Pszichoaktív szerekből szerzett milliárdos jövedelmet titkolt el két zalai férfi az adóhatóság elől


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Pszichoaktív szerek online kereskedelmével szerzett csaknem egymilliárd forintos jövedelmet két zalai férfi, akik az adófizetés megkerülésével mintegy 400 millió forintos költségvetési csalást követtek el – tájékoztatta a Zala Vármegyei Főügyészség szóvivője szerdán.

Jánky Judit tájékoztatása szerint gazdálkodással összefüggő kiemelt bűncselekmény miatt emelt vádat a főügyészség a két férfi ellen, akik 2017 novembere és 2021 októbere között, akkor még tiltólistán nem szereplő pszichoaktív, pszichotrop szerek online belföldi kereskedelmével szerezték jövedelmüket, de azt megpróbálták eltitkolni az adóhatóság elől.

A 40 év körüli férfiak által postán, borítékban szétküldött termékek előállítása ismeretlen körülmények között történt, azokat a vásárlók a vádlottak által megjelölt e-mail-címekre küldött elektronikus levélben rendelték meg. A nem egyszer „herbálra” leadott megrendeléseket a másodrendű vádlott készítette össze, majd a termékeket úgy adta postára, hogy feladóként fiktív személyek adatait tüntette fel.

A csomagok ellenértékét a Magyar Posta Zrt. utalta át a vádlottak által megadott bankszámlákra, de voltak vásárlók, akik a termékek vételárát eleve átutalással vagy a megjelölt bankszámlára történt készpénzes befizetéssel rendezték. A folyószámlákat a vádlottak jellemzően Magyarországon munkát vállaló, ukrajnai születésű magyar állampolgárok nevére nyitották, de azok felett kizárólag a két férfi rendelkezett, a bankkártyákat is ők birtokolták.

A két férfi az általuk üzletszerűen végzett online kereskedelmi tevékenységből, a pszichoaktív szerek értékesítéséből 2017 novembere és 2021 októbere között 19 bankszámlán összesen csaknem egymilliárd forint bevételre tettek szert. A leplezett tevékenységükből származó jövedelmüket az adóhatóság elől eltitkolták, bevallási és befizetési kötelezettségüknek nem tettek eleget.

Az elsőrendű vádlott összesen mintegy 400 millió forint általános forgalmi adót, személyi jövedelemadót, egészségügyi hozzájárulást és szociális hozzájárulási adót nem vallott és nem fizetett be a központi költségvetésnek.

A vádlottakkal szemben a Zala Vármegyei Főügyészség különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen, részben bűnsegédként elkövetett költségvetési csalás bűntette miatt emelt vádat.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 21.

Elkezdték a mesterséges intelligenciát beépíteni a cégek az adózási folyamatokba

Közel 300 pénzügyi- és adóvezető körében készített felmérést az EY Magyarország. A vállalat éves adókonferenciáján bemutatott kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a cégek jelentős többsége már elkezdett foglalkozni azzal, hogy beépítse a mesterséges intelligenciát az adózási folyamataiba. A válaszadók azt is megosztották, hogy üzleti oldalról mi jelenti számukra a legnagyobb kihívást.

2024. november 21.

Több, mint 11 ezer babát vállaltak a CSOK Plusz igénylők

A Magyar Nemzeti Bank publikációjából kiderül, hogy a CSOK Pluszt igénylő házaspárok mekkora családot szeretnének. A tanulmányban ugyanis a vállalt gyermekek mellett a meglévő babák száma is fel lett tüntetve. Augusztus végéig 7400 szerződést kötöttek a támogatott hitelre, melyben 11 026 baba születését vállalták, ez a 2023-as születésszám mintegy 12,9 százalékának felel meg – olvasható a Bankmonitor közleményében.

2024. november 21.

Kiterjedt bűnszervezetre csapott le a NAV

Egyedi építésű motorkerékpárt, tömérdek mennyiségű készpénzt, vadász- és sportfegyverarzenált foglaltak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozóinak köszönhetően. A pénzügyőrök ismét egy kiterjedt bűnszervezetre csaptak le: ez a társaság csaknem hárommilliárd forinttal rövidítette meg a költségvetést. Az elkövetők a bűncselekményből származó haszonból extravagáns életüket finanszírozták: temérdek pénzt halmoztak fel, ingatlant, illetve értékes luxus-gépjárműveket is vásároltak.