormány tervezi-e szűkíteni az evázók körét. Orbán Viktor arról beszélt, hogy szélesíteni kellene azt a kört, amelyik az evához hasonló adónemmel olyan jól jár, mint a mostani „privilegizált” kör.

A NAV is bedobott egy érvet

Fideszes vélemények szerint a miniszterelnökre hatással voltak a fideszes és KDNP-s képviselők által közvetített lakossági érvek, de állítólag az adóhatóság részéről érkező azon észrevételt is figyelembe kellett vennie, hogy egy novemberi parlamenti döntés az eva megszűnéséről jelentősen megnehezítené a januári átállást a vállalkozásoknak.

Mégsem lesz adó a termőföldre

A korábbi fideszes elképzelésekkel szemben mégsem vetnek ki adót a jövőben a termőföldhasználatra, holott az önkormányzati „adószabadság” jegyében ezt tervezték. Orbán Viktor határozott álláspontja ugyanis az volt: a helyhatóságok a vállalkozásokat érintő adókon nem emelhetnek, mert az a gazdasági növekedés gátja lenne. A tegnapi frakcióülésen – kormánypárti képviselők elmondása szerint – a miniszterelnök hosszan érvelt az ellen, hogy a magánszemélyek, illetve cégek adómentességét megszüntessék a termőföldhasználat esetén. Fideszes források lapunknak úgy fogalmaztak: egy ellenkező előjelű döntés kedvezőtlenül érintette volna például Csányi Sándort, az OTP elnök-vezérigazgatóját, „és most a miniszterelnök éppen konszolidálni szeretné a kapcsolatokat a bankszektorral”. (Munkatársunktól)

Forrás: Nol.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.