Migránsoknak adták ki magukat a NAV ellenőrei


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A próbavásárlások felénél nem kaptak számlát az álruhás pénzügyőrök.


Migránsnak álcázva tartottak ellenőrzést a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőrei a napokban a déli határtérségében, a vizsgálatok több mint felénél tapasztaltak jogsértést – tájékoztatott a NAV Dél-alföldi Regionális Vám- és Pénzügyőri Főigazgatóságának sajtóreferense.

 Némedi-Varga Éva alezredes elmondta: Szeged, Röszke, Mórahalom és Ásotthalom területén vizsgálódott, Csongrád megye azon településein, amelyeken a Szerbiából Magyarországra belépő bevándorlók tömegesen áthaladnak, és különböző szolgáltatásokat vesznek igénybe. 

A migránsoknak álcázott „csapat” vendéglátó-ipari egységekben, kiskereskedelmi tevékenységet folytató gazdálkodóknál, valamint személyszállító szolgáltatást nyújtóknál tartottak próbavásárlást. Angolul beszélve, több esetben euróval fizetve vásároltak különböző termékeket, például élelmiszereket, ásványvizet.

Az ellenőrök 29 vizsgálatot végeztek, és 14 alkalommal tapasztaltak jogsértést. A próbavásárlások több mint felénél az eladók sem számlát, sem nyugtát nem adtak, ezenkívül az eurót jóval a piaci ár alatt, 200 forintos árfolyamon számították át. Két esetben taxiba szállt a „migránscsapat”, majd útjuk végén azt tapasztalták, hogy nem kaptak semmilyen bizonylatot. Egy benzinkútnál a pénzügyőröknek 200 forinttal számították át az eurót, míg a következő, szerb állampolgárságú vásárlónak már 300 forinttal.

A jogsértések miatt a pénzügyőrök eljárást indítottak, hiszen valamennyi szolgáltatás és áru ellenértéke – akár forintban, akár euróban – jövedelemnek minősül, azonban egyértelműen kiderült, hogy általában a migránsoktól származó bevétel után nem fizetnek adót.

Némedi-Varga Éva hangsúlyozta, hogy a NAV munkatársai továbbra is fokozottan ellenőrzik az érintett területeken a szolgáltatókat, hogy megakadályozzák az adóelkerülést és a tisztességtelen haszonszerzést.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 4.

eÁfa bevallás előnyei – új technológiák alkalmazása az Áfa rendszerében

2024-ben bevezetésre került az elektronikus áfa rendszer, amely a digitalizációban rejlő lehetőségek kihasználásával az áfa bevallások elkészítésében vállalt adóhatósági támogatás keretében csökkenti a vállalkozások számára az adminisztrációs terheket. Egyúttal kijelöli a fejlődés irányát is, amelyben a végső cél az új platformok használatának elterjedése. A HÍD Consulting segítségével áttekintjük a digitális szabályozás részleteit