Matolcsy befejezte az adórendszer alakítását


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nem visszakozott eredeti tervétől a kormány, percalapon vetik ki a telefonadót. A pénzügyi tranzakciós illetékkel együtt bevezetik, hogy céges pénzmozgás 5 millió forint felett csak átutalással történhet. Új társasági adókulcsot kap az energiaszektor. Matolcsy György az új adók bejelentésekor közölte: a magyar államháztartás konszolidációja befejeződött, az adórendszer struktúrája végleges.


A kormány szerdai ülésén elfogadott 3 törvényjavaslatot: a távközlési szolgáltatási adótól, a pénzügyi tranzakciós illetékről és a biztosítási adóról szóló jogszabálytervezetet – jelentette be a kormányülés után Giro-Szász András kormányszóvivő.

„Az államháztartási konszolidáció befejeződött”

A válságnak nincs vége, még a legveszélyesebb szakaszán sem vagyunk túl – adott gyors világgazdasági helyzetértékelést Matolcsy György a kormányszóvivői tájékoztatón. A Széll Kálmán terv 2.0 azt bizonyítja, hogy Magyarország még ebben a helyzetben is tartja korábbi vállalását, vagyis 2013-tól kivezeti a bankadó felét és a krízisadókat, helyettük pedig a bejelentett új adókkal tartósan stabilizálja a költségvetést – mondta a nemzetgazdasági miniszter.

„Végleg szertefoszlottak a kétségek a kormányülés után: Magyarországon mindig és stabilan 3 százalék alatt lesz a deficit” – mondta Matolcsy György. Az államháztartás konszolidációja befejeződött, „a struktúrában már csak lefele megyünk, további emelések jövedelmi típusú adóknál nem várhatók”, sőt a növekedés beindulásával érdemi adócsökkentésre is lesz lehetőség – tette hozzá a miniszter.

A három új adót elfogadta a kormány, de végleges döntést az Országgyűlés hoz: nincs minden kőbe vésve, a parlamenti vita során még folynak az egyeztetések az összes új adóról – mondta Matolcsy György.

Az új adók

Három kulcsos lesz a társasági adó: a 10 és a 19 százalékos kulcsok mellett jövőre 30 százalékos kulccsal adóznak az energiaszektor területén működő cégek és a közműszolgáltatók – jelentette be a miniszter. (A hírre a Mol részvényeinek árfolyama 5 százalékkal esett a Budapesti Értéktőzsdén – a szerk.)

A távközlési forgalmi adó eredeti koncepciójától nem visszakozott a kabinet. Az adó alanya a három – később négy – távközlési szolgáltató lesz, havonta az első 10 pernyi beszélgetés lesz adómentes. Az adó mértéke ezután percenként és sms-enként 2 forint lesz, magánszemélyek legfeljebb 700, cégek legfeljebb 2500 forintot fizethetnek. Idén 30, jövőre 50-60 milliárdos bevételt vár az adótól a kabinet – mondta Matolcsy György. Kérdésre válaszolva közölte: a távközlési forgalmi adó július 1-től lesz hatályos, vagyis ténylegesen augusztustól szedhető be.

A pénzügyi tranzakciós illetékről elhangzott: a kulcs 1 ezrelékes lesz, a 600 000 milliárd forintos teljes éves pénzügyi tranzakciós forgalomból 130 000 milliárdra terjed ki, így a büdzsé jövőre 130 milliárdos bevételre tesz szert az illetékből. Az adó alanya a bank lesz, amely az átutalást kezdeményezi. Egy átlagos család után, amely havi 100 ezer forintot utal át, a bank 100 forintnyi adót fizet – mondta Matolcsy György. Az illeték bevezetésével együtt az 5 millió forint feletti, cégek közötti pénzmozgásoknak kötelezően banki átutalásként kell megtörténnie a készpénzforgalom térnyerésének megakadályozása érdekében – jelentette be a tárcavezető. Közölte azt is, hogy bizonyos tranzakciók mentesülnek az illetékfizetési kötelezettség alól, így az MNB által és az államkincstár által indított tranzakciók, és azok az átutalások is, amikor magánszemélyek egyik számlájukról a másikra utalnak pénzt. Az illetéknek – a Széll kálmán terv 2.0-ban leírtakkal ellentétben – nem lesz felső korlátja a kabinet tervei szerint.

Döntött a kabinet a biztosítási adó bevezetéséről is. Így a korábbi híreknek megfelelően megszűnik a biztosítók különadója mellett a baleseti adó és a tűzvédelmi hozzájárulás, és a vagyoni- és baleset-biztosítások esetében 10, a casco biztosítások esetében 15, míg a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás esetében 30 százalékos adókulcsot vezet be a kormány.

Matolcsy György kérdésre válaszolva közölte: a távközlési szolgáltatók és a pénzintézetek megpróbálják majd átterhelni az új adókart a fogyasztókra, de a nagy verseny miatt ez nem fog sikerülni.

Újabb fordulatok jönnek

Nagy a külföldi érdeklődés a most végleges struktúrát öltő magyar adórendszer iránt – mondta a nemzetgazdasági miniszter.

Közölte: a tavalyi államháztartási fordulat után 2013-ban növekedési fordulatot, 2014-ben pedig fogyasztási trendfordulót hoz most véglegessé vált struktúrájában az adórendszer.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 14.

A figyelem középpontjában az ÁFA

A Niveus Consulting Group a NAV elmúlt 4 évének aktivitását vizsgálta meg. Az adatokból kiolvasható, hogy 2020-2023 között fokozatosan egyre több adót szedtek be, a legtöbbet vizsgált adónem minden egyes évben az ÁFA, valamint megállapították azt, hogy a feltárt jogsértések közül a legnagyobb arányban az iparjogvédelmi csalások fordultak elő – összegzi a Niveus Consulting Group a NAV adatai alapján.

2024. október 14.

Sokan még mindig nem ajánlják fel adójuk 1 százalékát

A NAV adatai szerint az elmúlt évhez képest az idén 60 ezerrel kevesebb adózó ajánlotta fel személyi jövedelemadója (SZJA) 1%-át valamely civil szervezet számára. Bár a korábbi évekhez képest még mindig viszonylag magas az adakozási kedv, a felmérések azt mutatják, hogy bőven van tartalék a rendszerben, de sokakhoz nem jut el az információ a lehetőségről.

2024. október 14.

Így szigorított a NAV 2024-ben: könnyebben minősíthetnek kockázatos adózónak

Idén sem tétlenkedett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, ami a szabálymódosításokat illeti. Több olyan módosítás is életbe lépett 2024-ben, melyek szigorúbb feltételeket szabnak bizonyos vállalkozások működésére, ugyanakkor megnyíltak az adóoptimalizálást lehetővé tevő legális kiskapuk is. Csongár Gábor okleveles forgalmiadó-szakértő szerint egy cégnek mindig naprakésznek kell lennie az őt körülvevő adókörnyezettel, másként kellemetlen meglepetések is érhetik.