Megenyhült a pályázati moratórium


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Súlyos gondokat okozott volna a gazdaságnak, ha a kormány január végi pályázati moratóriuma az akkor elképzelt formájában valósult volna meg. Február közepén a kormány bejelentette, enyhít a szigoron. Most megszülettek a pontos szabályok.

napokban jelentek meg annak a kormányhatározatnak a rendelkezései, amelyek az uniós fejlesztések esetében enyhítik és tisztázzák a január végén bejelentett döntési moratórium szabályait. Amennyiben az akkor közzétett tilalom marad érvényben, gyakorlatilag megbénult volna a gazdaság, hiszen a következő kormány hivatalba lépéséig nem bírálták volna el az uniós pályázatokat, és leálltak volna a közbeszerzések is. Márpedig a válságban a fejlesztési források túlnyomó részét a közösségi támogatások jelentik.

Az érdekeltek február közepén kezdhettek fellélegezni, amikor a kormány úgy döntött, enyhít a szigoron, és ésszerűbb feltételekkel próbálja megakadályozni, hogy a közelgő választások következményeként nyakló nélkül áramoljon ki az uniós pénz. A héten megszülettek a módosítás pontos szabályai is, amelyek világosan elmondják, ki mihez tartsa magát.

A legfontosabb, hogy minden olyan felhívás esetében, amely január 20. előtt jelent meg, hozható támogató vagy elutasító döntés. Mint azt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől (NFÜ) megtudtuk, jelenleg 156 olyan pályázati konstrukció van nyitva, amelyekre nem vonatkozik a döntési moratórium. Ezek pénzügyi kerete 1515,2 milliárd forint.

Január 20. után eddig összesen tíz felhívás jelent meg, 60,5 milliárd forint elnyerhető támogatással. Ezek hulladékgazdálkodással, szennyvízelvezetéssel, zajcsökkentéssel vagy éppen sürgősségi ellátással kapcsolatosak. A konstrukciókra beérkező pályázatok feldolgozása, a döntés előkészítése ez esetben is megkezdődik –tudtuk meg. A további pályázatok kiírása az előzetesen meghatározott és az NFÜ honlapján szereplő ütemezés szerint történik, és azok támogatásáról is a következő kabinet felállása után határoznak. A tervek szerint március végéig mintegy harminc újabb konstrukció válik elérhetővé. Közöttük van az évek óta legnépszerűbb, mikro-, kis- és középvállalkozásoknak szóló technológiai fejlesztéseket segítő felhívás is. A tízmilliárd forint keretösszegű pályázat automatikus eljárásrendű, azaz aki megfelel a feltételeknek és hiánytalanul benyújtotta a dokumentációját, az nyer.Március 29-től adhatók be a dokumentációk, a nyertesek esetében nagyjából a kormányváltás utáni időszakra esik a támogatói szerződések megkötése, így várhatóan ennél a konstrukciónál sem lesz fennakadás.

A kiemelt fejlesztések esetében a moratórium nem érvényes azokra a projektekre, amelyeknek már van aláírt támogatási szerződésük. Jelenleg 284 ilyen létezik – ezeknél minden haladhat a maga útján. Ahol még nincs megkötött szerződés, ott kizárólag olyan közbeszerzési eljárás indítható, amely eredményéről az ajánlatkérő csak június 30. után dönt. Az Európai Bizottság jóváhagyásával megvalósuló nagyprojekteket tekintve is enyhült a szigor. A brüsszeli kiküldés előtt álló fejlesztéseket, amelyeket kormánydöntés nevesít vagy amelyeknél már a támogatási döntés is megszületett, nem érinti a moratórium.

Nem állnak le azok a többfordulós pályázatok, amelyek esetében az első fordulóban már megszületett a támogatási döntés – ilyenek például a csatornázási fejlesztések, egészségügyi beruházások, hulladékgazdálkodással kapcsolatos projektek. Ez azért is jó hír, mert ezen projektek előkészítésén akár több évet is dolgoztak a beruházás megvalósítói, kiírták a közbeszerzési eljárásokat, és egy több hónapos csúszás költségvetések felborulását, ütemtervek megvalósíthatatlanságát, fejlesztések elmaradását is eredményezhették volna.

A Népszabadság úgy tudja, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség mától ismét elindít több olyan, január 20. előtt megjelent pályázatot, amelyeket a döntési moratóriumra tekintettel zárt le. A hivatal február 20-szal hét gazdaságfejlesztési felhívást is felfüggesztett, amelyek a döntéshozatali tilalom enyhítése után megint megnyílnak, azaz be lehet adni rájuk a pályázatokat, és azokat is el bírálják. Így újra nyerhető uniós támogatás kutatás-fejlesztésre, innovációs klaszterekre, innovációs technológiai parkokra, vállalati kutatás-fejlesztésre, magas foglalkoztatási hatású projektekre, e-kereskedelemre, logisztikai központok és szolgáltatások fejlesztésére.

Forrás: Népszabadság Online


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

Niveus: nem nagy siker eddig az eÁFA

Az eÁFA rendszert 2024 elején vezették be, de az elmúlt hónapok tapasztalati alapján eddig nem igazán használták a vállalkozások. A Niveus Consulting Group ügyfélkörében végzett nem reprezentatív felmérés alapján az derült ki, hogy az eÁFA rendszer sok esetben hibákkal küszködik és sok javítás vár még rá annak érdekében, hogy elterjedjen – olvasható a cég közleményében.