NAV-Figyelő 3. hét – Felülvizsgálandó képviseleti jogosultságok és frissülő jogosultság-bejelentő


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2023. január 28-án új adatlapot vezet be a NAV az állandó meghatalmazások bejelentésére. A nyomtatvány neve: UJEGYKE. Az UJEGYKE az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) is beadható lesz majd. További érdekességek a NAV-Figyelőben.

Megújul az ’EGYKE’, az állandó meghatalmazások bejelentésére szolgáló nyomtatvány

2023. január 28-án új adatlapot vezet be a NAV az állandó meghatalmazások bejelentésére. A nyomtatvány neve: UJEGYKE. Az UJEGYKE az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) is beadható lesz majd.

Fontos, hogy az adóhatóság a változatlan és érvényes jogosultságokat hivatalból átvezeti majd az új rendszerbe, azokat, akiknek pedig változnak a jogosultságai, értesíti. A meghatalmazásokkal létrehozott jogosultságokat mindenképpen felül kell vizsgálni majd.

Az UJEGYKE adatlapon átfogó ügycsoportokra, ügytípusokra lehet majd meghatalmazást adni. A kiválasztott ügycsoportban a képviselő az ügyek minden mozzanatában eljárhat minden formában (személyesen, elektronikusan, papír alapon, telefonon). Nem kell így tehát külön jelölni az iratbetekintés, lekérdezés, adatszolgáltatás tevékenységekre majd a jogosultságot, mert ügycsoporton belül ez automatikusan jár majd a képviselőnek.

UJEGYKE adatlapot kell beadni:

  • ha a meghatalmazott korábbi jogosultságai szerint nem jogosult egy átfogó ügycsoport intézésére
  • ha egy képviselő kizárólag telefonos ügyintézésre volt jogosult
  • ha egy korábbi jogosultság nem megfeleltethető egy/az új ügycsoportnak, vagy túlzott mértékű tartalmi változáshoz vezetne

Az új jogosultságokat minden meghatalmazónak és meghatalmazottnak fontos felülvizsgálni, mivel a bejelentett állandó meghatalmazások alapvetően befolyásolják, hogy az ügyfél adott ügyében kivel tart kapcsolatot a NAV. Ha az ügyfélnek a NAV-hoz bejelentett állandó meghatalmazottja van, a NAV jellemzően neki kézbesíti a hivatalos iratokat, illetve a meghatalmazott által küldött iratot az ügyfél nevében küldöttnek tekinti.

Az átállás miatt technikai okok miatt 2023. január 27-én 10 órától EGYKE adatlap már nem adható be, UJEGYKE nyomtatványt pedig az ÁNYK-ban január 27-én 15 órától, míg az ONYA-ban január 30-án 8 órától lehet benyújtani.

2023. január 30-tól az állandó meghatalmazásokat online már az ONYA-ban kell benyújtani, és az eBEV portálon január 23-án 12 órától nem lehet új képviseleti bejelentést tenni, illetve meglévőt módosítani.

A NAV figyelőben még az alábbiakról olvashat IDE kattintva:

  • Az amerikai végső anyavállalattal rendelkező multinacionális cégek országonkénti jelentéstétele érdemben nem változik a Pénzügyminisztérium közleménye alapján
  • Frissülő információs füzetek,
  • Adótrafipax
  • Közzétette a NAV a 2023. januárra vonatkozó üzemanyagárakat.

A cikk szerzője, Kertész Gábor az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.