Nincs menedék az áfacsalók számára az unióban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Közvetlenül hozzáférhetnek ezentúl a tagállamok hatóságai a más országokban tárolt áfaadatokhoz.

Az erre vonatkozó előterjesztést tegnap ismertette Kovács László adóügyi biztos, hangsúlyozva, hogy a gazdasági válság a korábbinál is fontosabbá teszi az adócsalók lefülelését és ily módon a költségvetési bevételek emelését.

A javaslat központi eleme az Eurofisc elnevezésű uniós együttműködési platform létrehozása. Ezen keresztül a tagállamok hatékonyabban léphetnek fel az áfavisszaélések felderítése érdekében azáltal, hogy az eddiginél gyorsabban adják ki a kért adatokat, valamint közösen végeznek kockázat- és stratégiai elemzéseket. A magyar adóhatóság például közvetlenül lehívhat majd adatokat bármely más uniós tagállam adóhatóságának szervereiről, és természetesen ugyanilyen hozzáférést biztosít azok számára. A betekintés azonban csak az adatok jól körülhatárolt körére fog vonatkozni, amelyek formátumát és kezelési szabályait szabványosítják.

Az adatcsere egyszerűsítése nemcsak az adóhatóságok, hanem a tisztességes adózók helyzetét is megkönnyíti – mutat rá Kovács László. Egyszerűbben kiderülhet például az, hogy egy külföldi üzleti partner valós adószámot és egyéb adatokat közölt-e, vagy csalóval állunk szemben. Az előterjesztés azt is kimondja, hogy a tagállamok közös felelősséggel tartoznak egymás fiskális érdekeinek védelméért, az áfacsalások leküzdéséért.

A mostani tervezet az áfaügyi együttműködésre vonatkozóan 2003-ban kiadott tanácsi rendeletet hivatott módosítani. A szükséges módosítások körét egy tavaly decemberben kiadott közleményben vázolta az Európai Bizottság; a mostani az utolsó törvénykezési csomag, amely ezek megvalósítását szolgálja.

Forrás: Világgazdaság Online


Kapcsolódó cikkek

2024. június 18.

A pénztárérték-változáshoz kapcsolódó adóalap-korrekciók a kisvállalati adóban (I. rész)

Bár a kisvállalati adóban 2017. január 1-je óta már nem a pénzforgalmi szemlélet érvényesül az adóalap meghatározása során, mégis létezik olyan korrekciós tétel, amely a pénzmozgáshoz, a pénztár nyitó és záró értékéhez kapcsolódik, és „páros” formában szerepel a jogszabályban (tehát van adóalap-növelő-, és csökkentő verziója is, a pénztárérték változásának előjelétől függően).