Nagyot nőttek az adóbevételek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az év első nyolc hónapjában a költségvetés főbb adóbevételi tételei jelentősen növekedtek az előző év azonos időszakához képest – mondta Banai Péter Benő, a Pénzügyminisztérium (PM) államháztartásért felelős államtitkára hétfőn az M1 aktuális csatornán.

Példaként említette, hogy általános forgalmi adóból és személyi jövedelemadóból mintegy 170 milliárd forinttal több bevételt számoltak el, mint 2017 első nyolc hónapjában.

Hangsúlyozta, a bevétel növekedését a reálgazdaság folyamataiban kell keresni. Felidézte, hogy az év első fél évében 4,6 százalékkal bővült a magyar gazdaság, az első hét hónapban 12 százalék felett növekedtek a bruttó átlagkeresetek, mindez a foglalkoztatotti létszám bővülésével párosult. Így a foglalkoztatáshoz kapcsolódó adóbevételek, a nagyobb fogyasztásból adódó forgalmi adóbevételek is emelkedtek – fejtette ki.

Banai Péter Benő szólt arról, hogy a magyar gazdaság 2013 óta az európai uniós átlagot meghaladóan növekszik, amihez számos kormányzati intézkedés is hozzájárult. Ezek közül kiemelte a 2016-ban kötött hat éves bérmegállapodást, amelyben 2017-2018-ban munkaadói adócsökkentés szerepel, a munkaadók pedig vállalták, hogy emelik a béreket.

A kedvező piaci folyamatok is hatnak a béremelkedésre, a munkanélküliségi ráta folyamatosan csökkent, ami az Európai Unió tagállamai között a 3. legalacsonyabb – tette hozzá.

A kiadással kapcsolatban az államtitkár elmondta, az Európai Unióból származó források viszonylag alacsonyak, augusztus végéig az idén a magyar állam mintegy 1400 milliárd forint kifizetést teljesített, ezzel szemben mintegy 200 milliárd forint uniós bevételt tudtak elszámolni. Szerinte az év következő hónapjaiban az uniós forráshoz kötődő kiadások és bevételek közötti olló szűkül, de ez az Európai Bizottságon is múlik.

Az államtitkár kitért arra, hogy az európai uniós programok megelőlegezése mellett a tisztán hazai finanszírozási programok is jóval nagyobb kiadást mutatnak az idén, mint a korábbi időszakban.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. december 13.

A társaságiadó-előleg módosítása

Társaságunk negyedéves gyakorisággal fizeti a társasági adó előlegét. A 2024-es adóév első két negyedévére, a 2229 jelű bevallásban bevallott adóelőleg összege lényegesen meghaladta a 2024-re várható adatok alapján kalkulált adó összegét. Éppen emiatt kértük az adóhatóságtól a 2024 április és július hónapokban fizetendő adóelőleg mérséklését. Egy új megbízatásnak köszönhetően viszont a társaságunk 2024-es várható eredménye nagyságrendekkel magasabb lesz, mint azt korábban gondoltuk. Mindez azonban csak most, az év vége felé közeledve vált egyértelművé. A kérdésünk arra irányul, hogy szükséges-e ilyen esetben a 2024. IV. negyedévi előleg „felfelé” történő módosítását kérni. Számíthatunk-e valamilyen bírságra?

2024. december 13.

Az utalványok uniós áfaszabályozása (4. rész)

Az Európai Unió Bizottsága a közelmúltban jelentést készített az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az Irányelv 410b cikke alapján az utalványok fogalommeghatározása, forgalmazási láncai és a be nem váltott utalványok áfaszabályozásáról. E jelentés alapján megvizsgáljuk az utalványok témakörét az áfa-rendszerében.