Perköltség, követelés érvényesítése – hogyan hárítható át a költség?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Sokszor előfordul, hogy az adózó az őt terhelő, de másra átterhelhető költségről számlát állít ki, miközben az Áfa-tv. szerinti termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás nem valósul meg, ezért számla kibocsátásának jogalapja nem állt fenn. Ide sorolható például a perköltség kiszámlázása vagy a követelés realizálása érdekében felmerült költségek továbbszámlázása.


Perköltség kiszámlázása a pervesztes részére

A jogosult nem bocsáthat ki számlát a perköltségről, függetlenül attól, hogy a bíróság a perköltség összegét általános forgalmi adóval növelt összegben (adott összeg + áfa) határozta meg.

A perköltség megfizetésére történő kötelezés a pernyertes kártalanítását szolgálja, azaz a bíróság által megítélt – a vonatkozó jogszabály szerint meghatározott – összeg részben vagy egészben „megtéríti” a pernyertesnek a peres eljárással kapcsolatban felmerült költségeit.

A perköltséget azért állapítja meg a bíróság áfásan, mert a pernyertes számára a peres eljárással kapcsolatban felmerült kiadások (pl. ügyvédi költség) általában áfásan merülnek fel. A perköltség kártalanítási céljából adódóan a bíróságnak ezt a körülményt is figyelembe kell vennie a perköltség meghatározásánál.

A pervesztes fél nem rendelt meg szolgáltatást a pernyertes féltől, a pernyertes fél nem nyújtott szolgáltatást a pervesztes fél részére, tehát az Áfa-tv. hatálya alá tartozó szerződéses kapcsolat nem keletkezett a perköltségre jogosult pernyertes fél és a perköltség fizetésére kötelezett pervesztes fél között. Ennek következtében a pervesztes fél által fizetendő perköltség nem értelmezhető a felek között létrejött ügylet ellenértékének.

Az Áfa-tv. 159. § (1) bekezdése értelmében az adóalany köteles – ha e törvény másként nem rendelkezik – a 2. § a) pontja szerinti termékértékesítéséről, szolgáltatásnyújtásáról a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője részére, ha az az adóalanytól eltérő más személy vagy szervezet, számla kibocsátásáról gondoskodni.

Tekintettel arra, hogy a felek között a perköltség fejében nem valósult meg sem termékértékesítés, sem szolgáltatásnyújtás, ezért a jogosult fél nem bocsáthat ki számlát a pervesztes által fizetendő perköltségről. Ha a jogosult az őt megillető perköltség összegéről mégis kibocsát számlát a fizetésre kötelezett felé, akkor az Áfa-tv. 55. § (2) bekezdése alapján a számlában foglalt adó tekintetében adófizetésre kötelezett, mindaddig, amíg a számlát nem érvényteleníti. A kiállított számla alapján bevallott fizetendő adót a kiállított érvénytelenítő számla alapján önellenőrzés útján lehet törölni. A számlakibocsátót terhelő adófizetési kötelezettségtől függetlenül a pervesztes a számlában felszámított adó levonására nem jogosult, mivel a számla az Áfa-tv. rendszerében ténylegesen nem történt gazdasági eseményt tartalmaz, így az adólevonási jog tárgyi feltételét nem elégítheti ki.

A bíróságok számos esetben nem pontosan rendelkeznek a fizetendő perköltség összegéről, mivel nem határozzák meg, hogy milyen adómérték alapulvételével köteles a pervesztes a perköltséget megfizetni. A perköltséget a bíróság amiatt határozza meg „+ áfa” kitétellel, mert a pernyertes számára a peres eljárással kapcsolatban felmerült kiadások ( pl. ügyvédi költség ) általában áfásan merülnek fel. Ezzel szemben, ha a pernyertes ügyvédje alanyi adómentességet választott, akkor a pernyertes felé munkadíja kiszámlázásánál általános forgalmi adót nem számított fel. Ebben az esetben nem indokolt a bíróság részéről általános forgalmi adó figyelembevétele a perköltség megállapításánál.

A perköltség fizetésére kötelezett fél kérheti a bíróságtól, hogy pontosan határozza meg az általa fizetendő perköltséget, azaz nevesítse az áfa mértékét.

2012. január 1-jétől az általános áfakulcs 25%-ról 27%-ra nőtt. Ezt a bíróságnak is figyelembe kellene vennie a perköltséget terhelő általános forgalmi adó megállapításánál. Ugyanis, ha a bíróság 2012. év folyamán állapítja meg a perköltséget, akkor a pernyertes terhére a peres eljárással kapcsolatos költségek vélhetően 25%-os áfával merültek fel, ezért nem indokolt, ha a pervesztes a perköltséget 27%-os adómérték alapján fizeti meg.

A perköltség fizetésére kötelezett pervesztes számára nagy összegű perköltség esetén semmiképpen sem mellékes, hogy azt 25 vagy 27%-os adómérték alapulvételével köteles megfizetni.

Követelés realizálása érdekében felmerült költségek továbbszámlázása

A mai nehéz gazdasági helyzetben a termék értékesítője, a szolgáltatás nyújtója számos esetben kénytelen különböző intézkedéseket foganatosítani az őt megillető követelés pénzügyi realizálása érdekében, mivel a vevő, megrendelő fizetési kötelezettségének határidőben nem tett eleget. Ezek az intézkedések a termék értékesítője, a szolgáltatás nyújtója számára pénzügyi kiadással járnak, melyeket meg kíván téríttetni a vevővel, megrendelővel.

Gyakori hiba, hogy a termék értékesítője, a szolgáltatás nyújtója a vevő, megrendelő részére ezekről a költségekről számlát bocsát ki, amelyen ugyanolyan összegű áfát számít fel, mint amilyen összegű áfa a számlázott költségeket terhelte.

Az Áfa-tv. 15. §-a értelmében, ha az adóalany valamely szolgáltatás nyújtásában a saját nevében, de más javára jár el, úgy kell tekinteni, mint aki (amely) ennek a szolgáltatásnak igénybevevője és nyújtója is. Jelen esetben nem beszélhetünk arról, hogy a termék értékesítője, a szolgáltatás nyújtója saját nevében, de a vevő, megrendelő javára rendelte meg a számlán feltüntetett szolgáltatásokat, hiszen azokat egyértelműen saját javára rendelte meg. Ennek következtében nem lehet szó közvetített szolgáltatásnyújtásról a felek között, ezért a kibocsátott számla sem tekinthető közvetített szolgáltatásról kibocsátott számlának.

Őszi Adó-konferenciák:

Az Áfa-tv. 70. § (1) bekezdés b) pontja alapján termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében az adó alapjába beletartoznak a felmerült járulékos költségek, amelyeket a termék értékesítője, szolgáltatás nyújtója hárít át a termék beszerzőjére, szolgáltatás igénybevevőjére, így különösen: a bizománnyal, egyéb közvetítéssel, csomagolással, fuvarozással és biztosítással összefüggő díjak és költségek.

Az Áfa-tv. 70. § (2) bekezdése szerint ez a szabály irányadó abban az esetben is, ha a járulékos díj és költség áthárítása külön megállapodáson alapul.

A követelés realizálása érdekében a termék értékesítőjénél, a szolgáltatás nyújtójánál felmerült költségek azon az alapon nem minősíthetők a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás járulékos költségének, hogy a felek között a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás valósult meg. Ezek a költségek nem hozhatók összefüggésbe a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás teljesítésével, ezáltal nem tekinthető a felek között létrejött termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás Áfa-tv. 70. § (1) bekezdés b) pontja szerinti járulékos költségének. Ez a tényállás akkor állna fenn, ha az adott költség a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás teljesítése érdekében merült volna fel.
A termékértékesítés teljesítése és annak ellenértékének megfizetése két elkülönült, de egymással nyilvánvalóan összefüggésbe hozható kötelem, de azt semmiképpen sem lehet mondani, hogy a fizetési kötelezettség a teljesítés járulékos költségének lenne tekinthető.

Az Áfa-tv. 259. § 6. pontja szerint ellenérték bármilyen vagyoni előny, ideértve a meglévő követelés mérséklésére elismert vagyoni értéket is, de ide nem értve a kártérítést.
A kártérítés nem tekinthető termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás ellenértékének, ezáltal a kártérítés jogosultja a kötelezett által fizetendő kártérítésről számlát sem bocsáthat ki.

Álláspontom szerint nincs másról szó, mint arról, miszerint a termék értékesítője, a szolgáltatás nyújtója át kívánja terhelni a vevőre, megrendelőre az őt terhelő fizetési kötelezettség elmaradásából adódó kárát, amely abban nyilvánul meg, hogy követelése beszedése érdekében költségei merültek fel, amelyek nem terhelték volna, ha a vevő, megrendelő határidőben teljesítette volna fizetési kötelezettségét. Ebből adódóan, ha a termék értékesítője, a szolgáltatás nyújtója meg kívánja fizettetni a vevővel, megrendelővel a követelése beszedésével összefüggésben felmerült költségeit, akkor ennek érdekében nem bocsáthat ki számlát, mert a kártérítés nem számlázható.

Ha a számla kibocsátására mégis sor került, akkor annak birtokában a vevő, megrendelő nem jogosult az abban felszámított adó levonására. A számlázhatóság hiánya pénzügyi szempontból sem releváns, mivel a termék értékesítője, a szolgáltatás nyújtója a követelésének érvényesítéséhez kapcsolódó költségei megtérítésére tarthat igényt, amely nyilvánvalóan az áfával növelt költségekre vonatkozik.

Álláspontommal egyező jogértelmezést tartalmaz az adóhatóság honlapján 2009. június 14-én megjelent tájékoztatás [A lízingügylet meghiúsulása kapcsán felmerülő behajtási és egyéb költségek áfarendszerbeli megítélése – a 2008/71. számú Adózási kérdés kiegészítés (Pénzügyminisztérium, Forgalmi adók, Vám és Jövedéki Főosztály 439/2009. – APEH Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály 4006875365)]. A tájékoztatás olyan zárt végű lízingügyletet vett alapul, amely menet közben, a lízingbe vevő nem fizetése okán megszűnt, továbbá a lízingbe adó a szerződés megszüntetése után, a szerződés megszüntetésével, valamint a visszavett lízingtárgy értékesítésével kapcsolatos költségeket (pl. ügyvédi költség) meg akarta téríttetni a lízingbe vevővel.

A tájékoztatás leszögezi, hogy ha a szerződés a jövőre nézve megszűnt, akkor a felek további szolgáltatásokkal nem tartoznak, ezért a szóban forgó költségek az alapügylet (lízing) járulékai nem lehetnek, a szerződés megszűnése folytán ezen költségek járulékossá minősítése nem értelmezhető. Az említett költségek önállóan sem minősíthetők teljesítésnek, hiszen azok megtérítésekor a lízingbe adó nem nyújt a korábbi lízingbe vevő felé semmilyen (pl. ügyvédi) szolgáltatást. Nincs másról szó, mint arról, hogy a lízingbe adó a lízingbe vevő szerződésszegő magatartása által okozott többletköltséget a károkozóval – azaz a korábbi lízingbe vevővel – megtérítteti. A tájékoztatás szerint ezek a költség-átterhelések kártérítésként áfa körön kívüli tételnek, áfa tárgyi hatályán kívüli pénzátadásnak tekintendők.

A Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény 355. § (4) bekezdése szerint a kártérítés része többek között az okozott kár okán a károsultnál esetlegesen felmerült minden költség megtérítése is; az ilyen költségeket is a kártérítés részeként kell megtérítenie a károkozónak, jelen esetben a korábbi lízingbe vevőnek.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.