START-kártya felhasználása, járulékkedvezmény érvényesítése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Januártól módosulnak a a START-kártya felhasználásával, a járulékkedvezmény érvényesítésével és elszámolásával kapcsolatos részletszabályok.

A 33/2009. (XII. 21.) PM rendelet 2010. január 1-jei hatállyal módosította a START-kártya felhasználásának, a járulékkedvezmény érvényesítésének, továbbá elszámolásának részletes szabályairól szóló 31/2005. (IX. 29.) PM rendeletet.

Amennyiben a középfokú végzettség alapján kiváltott START-kártya tulajdonosa a kártya érvényessége alatt felsőfokú végzettséget szerez, köteles azt és a végzettség megszerzésének időpontját munkaadójának és az állami adóhatóságnak haladéktalanul bejelenteni. A START-kártya érvényességi időtartamát nem befolyásolja, ha a pályakezdő fiatal a START-kártya érvényességi ideje alatt szerez felsőfokú végzettséget.

Amennyiben a pályakezdő fiatal foglalkoztatása után a munkaadót megillető járulékkedvezmény – a foglalkoztatás első évének naptári hónapon belüli letelte és a foglalkoztatás második évének ugyanezen naptári hónapon belüli kezdete miatt – részben tíz és húsz százalékos mértékben is fennáll, a fizetési kötelezettség megállapításakor a törvényben meghatározott járulékalap alapulvételével:

  • a) a hónap első napjától a foglalkoztatás első évének letelte napjáig terjedő időszakra eső járulékalap tíz százalékát,
  • b) a foglalkoztatás második évének első napjától a hónap utolsó napjáig terjedő időszakra jutó járulékalap húsz százalékát,
  • c) ha a foglalkoztatás második évének első napját magában foglaló hónapban a foglalkoztatási jogviszony megszűnik, a járulékalap húsz százalékát a foglalkoztatás második évének első napjától a foglalkoztatási jogviszony megszűnése napjáig terjedő időszakhoz igazodóan
    kell számításba venni.

Ha a 2009. december 31-ét követően felsőfokú végzettség alapján kiváltott (igényelt) START-kártyával rendelkező pályakezdő fiatal foglalkoztatása után a munkaadót megillető járulékkedvezmény – a foglalkoztatás kilencedik hónapjának naptári hónapon belüli letelte vagy a foglalkoztatás tizedik hónapjának naptári hónapon belüli kezdete miatt – részben tíz és húsz százalékos mértékben is fennáll, a fizetési kötelezettség megállapításakor a felsőfokú végzettségű pályakezdőre megállapított járulékalap alapulvételével:

  • a) a naptári hónap első napjától a foglalkoztatás kilencedik hónapjának letelte napjáig terjedő időszakra eső járulékalap tíz százalékát és
  • b) a naptári hónap a) pont szerinti napját követő naptól a naptári hónap utolsó napjáig terjedő időszakra jutó járulékalap húsz százalékát
    kell számításba venni.

Ha a foglalkoztatási jogviszony a foglalkoztatás tizedik hónapja első napját magában foglaló naptári hónapban megszűnik, a járulékalap húsz százalékát a foglalkoztatás tizedik hónapja naptári hónapon belüli első napjától a foglalkoztatási jogviszony megszűnése napjáig terjedő időszakhoz igazodóan kell számításba venni.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.