Nehéz ügy a húsáfa csökkentése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A hús áfájának 10 százalék alá csökkentése vagy azt jelenti, hogy 5 százalékos lesz a termék forgalmi adója és a büdzsé elkönyveli a mintegy 60 milliárdos  bevételkiesést, vagy a jelenlegi kulcsok rendszerét kell átszabni, amely komoly feszültségekkel járhat. A kivérzett, feketegazdaságtól sújtott ágazatnak beavatkozásra van szüksége.


Január 1-től a hús – ami főként a baromfi és sertéshúst érinti – áfája 10 százalék alá csökkenhet a mostani 27 helyett – jelentette be Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár egy hódmezővásárhelyi lakossági fórumon. Ezzel kapcsolatosan az érintett tárcák jelenleg hatástanulmányokat végeznek. Bár az kérdéses, hogy a döntés a hús végfogyasztói árát valóban csökkentené-e, az biztos, hogy a húsipari cégeknek jelentős enyhülést hozna.

A feketegazdaság mindent visz

„A legális magyar húsipar a hatalmasra duzzadó feketegazdaság mellett ma már nem tud labdába rúgni” – panaszkodott az az Adó Online-nak Menczel Lászlóné, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) titkára. Szerinte ugyanis az nemzetközi szinten rekordmértékű, 27 százalékos magyar forgalmi adó behozhatatlan versenyhátrányt okoz a tiszta vállalkozásoknak az áfacsalókkal szemben. Miközben a húsos cégek költségei folyamatosan nőnek, ezt az áraikban nem tudták érvényre juttatni, így létfontosságú lenne, ha a kormány teljesítené a kérésüket, és az alapvető élelmiszerek áfáját 10 százalék alá csökkentenék.

Jelenleg a húsiparban akkora az feketegazdaság mértéke, hogy aki nem csal adót, az kiszorul, és vegetálásra van ítélve – állítja Vékási Tamás, az Ernst&Young adószakértője, aki a Fórum az Alapvető Élelmiszerek Áfájának Csökkentéséért nevű összefogás számára készített tanulmányt.

A magas hazai áfa egyrészt a nemzetközi piacon okoz versenyhátrányt, amelynek hatására az import egyre erősebb lesz, amely során a hazai élelmiszeripari cégek, és a hozzájuk kapcsolódó agrárvállalatok tönkremennek, vagy leépítésre kényszerülnek, így végül az importtal gyakorlatilag munkahelyeket exportálunk, és ezzel együtt az ebből származó szja-tól, társasági adótól, iparűzési adótól, és tb-járuléktól is elesik Magyarország.

Mérlegképes Kreditkártya

Szerezze meg Ön is kötelező kreditpontjait Kiadónk minőségi képzésein! További részletekért kattintson ide!

Rodin mérlegképes kreditpontos rendezvények – további részletek itt.

A Complex Kiadó kreditpontot érő kiadványai

Emellett a 27 százalékos áfakulcs az adócsalók számára is akkora nyereséggel kecsegtet, amiért érdemes nagyban játszani. A szakértők szerint az agrárszektorban már ipari méreteket öltött az áfacsalás, amely során az áru akár nem is mozog, de papíron akár többször is megjárja a tagállamokat, aminek során lenyúlják az áfát. Ennek kivédésére a szemes takarmány esetében már sikeresen alkalmazták a fordított áfa intézményét, de az unió a sertéságazat számára nem engedélyezte, mert olyan termékek esetében az európai szabályozás nem járul hozzá a fordított áfa bevezetéséhez, amely a végfogyasztóhoz is eljuthat.

Fordított áfa híján tehát az igazán hatékony megoldást forgalmi adó csökkentésében látja az Ernst&Young adószakértője. Az áfacsalásokra épülő élelmiszeripari csalók vállalkozásainak is van költsége, és 10 százalék alatti adókulcs esetén már nem érné meg fenntartani a bűnözésre épülő infrastruktúrát.

Az persze kérdéses, hogy milyen kulccsal lehetne leghatékonyabban elérni a célokat. Jelenleg a forgalmi adóra vonatkozó európai direktíva három adókulcs alkalmazását teszi lehetővé a tagországok számára. Nálunk 27 százalékos általános érvényű és két kedvezményes: 18, valamint 5 százalékos adókulcs van érvényben. A kérdés így már csak az, hogy amennyiben valóban megvalósulna a Lázár János által bejelentett terv, és 10 százalék alatti áfát vezetnek be a hústermékekre, akkor a kulcsokon is változtatnak, vagy a jelenlegi rendszerben sorolják be az 5 százalékos kulcs alá az adott élelmiszereket.

Melyik kulcsot választanák?

Az Ernst&Young tanulmánya szerint ha az 5 százalékos áfát választaná a kormány, akkor érhetné el a legnagyobb tisztulást az ágazatban. Ezt a jelentős adócsökkentést a kivérzett legális vállalkozások nem is nyelnék le teljes egészében, hogy enyhítsék az eddig elszenvedett kárukat, de a végfogyasztói ár is csökkenne, ami által az export és a forgalom is megnőne. Ezzel szemben az állam viszont jelentős, több mint 60 milliárd forintos adóbevétel-kiesést szenvedne el.

Vékási Tamás számításai szerint 9 és 10 százalékos adószint között lehet az a billenőpont, ahol a fehéredés okozta adó és járulékbevétel, valamint a legális forgalom megnövekedése ellensúlyozni tudja a kulcs leszállításából adódó költségvetési kiesést.

Ha tehát a kormány valóban 10 százalék alá csökkentené a hústermékek áfáját, és mégsem akar jelentős bevételkiesést elkönyvelni, akkor a kedvezményes adókulcsokon kell változtatnia. Ha az öt százalékos adókulcsot növelné például 9 százalékra, azzal jelentős szociális feszültséget kellene vállalnia, mert ezzel a távhő és a gyógyszerek ára emelkedne. Ha viszont a 18 százalékos kulcsot szállítaná le, akkor az ide sorolt turisztikai bevételek csökkennének, vagy sorolódnának át a 27 százalékos kulcshoz, amely ismét gondokat okozhat.

Ha a kormány a kulcsok okozta dilemmát megoldja, még akkor sem számíthat olyan látványos sikerekre, mint a más területen bevezetett fordított áfa esetében, hiszen itt a tisztulás csak lassan következne be, hiszen az áfacsalást nagyban űző vállalkozások jelentős tartalékokkal rendelkeznek, így azok kiürülése és az adóbevételek ütemezése miatt csak féléves-éves távlatban egyenlítődne ki az kisebb áfakulcs okozta kiesés. Költségvetési szempontból tehát merész lépés lenne a döntés, amit akkor lenne érdemes meghozni, amikor látni hozzá tartalékot is a büdzsében. A vidéki agrárvállalkozók katasztrofális helyzete azonban folyamatosan emlékezteti a politikai döntéshozókat arra, hogy egyre sürgetőbb valamilyen megoldást találni.

A nagy cégek már elestek

Legutóbb a Coface hitelbiztosító festett sötét képet júliusi elemzésében a sertéságazat válságáról, amit vészcsengőszerűen jelez, hogy az elmúlt egy évben három nagy tradicionális hazai húsipari szereplő (a kapuvári húsüzem, a Gyulai Húskombinát és a Pápai Hús 1913) is csőd-, illetve felszámolási eljárás alá került. A transzparensen működő nagy húsipari cégek évek óta jelentős veszteségeket termelnek, mérleg szerinti veszteségük 2011-ről 2012-re csaknem duplájára nőtt, így meghaladta a 12 milliárd forintot. A sertéságazatot a kormány látható módon kiemelten kezeli, de az állami segítségnyújtás sem feltétlenül garantálja a sikert – állítja az elemzés. Az viszont kétségtelen – jegyzik meg a szakértők -, hogy a kormányzati források szükségesek, mert a sertéságazat, tágabban véve pedig az egész magyar húsipar komoly gondokkal küzd. A Coface szakértői szerint a csalás „melegágyának” számító 27 százalékos áfakulcs csak egy a sok probléma közül, sok cégnél gondot okoz a hatékonyság hiánya is. A magyar vágóhidak sok esetben az elmaradt fejlesztések miatt korszerűtlenné váltak, ami újabb versenyhátrányt eredményezett számukra. Ráadásul az összefogás és a megfelelő érdekérvényesítés sem sorolható a szektor erényei közé.

A vidékfejlesztési tárca által kidolgozott sertésstratégia szerint hét év alatt a jelenlegi 3 millió alatti sertésszámot 6 millióra kellene növelni. A jövőben több százmilliárd forintos forrással számol a stratégia, amely az idén 2,6 milliárd forintos keretet biztosít a támogatásokra.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.