Rájuk figyel leginkább az adóhatóság?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Még nem adta ki hivatalosan a NAV az ellenőrzési irányelveit, ám a Napi.hu már írt arról, szerintük mi várható. Az adóhatóság február közepén teszi közzé az idei ellenőrzési irányelveket.


A Napi.hu Vida Ildikó NAV-elnök által szignált dokumentumra hivatkozva írja, hogy az egyéni vállalkozók közül különösen számíthatnak ellenőzésre:

– a bevallási kötelezettségeiket nem teljesítők,
– a több éve veszteséges, de ennek ellenére jelentős összegű beruházásokat végrehajtók;
– a kiskereskedelmi jellegű tevékenységet végző adózók, ha vallott árbevételeik és értékesített készleteik értéke között aránytalanság áll fenn;
– aktív korban lévő magánszemélyek, akik egyéni vállalkozói tevékenységüket 1-2 éve megszüntették, azonban a megszüntetés óta az adóhatóságnak nincs a jövedelemszerzésükkel kapcsolatos információja; illetve
– az egyéni vállalkozóként több éven keresztül a bevétellel közel azonos költséget valló adózók.

A dokumentum alapján fokozott ellenőrzésre számíthatnak továbbá:

-az újonnan alakult cégek,
– az online pénztárgépet használók,
– a székhelyüket egyik megyéből a másikba áttevők,
– a munkaerő-kölcsönzők,
– csőd-, a felszámolási és a kényszertörlési eljárás alatt álló adózók,
a jelentős készpénzforgalmat lebonyolító vállalkozások.

Jövedelmezőségi szempontból a gépjárműalkatrész kiskereskedelem (TESZOR: 4532) és az egyéb máshova nem sorolt új áru kiskereskedelme (4778) került az ellenőrizendő tevékenységek közé – írja a Napi.hu.

Az Adó Online megkereste a NAV-ot a Napi.hu által közöltekkel kapcsolatban. Az adóhatóságnál elmondták: a Napi.hu-n megjelent cikkről nem tudják, mi alapján készült, talán egy munkaanyag alapján. Az ellenőrzési irányelveket február közepén teszik közzé, addig türelmet kérnek.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 22.

Csoportos társaságiadó-alany veszteségének leírása

„X” és „Y” társaság 2020 óta csoportos társaságiadó-alanyként működnek. A 2021–2023-as adóévekben a csoport tagjainak adóalapja negatív volt, tehát csoportszintű veszteség keletkezett. Az „X” és „Y” társaságok tulajdonosi háttere 2024-ben megváltozott, felvásárolta őket „Z” társaság. A „Z” társasággal mint a szavazati jogok 100 százalékát gyakorló adózóval mindként cég kapcsolt vállalkozási viszonyban áll, sőt, a feltételek ahhoz is adottak, hogy „Z” társaság 2025-től csatlakozzon a csoportos társaságiadó-alanyhoz. Kérdésként merült fel, hogy ha „Z” társaság belép a csoportba, akkor a belépését megelőzően keletkezett, még fel nem használt csoportszintű veszteség leírására ő is jogosult lesz-e.