Mit hozott az egykulcsos szja a gazdaságnak?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A gyermekkedvezményekkel együtt 450-500 milliárdos adókiengedés nagyjából 325 milliárd forinttal növelhette a fogyasztás értékét – válaszolta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a Népszabadság kérdésére.


A többletjövedelem egy részét megtakarításra fordították az emberek, és az egykulcsos adórendszer fehérítette is a gazdaságot – írta a minisztérium.

Az szja-rendszer átalakítása nélkül a fogyasztás volumenének visszaesése mintegy 1,8 százalékponttal lett volna nagyobb, így a tavalyi 0,2 százalékos csökkenés 2 százalék körüli lett volna – írja a tárca.

Az adórendszer sikerességére vonatkozó egyértelmű bizonyítékként említik, hogy 2011-ben a háztartások fogyasztása (ami a teljes végső fogyasztás egyik komponense) 0,2 százalékkal emelkedett, amire utoljára 2006-ban volt példa, s a kiskereskedelmi értékesítések volumene négyévnyi visszaesés után szintén 0,2 százalékkal bővült.

A lap arra hívja fel a figyelmet, hogy a trend idén megtört: az első negyedévben 0,7 százalékkal csökkent a háztartások fogyasztása, amire 2010 utolsó negyedéve óta nem volt példa.

További részleteket itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

NGM: nem a szegénység, hanem az óvatosság miatt fogyaszt keveset a lakosság

Az elmúlt napokban látott napvilágot az Eurostat friss adatközlése, miszerint a magyar háztartások fogyasztása az uniós átlag 70 százalékát éri el. Az adatot többen helytelenül értelmezve, a közvéleményt tudatosan félrevezetve úgy állították be, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa, ami teljességgel nonszensz és szándékos hazugság – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.