Miként kell áfát fizetni halasztott fizetésnél?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Gyakori, hogy a cég partnerei termelési ráfordításait kereskedelmi hitel folyósításával finanszírozza. Ez úgy történik, hogy az eladó az általa számlázott termékek ellenértékét a szokásoshoz képest hosszabb fizetési határidővel számlázza. A konstrukció általában a mezőgazdaságban alkalmazzák. Felvetődik az a kérdés: mindezt miként kell megítélni áfafizetés szempontjából?


Halasztott fizetés

Számos esetben fordul elő mezőgazdasági termékek előállításánál, hogy az adott terméket megvásárolni kívánó vállalkozás (termeltető – vevő) az annak termeléséhez szükséges alapanyagot biztosítja a termelő (eladó) részére, majd a megtermelt termékeket megvásárolja tőle.

A vevő a termelő részére átadott alapanyag ellenértékét az általa megvásárolt termék vételárából levonja, s a termelőnek csak a különbözetet köteles kifizetni. Ilyen esetekben a termeltető az alapanyag ellenértékét magasabb összegben határozza meg, mint akkor, amikor az ellenérték a normál fizetési határidőn belül lenne esedékes.

Példa:
„A” gazdasági társaság mezőgazdasági termékek nagykereskedelmi értékesítésével foglalkozik.
„A” cég a vele szerződéses kapcsolatban álló mezőgazdasági kistermelők részére a búza termeléséhez szükséges vetőmagot biztosítja, akiktől a megtermett búzát meghatározott mennyiségben megvásárolja.
„A” társaság a mezőgazdasági kistermelők részére kétféle szerződéses konstrukciót ajánl fel.
Az egyik konstrukció szerint a mezőgazdasági termelő a vetőmagot 1000 egység + áfa/kg ellenérték fejében vásárolhatja meg, amely ellenértéket 30 napon belül köteles kiegyenlíteni. „A” társaság ugyancsak 30 napon belül köteles kifizetni a mezőgazdasági kistermelőtől megvásárolt búza ellenértékét.
A másik konstrukció szerint a mezőgazdasági termelő 1000 egység + áfa/kg vételáron felül 50 egység/kg különbözet is köteles fizetni. Ebben az esetben „A” társaság a 30 napos fizetési határidőhöz képest hosszabb fizetési határidőt biztosít, oly módon, hogy az „A” cég részére értékesített búza vételárába a vetőmag vételára beszámításra kerül, s „A” cég a fennmaradó összeget köteles a mezőgazdasági termelő részére 30 napon belül pénzügyileg kiegyenlíteni.

Mindenképpen felvetődik az a kérdés, hogy a termeltető szempontjából a különbözet (az alkalmazott és a szokásos ár közötti eltérés) az általános forgalmi adó tekintetében milyen megítélés alá esik.

A termelő részéről határidőn túli fizetésről nincs szó, ezért a különbözet nem tekinthető késedelmi kamatnak, így a kártérítésre vonatkozó szabályok nem lehetnek irányadóak. Ugyanis a felek kifejezetten abban állapodtak meg, hogy a termelő által megvásárolt alapanyag ellenértékének megfizetésére vonatkozó esedékesség ugyanazon időpont, mint a termelő által értékesített mezőgazdasági termék ellenértékének megfizetésére megállapított határidő.

Az Áfa tv. 70. § (1) bekezdés b) pontja alapján a termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében az adó alapjába beletartoznak a felmerült járulékos költségek, amelyeket a termék értékesítője, a szolgáltatás nyújtója hárít át a termék beszerzőjére, a szolgáltatás igénybe vevőjére, így különösen: a bizománnyal, egyéb közvetítéssel, csomagolással, fuvarozással és biztosítással összefüggő díjak és költségek.

A különbözetet az Áfa tv. 70. § (1) bekezdés b) pontjában említett járulékos költségnek kell tekinteni, amely az alapanyag-értékesítés adóalapjának részét képezi, így annak adóterhelését is viseli.

A példában említett második szerződéses konstrukció esetén az 50 egység/kg különbözetet a vetőmag értékesítésének járulékos költségének kell tekinteni, így a vetőmag értékesítésének adóalapja 1050 egység/kg.

Ugyancsak az Áfa tv. 70. § (1) bekezdés b) pontját kell alkalmazni akkor is, ha a termék értékesítője a vevő részére külön ellenérték fejében biztosít az általánosnál hosszabb fizetési határidőt.

Példa:

„A” vállalkozás híradástechnikai termékek nagykereskedelmi értékesítésével foglalkozik.
„A” cég a következő konstrukciókat kínálja üzleti partnerei részére:

Fizetési határidő Felszámított különbözet
30 nap
60 nap az áfa nélküli vételár 0,5 %-a
90 nap az áfa nélküli vételár 0,75 %-a
120 nap az áfa nélküli vételár 1 %-a

Az „A” vállalkozás által a szokásosnál hosszabb fizetési határidő biztosítása fejében felszámított összeg az Áfa tv. 70. § (1) bekezdés b) pontja alapján a termékértékesítés járulékos költségének minősül.

Kölcsön biztosításának ellenértéke

Azonban a felek oly módon is megállapodhatnak, hogy a termékértékesítés teljesítését követően az adásvételi szerződést „átalakítják” a fizetési feltételek vonatkozásában kölcsönszerződéssé, a kölcsönszerződés jellemzőinek (a kölcsön összege, kamata, visszafizetésének időpontja stb.) kikötésével. Ezzel a vevőkövetelés, illetve a szállítói tartozás helyébe a kölcsönkövetelés, illetve kölcsöntartozás lép. Ebben az esetben a felek az adásvételi szerződés keretében „normál” árban, „normál” fizetési határidőben állapodnak meg. Ekkor nincs szó az adásvételi szerződésben halasztott fizetésről, ezért a „normál” árat terheli általános forgalmi adó.

Példa:

„A” gazdasági társaság mezőgazdasági termékek nagykereskedelmi értékesítésével foglalkozik.
„A” cég a vele szerződéses kapcsolatban álló mezőgazdasági kistermelők részére a búza termeléséhez szükséges vetőmagot biztosítja, akiktől a megtermett búzát meghatározott mennyiségben megvásárolja.
„A” társaság a mezőgazdasági kistermelők részére kétféle szerződéses konstrukciót ajánl fel.
Az egyik konstrukció szerint a mezőgazdasági termelő a vetőmagot 1000 egység + áfa/kg ellenérték fejében vásárolhatja meg, amelynek ellenértékét 30 napon belül köteles kiegyenlíteni. „A” társaság ugyancsak 30 napon belül köteles kifizetni a mezőgazdasági kistermelőtől megvásárolt búza ellenértékét.
A másik konstrukció szerint a mezőgazdasági termelő részére „A” cég 1000 egység + áfa/kg vételár összegének megfelelő kölcsönt nyújt a teljesítést követő 31. naptól a búza megvásárlását megelőző napig terjedő időszakra, amelynek fejében 10%-os mértékű kamatot számít fel. Ebben az esetben az „A” társaság részére a mezőgazdasági termelő által értékesített búza vételárába beszámításra kerül a vetőmag vételára és a kölcsön kamata, s „A” cég a fennmaradó összeget köteles a mezőgazdasági termelő részére 30 napon belül pénzügyileg kiegyenlíteni.

Kártérítésnek minősülő esetek

Az Áfa tv. 259. § 6. pontja szerint ellenértéknek minősül bármilyen vagyoni előny, ideértve a meglévő követelés mérséklésére elismert vagyoni értéket is, de ide nem értve a kártérítést.

A kártérítést a Polgári Törvénykönyv szabályozza.

A kártérítés és a kártalanítás között az a különbség, hogy a kártérítés jogellenes felróható károkozás esetén jár, míg a kártalanítást jogszerű károkozás esetén kell fizetni. A jogellenesség azt jelenti, hogy a magatartás jogszabályba vagy a felek közötti megállapodásba ütközött. Károkozás történhet szerződésen kívül is, ekkor abban az esetben jár érte kártérítés (nem kártalanítás), ha a károkozó magatartása nem jogszerű, azaz jogszabályba ütközik (például a garázdaság).

A kártérítésnek nem feltétele, hogy azt bíróság ítélje meg, hanem annak összegében a felek is megegyezhetnek. Az a lényeg, hogy először a szerződésszegés valósuljon meg, és ennek következtében kár keletkezzen, amelynek összegét a bíróság ítéli meg, vagy abban a felek megegyeznek.

Amennyiben a termék értékesítője, a szolgáltatás nyújtója a késedelmes fizetés miatt számít fel késedelmi kamatot a termék vevője, a szolgáltatás igénybe vevője részére, akkor kártérítésről van szó. A késedelmi kamat a kárátalány szerepét tölti be.

Fuvarozási tevékenység esetén a kártérítés klasszikus példája a megrendelő által az állásidőre fizetendő összeg. Az állásidő után megállapított díjazás a fuvarozó számára kieső idő kompenzálására szolgál. A kieső idő a fuvarozónak gazdasági hátrányt jelent. A kieső idő alatt nem állt módjában kapacitását máshol hasznosítani, azaz a megrendelő szerződésszegő magatartása (nem tette lehetővé a fuvarozónak a teljesítés megkezdését) anyagi hátrányt okozott, ezáltal az állásidő utáni díjazás kártérítés jellegű összegnek minősül.

A fuvarozó által az állásidő miatt érvényesített összeg nem tekinthető a szolgáltatásnyújtás ellenértékének. A fuvarozó nem teljesített a megrendelőnek az állásidő fejében szolgáltatást, hanem a megrendelő által okozott kárt fejezte ki pénzben, ezért nem valósul az Áfa tv. tárgyi hatálya alá eső ügylet. Az előzőek szerint áfát nem kell/lehet felszámítani az állásidő miatt kapott összeg után. Szolgáltatásnyújtás teljesítésének hiányában az állásidő után járó díjazással kapcsolatban számlaadási kötelezettség sem terhelheti a fuvarozót.

Nagyon fontos, hogy adóellenőrzés során a fuvarozónak bizonyítania kell, miszerint valóban állásidő jogcímén realizálta a bevételt.
Amennyiben a fuvarozó nem tudja bizonyítani az állásidő fennállását, akkor számíthat arra, hogy az adóhatóság az ellenőrzés keretében átminősíti a bevétel megszerzésének jogcímét, és fizetendő adót ír elő.

A bizonyítás eszköze lehet a fuvarozó és a megrendelő által felvett dokumentum, amely rögzíti, hogy állásidő miatt merült fel fizetési kötelezettsége a megrendelőnek. Kiegészítő dokumentumként vehető figyelembe a felek között létrejött szerződés, amelyből egyértelműen megállapítható az állásidő miatt érvényesíthető díjazás összege és annak meghatározásának módja.

Nagyon fontos a kártérítés elhatárolása a kártalanítástól.

Amennyiben a szerződő felek egyike bizonyos pénzösszeg fejében beleegyezik abba, hogy a másik fél ne teljesítsen, vagy bármilyen módon ne a szerződésben foglaltak alapján járjon el, akkor nem történik szerződésszegés. Ennek következtében az egyik szerződő fél által fizetett összeg nem tekinthető kártérítésnek, mert nem valósult meg szerződésszegő magatartás, hanem kártalanítás.

Ha a felek eleve kikötik az elállás jogát valamely összeg fejében a szerződés megkötésekor, akkor a kártalanítás jogi elnevezése bánatpénz.
Ugyancsak az Áfa tv. tárgyi hatálya alá tartozó szolgáltatás valósul meg, ha az adózó bármely magatartást – még akkor is, ha az esetleg jogszabályba ütközik – ellenérték fejében vállal.

Bonácz Zsolt cikke az Áfa-kalauz 2012/12-es számában is olvasható.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.