Országgyűlés – Törvénymódosítás a szakképzési hozzájárulásról


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A szakképzés versenyképességének növelését és a szakmunkáshiány csökkentését segítheti elő a szakképzési hozzájárulásról szóló törvény módosítása – mondta a szociális tárca államtitkára az előterjesztés expozéjában hétfőn a parlamentben.

Simon Gábor kifejtette: a kormányprogramban megfogalmazottak szerint a szakképzés modernizációjának célja, hogy a képzés szerkezete és a kibocsátott tanulók száma, felkészültsége minél jobban igazodjon a munkaerőpiac igényeihez.

Kitért arra, hogy jelenleg egyszerre van jelen a túlképzés és a szakemberhiány a munkaerőpiacon, és utóbbiban jelentős szerepe van a szakmunkás-státusz alacsony presztízsének, az információhiánynak és a nem kellően ösztönző támogatási rendszernek.

Mint elhangzott, a módosítás fontos eleme a szakiskolai tanulmányi ösztöndíj bevezetése. A jogszabály módosítását indokolja a közúti közlekedési szolgáltatást végzőkkel kötött megállapodás, és a jogi környezet változásából eredő jogharmonizációs kötelezettség is.

Ösztöndíjban azok részesülhetnek majd, akik nappali rendszerű oktatásban, szakiskolai évfolyamon, szakképző intézményben tanulnak és az adott régióban igényelt szakképesítést sajátítanak el. Az ösztöndíj forrása a munkaerőpiaci alap lesz, a juttatástól azt várja a kormány, hogy csökkenti a szakképzettség nélkül kikerülők számát a rendszerből. A javaslat esélyt jelenthet a hátrányos helyzetű fiatalok számára a tanulásra, képzettség megszerzésére – hangsúlyozta Simon Gábor.

Az államtitkár szólt arról, hogy a területi versenyképesség javítása érdekében, a fuvarozók és a kormány közötti megállapodás értelmében bővülnek a szakképzési hozzájárulás saját dolgozó képzésére fordítható támogatási céljai.

Az előterjesztés azt is rögzíti, hogy a nonprofit gazdasági társaságoknak nincs szakképzési hozzájárulási kötelezettsége – közölte az államtitkár.

Forrás: Jogifórum


Kapcsolódó cikkek

2024. május 23.

NAV: fiktív számlákat fogadott be több gyógyszertár

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egy számlázási láncolat ellenőrzésekor négy gyógyszertárnál állapította meg, hogy fiktív számlákat fogadtak be. A gyógyszertárak 6,5 millió forint adót vallottak be utólag, azt befizették a költségvetésbe, a számlakibocsátó cégek adószámait a hatóság törölte.

2024. május 23.

Az innovációs járulék változásai

Közeledik a 2023. adóévi elszámoló bevallás benyújtásának határideje az innovációs járulék tekintetében is, emiatt célszerű áttekinteni az adónemet érintő 2023-as változásokat.

2024. május 22.

Hamis termékekre csapott le a NAV

Hamis márkajelzésű cipőket, sportmezeket, adatkábeleket és fülhallgatókat foglaltak le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőrei mintegy százmillió forint értékben egy bolgár kamionban Gyulánál.