NAV-Figyelő 47. hét – év végi hajrá kezdődik a helyszíni ellenőrzésekben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Turizmusfejlesztési hozzájárulás: fél évig nem kell megfizetni, év végi hajrá kezdődik a helyszíni ellenőrzésekben.

Március végéig nem kell turizmusfejlesztési hozzájárulást fizetni
A NAV arról tájékoztat, hogy a 468/2022. (XI. 21.) Kormányrendelet alapján a 2022. október 1. és 2023. március 31. közötti időszakra nem kell turizmusfejlesztési hozzájárulást megállapítania, bevallania és megfizetnie az egyébként kötelezett adózói körnek.

Azok, akik októberre már bevallották és megfizették a hozzájárulást, önellenőrzést nyújthatnak be (22TFEJLH űrlapon), és a befizetett összeg kiutalását vagy másik adónemre történő átvezetését kérhetik (ATVUT17 űrlapon).

Adótraffipax
Az egyes megyei adó- és vámigazgatóságok tájékoztatása alapján 2022. november 28. és december 2. között az alábbiak szerint lehet ellenőrzésekre számítani.

Veszprém megyében az ajándék- és édességkereskedőket ellenőrzik majd az alábbi helyszíneken:

  • november 28, hétfő – Veszprém
  • november 29, kedd – Balatonfüred
  • november 30, szerda – Várpalota
  • december 1, csütörtök – Tapolca
  • december 2, péntek – Ajka

Nógrád megyében szintén az édességeket árusítóknál tartanak majd ellenőrzéseket az alábbi járásokban:

  • november 28, hétfő – Szécsényi járás
  • november 29, kedd – Bátonyterenyei járás
  • november 30, szerda – Pásztói járás
  • december 1, csütörtök – Balassagyarmati járás
  • december 2, péntek – Salgótarjáni járás

Baranya megyében kedden Pécsett, a Siklósi úti Zone Bevásárlópark üzleteiben, szerdán Pellérden, Kővágószőlősön és Bicsérden az élelmiszerboltokban, majd csütörtökön ismét Pécsett, a könyvesboltokban kell ellenőrzésekre számítani. A megyei építkezéseken az ellenőrzések továbbra is folyamatosak.

Tolna megyében az édesség- és ajándékboltok számíthatnak ellenőrzésekre az alábbi helyszíneken:

  • november 28, hétfő – Bátaszék
  • november 29, kedd – Paks
  • november 30, szerda – Hőgyész, Döbrököz
  • december 1, csütörtök – Simontornya
  • december 2, péntek – Szekszárd

Hajdú-Bihar megyében november 29-én a megyei építkezéseken lehet az adóhatóság ellenőrzéseire számítani.

Bács-Kiskun megyében december hónapban a kitelepüléseken, piacokon, bevásárlóközpontokban az ünnepekhez kötődő szezonális termékeket és népszerű ajándékokat árusítók, valamint az ünnephez kapcsolódó vendéglátók és szolgáltatók számíthatnak ellenőrzésekre.

Jász-Nagykun-Szolnok megyében szintén az ünnepi termékek értékesítői számíthatnak az adóhatóság munkatársaira decemberben. Emellett, a megyei építkezéseken is folyamatosak az ellenőrzések.

Zala megyében és Komárom-Esztergom megyében november 25-től kezdődően december végéig szintén az ünnepi termékek árusítói és az ünnephez kapcsolódó szolgáltatók számíthatnak helyszíni ellenőrzésekre.

A cikk szerzője, Kertész Gábor az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.