Mindenki elégedetlen az adócsomaggal
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A munkavállalói és a munkaadói érdekképviseletek is elégedetlenek a kormány adócsomagjával. A munkavállalók a természetbeni juttatások 2010-től esedékes ötvenszázalékos adókötelezettségét sérelmezik, a munkaadók pedig a versenyképességük növekedésére irányuló érdemi tehercsökkentő intézkedéseket hiányolják.
Ha a mostani tervezet hatályba lép, megint az alacsony jövedelműek hátán csattan az ostor – mondja Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke. Differenciált reakcióra számítunk a munkaadók körében: lesznek olyanok, akik csak annyit áldoznak majd a természetbeni juttatásokra, hogy az ilyen irányú kiadásaik ne emelkedjenek – ez a munkavállalók szempontjából mindenképpen csökkenéshez vezet -, de az is elképzelhető, hogy egyesek egyszerűen megvonják e juttatásokat. További problémát jelent, hogy Pataky szerint az OÉT-ban kiharcolt bérmegállapodás nem valósul meg. Mivel sok helyen nem volt bérfejlesztés, jelentősen megnőtt az étkezési utalvány, a közlekedési hozzájárulás és az üdülési csekk szerepe a dolgozók számára.
Bár több cég is valószínűleg vállalja a többletkiadást, biztosan lesznek olyanok, amelyek felhagynak e juttatási formával – mondta Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke. Hasonló véleményt fogalmazott meg Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára is, aki szerint lélektanilag is a legrosszabb pillanatban nyúl a kabinet a természetbeni juttatásokhoz, ugyanis a jelenlegi adócsomag a munkavállalók és a munkaadók számára egyaránt hátrányos. Tisztán látszik, hogy a kormány el sem gondolkodott a differenciáláson, azaz szűkíthették volna a természetbeni juttatások körét vagy korlátozhatták volna a felhasználást, de a mostani egységes megoldás senkinek sem jó, ráadásul az adminisztrációt is növeli – mondta Dávid. A tervezett járulékcsökkentés pedig csupán egy vérszegény, technikai jellegű adóátrendezés – véli a főtitkár. A kormány öt százalékpontos járulékcsökkentő intézkedése pedig csak az élőmunka-igényes ágazatok számára jelenthet kiadáscsökkentést, ugyanakkor versenyképességüket sem javítja érdemben – tette hozzá Dávid.
Forrás: Napi Online