Másképp adóztatná a digitális gazdaságot az EB


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Bizottság a hatályos adószabályokat a hagyományos gazdaság számára tervezték,  ezért új uniós menetrendet hozott létre annak biztosítására, hogy a digitális gazdaságban érintett valamennyi vállalat méltányosan adózzon.


Az Európai Bizottság szerint a jelenlegi adórendszer nem alkalmazkodik kellőképpen a modern valósághoz, ezért új uniós menetrendet hozott létre annak biztosítására, hogy a digitális gazdaságban érintett valamennyi vállalatot tisztességes és növekedésbarát módon adóztassák meg – közölte az Európai Bizottság csütörtökön.

Az uniós bizottság szerint a hatályos adószabályokat a hagyományos gazdaság számára tervezték, és nem képesek olyan tevékenységek adóztatását kezelni, amelyek egyre inkább az immateriális javakra és adatokra épülnek. Egységes fellépésre van szükség, ugyanis a probléma megoldására irányuló egyoldalú tagállami intézkedések kiskapuk megteremtésével fenyegetnek az egységes piacon – hangsúlyozták.

Kifejtették: a digitális vállalatok tényleges adókulcsa az Európai Unióban a becslések szerint mintegy fele a hagyományos vállalatokénak, vagy gyakran még annál is sokkal kevesebb. Ennek orvoslása érdekében a bizottság célja a digitális gazdaság megadóztatására vonatkozó átfogó uniós megközelítés alkalmazása, amely támogatja a digitális egységes piac megvalósításának kulcsfontosságú prioritásait a digitális gazdaságban érintett valamennyi vállalat nyereségének tisztességes adóztatása által.

[htmlbox felteteles_adomegallapitas]

 

Andrus Ansip, a digitális egységes piacért felelős uniós biztos hangsúlyozta: a modern adózási szabályok alapvető fontosságúak az EU digitális egységes piacának teljes potenciáljának kihasználásához, valamint az innováció és a növekedés ösztönzéséhez. Olyan modern és fenntartható adórendszert kell kialakítani, amely jogbiztonságot, növekedésbarát ösztönzőket és egyenlő versenyfeltételeket biztosít valamennyi vállalkozás számára.

Pierre Moscovici, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa jelezte: a vállalatoknak ott kell adót fizetniük, ahol nyereséget termelnek. Azonos és tisztességes versenyfeltételeket kell biztosítani minden szereplő számára, ugyanis a digitális vállalatok hatalmas nyereséget hoznak létre akkor is, ha nincsenek fizikailag jelen az EU-ban.

Az egységes uniós szabályok 2018 tavaszán léphetnek hatályba az Európai Bizottság közleménye szerint.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

NGM: nem a szegénység, hanem az óvatosság miatt fogyaszt keveset a lakosság

Az elmúlt napokban látott napvilágot az Eurostat friss adatközlése, miszerint a magyar háztartások fogyasztása az uniós átlag 70 százalékát éri el. Az adatot többen helytelenül értelmezve, a közvéleményt tudatosan félrevezetve úgy állították be, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa, ami teljességgel nonszensz és szándékos hazugság – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.