Szabadság kiadása, munkaszüneti napok év végén


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az év lezárásakor az egyéb teendők mellett el kell számolni a szabadsággal is. Mi lesz akkor, ha a kelleténél több kolléga óhajtana karácsony előtt egyszerre szabadságra menni? Az is lehet, hogy a cégnél az év utolsó hete sem telik pihenéssel, mert a foglalkoztató munkaszüneti napokon is „üzemel”. Hogyan szilveszterezhet, aki munkaidő-beosztása szerint újév napján már dolgozik? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kapunk dr. Horváth istván cikkéből, ami az Adó-tb kalauz 2009/12. számában jelent meg.

A szabadság kiadása

A szabadságot esedékességének évében kell kiadni. A munkavállalónak alanyi joga van a szabadságra, ellentétben a köznyelvvel, a szabadságot nem a munkavállaló veszi ki, hanem a munkáltatónak kell kiadnia. A Munka törvénykönyve (Mt.) alapján a munkáltató előre tervezhet, másfelől mindez nemcsak lehetőség, hanem egyben kötelezettség is számára. A 134. § (1) bekezdés szerint a szabadság kiadásának időpontját – a munkavállaló előzetes meghallgatása után – a munkáltató határozza meg. Az (5) bekezdés szerint a szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval legkésőbb a szabadság kezdete előtt egy hónappal közölni kell. Azaz, ha a törvény betűje szerint járnak el, novemberben tisztázni kell, ki, mikor és hány munkanapra távozik szabadságra. A tervek persze néha megalapozatlanok, e bekezdés szerint a munkaadó az időpontot rendkívül indokolt esetben megváltoztathatja, de a munkavállalónak ezzel összefüggésben felmerült kárát, illetve költségeit köteles megtéríteni. A törvényszövegben ezzel kapcsolatban nincs határidő, az együttműködés törvényes kötelezettsége alapján az illetékes jogkörgyakorlónak, amint „rájött”, hogy nem adható ki a szabadság, mindezt haladéktalanul jeleznie kell a munkavállaló felé. Aki benyújthatja a számlát, például egy befizetett társasutazás lemondásának költségeit munkáltatójának kell majd részére megtérítenie.

A szabadság átvitele a következő évre

A szabadság tárgyéven túli kiadására csak igen korlátozott keretek között van mód – e szabály betartását vizsgálja a munkaügyi ellenőrzés is. Az Mt. 134. § (3) bekezdése egy olyan mondattal indul, melyet először 2009/2010 fordulóján lehet majd alkalmazni. Az újdonság: az esedékesség évében kiadottnak kell tekinteni azt a szabadságot, amelynek megszakítás nélküli tartama – az esedékesség évében történő megkezdése esetén – a következő évben jár le, és a következő évre átnyúló szabadságrész nem haladja meg az öt munkanapot. Ha például a munkavállalónak karácsony előtt néhány nappal kiadták a szabadságát, egészen az újév első hetének végéig, a január első hetére eső, legfeljebb öt munkanap szabadságot úgy kell elszámolni, mintha azt még az esedékesség évében, 2009-ben biztosította volna a munkáltató. Persze csak akkor, ha legalább ilyen mértékű szabadság megmaradt az óévből.

A fenti kivételen túlmenően a munkáltató a szabadságot kivételesen fontos gazdasági érdek, illetve a működési körét közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén a szabadságot legkésőbb az esedékesség évét követő év március 31-ig, kollektív szerződés rendelkezése esetén az esedékesség évét követő év június 30-ig adhatja ki, ha az esedékesség éve eltelt. E rendelkezésektől érvényesen eltérni nem lehet, azaz liberálisabb szabályokat sem kollektív szerződés, sem a felek megállapodása nem rögzíthet. Még akkor sem, ha például a munkavállaló egész 2009-es szabadságát 2010-ben szeretné igénybe venni egy valóban nagy utazáshoz. Az Mt. szigorú: legfeljebb a rendes szabadság egynegyedét lehet az esedékesség évét követően kiadni.

Az Mt. 134. §(9)–(10) bekezdése a fenti két kivétel alkalmazásához magyarázó szabályokat is fűz. Kivételesen fontos gazdasági érdeken a rendes szabadság kiadásával kapcsolatos, munkaszervezéstől független olyan körülményt kell érteni, melynek felmerülése esetén a rendes szabadságnak az esedékesség évében teljes mértékben történő kiadása a munkáltató gazdálkodását meghatározó módon hátrányosan befolyásolná. Magyarán „alapjáraton” nem szervezhető meg úgy a munkáltató éves működése, hogy a szabadság egy részét majd jövőre adjuk ki. Előre nem tervezhető körülmény szükséges – például egy novemberi, vissza nem utasítható páratlan megrendelés. Ha viszont ez a megrendelés például fél évvel korábban érkezik, a munkáltató már alappal nem „takaródzhat a kivételesen fontos gazdasági érdekeivel. A másik említett értelmező rendelkezés szerint ugyanis a rendes szabadság esedékesség évében nem teljes mértékben történő kiadása esetén a munkáltató nem hivatkozhat a kivételesen fontos gazdasági érdek fennállására, ha az esedékesség évéből még fennmaradó időtartamban a rendes szabadságot – a gazdasági érdeke sérelme nélkül – kiadhatta volna.

A munkáltató működési körét közvetlenül és súlyosan érintő ok lehet manapság a fenyegető H1N1 vírus. Egy tavaszi járványra viszont már nem hivatkozhat a munkáltató, hiszen ahogyan a kivételesen fontos gazdasági érdek fennállásakor, ugyanúgy ebben az esetben is a szabadságot az év hátralévő részében kiadhatja.

A munkaszüneti napi munkavégzés – ki dolgozhat karácsonykor és újév napján

Munkaszüneti napon rendkívüli munka csak azon munkavállalók számára rendelhető el, akik e napokon rendes munkaidőben is foglalkoztathatók (2008-ig a megszakítás nélküli munkarend, vagy a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltató, illetve munkakör). Az Mt. 125. § (1) bekezdése bővíti a vasárnapi munkavégzés elrendelésének lehetséges eseteit. Problémát jelentett, hogy ha a munkavállalót például egy hétre külföldre küldték, és erre a hétre munkaszüneti nap is esett, akkor – bizonyos kivételektől eltekintve –nem volt foglalkoztatható a magyar ünnepen, noha a kiküldetés helye szerinti államban e nap normál munkanapnak minősült. A módosítás szerint, ha a külföldi kiküldetés tartamába a munkaszüneti nap is beleesik, a munkavállaló e napon is foglalkoztatható, feltéve, hogy a kiküldetés helye szerint irányadó jog alapján e napra munkavégzés rendelhető el. Az előző mondat utolsó fordulata szerint karácsonykor az arab világba kiküldött dolgozhat, hiszen ezekben az országokban december 25. és 26. nem ünnep.

A munkaszüneti napi foglalkoztatás bővülésének másik esete az ún. outsourcing cégeket érinti. Az Mt. szerint a külföldre történő szolgáltatás nyújtásához –a szolgáltatás jellegéből eredően, a munkaszervezéstől függetlenül – e napon szükséges, információtechnológiai és informatikai eszközzel történő munkavégzés esetén is foglalkoztatható a munkavállaló a munkaszüneti napon. A definíciónak három meghatározó elemének kell együttesen érvényesülnie: egyrészt a szolgáltatás – magánjogi szerződés alapján – csak külföldre irányulhat, másrészt a munkaszüneti napi munkát nem munkaszervezési okból (pl. csak így teljesíthető határidőre a megrendelés) rendelik el, hanem azért, mert e napon is nyújtani kell a szerződés szerint a szolgáltatást, harmadrészt a munkavégzés eszköze is korlátozott, ez csak egyébként a távmunkához szükséges dolog lehet.

Összességében: outsourcing keretében jó eséllyel az egyéb – fentiekben leírt törvényi feltételek teljesülése mellett – azon cégek alkalmazottai dolgozhatnak karácsony két napján, illetőleg január 1-jén, melyek elsődlegesen nem a keresztény világhoz tartozó országokban működő megrendelők részére nyújtanak szolgáltatást. Persze ide is lehet a „mi” munkaszüneti napjainkon munkaidőben e-mailen továbbítani a küldeményt, ha az érintett államban csak karácsony első napja minősül munkaszüneti napnak, vagy ahogyan mondani szokás, fizetett ünnepnek.

A rendeltetése folytán munkaszüneti napon működő munkáltató

A rendeltetése folytán munkaszüneti napon működő munkáltató/munkakör összetett definíció. E körbe tartozik, ha a tevékenység során nyújtott szolgáltatás munkaszüneti napon történő rendszeres igénybevételére a munkaszüneti naphoz közvetlenül kapcsolódó helyben kialakult, vagy általánosan elfogadott társadalmi szokásokból eredő igény alapján kerül sor (pl. a vendéglátás, a szórakoztató ipar szolgáltatásainak igénybevétele, az egyes ünnepnapokon tartott rendezvények résztvevőinek, illetve az utazó közönség ellátása, a dísztárgy- és a vásári kereskedelem. Ezenkívül azonban a kereskedelmi egységekben a munkavállaló munkaszüneti napon történő foglalkoztatását a fenti szabály nem teszi lehetővé. A bevásárlóközpontok tekintetében a vendéglátó-, illetve a szórakoztató ipari egységek (pl. a mozi, az étterem, a játékterem) nyitva tarthatnak, de az élelmiszer-, a bútor-, a ruházati bolt által nyújtott szolgáltatás nem kötődik közvetlenül a munkaszüneti naphoz. Ha a szupermarket – az élelmiszert, ruházatot, műszaki cikket áruló üzlettérben – például egy gyorsbüfét tart fenn, ez a körülmény az adott kereskedelmi egységet nem teszi vendéglátó-ipari egységgé, ezért az ilyen kereskedelmi létesítmény szintén nem foglalkoztathat munkavállalót a munkaszüneti napon. A munkaszüneti napon rendeltetése folytán működő munkáltató, illetve munkakör fogalmába tartozik például a rádió-, televízióműsor készítése, valamint az a munkavégzés is, amely az ünnepnapot követő munkanapon megjelenő sajtótermék elkészítését, illetve terjesztését biztosítja. A munkaszüneti naphoz kötődő, általánosan elfogadott társadalmi szokásnak minősül ugyanis az, hogy az újságok a munkaszüneti napon ugyan nem jelennek meg, de az azt követő munkanapon részletesen tudósítanak a munkaszüneti napok eseményeiről.

A munkaszüneti napon rendeltetése folytán működő munkáltató, illetve munkakör definíciójának másik két lehetséges esete, ha a munkavégzésre az élet, egészség, testi épség, továbbá a vagyontárgyak védelme érdekében kerül sor. Az első fordulatra példa lehet olyan eset, amikor – az egyébként nem megszakítás nélküli ellátást nyújtó – egészségügyi intézmény az ünnepségen elsősegélynyújtást biztosít, vagy ha a rendezvény zavartalan megtartása érdekében biztonsági szolgálatot alkalmaznak. A vagyontárgyak védelme alapvetően az épületek, intézmények védelmét és őrzését jelenti.
Az Mt. 125. §szerint munkaszüneti napon a munkavállaló–rendes munkaidőben –többek között a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál, illetőleg ilyen munkakörben foglalkoztatható. A munkáltató, illetve a munkakör akkor minősül a munkaszüneti napon rendeltetése folytán működő munkáltatónak, illetve munkakörnek, ha a tevékenység során nyújtott szolgáltatás e napon történő rendszeres igénybevételére a munkaszüneti naphoz közvetlenül kapcsolódó helyben kialakult, vagy általánosan elfogadott társadalmi szokásokból eredő igény alapján, vagy az élet, egészség, testi épség, továbbá a vagyontárgyak védelme érdekében kerül sor. Ha a munkáltató – az általa nyújtott szolgáltatás jellegére tekintettel – rendeltetése folytán munkaszüneti napon is működő munkáltatónak minősül, munkaszüneti napon munkavégzést nem rendelhet el korlátlanul, bármely munkavállalója számára. Munkaszüneti napon csak azok dolgozhatnak, akiknek a munkavégzése közvetlenül kapcsolódik ahhoz a szolgáltatáshoz, amelyre tekintettel a munkáltató rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónak minősül (pl. a vendéglátásban rendes, illetve rendkívüli munka is elrendelhető a felszolgálók, a szakácsok vagy a takarítók számára). Nem rendelhető el azonban munkavégzés az olyan munkakörökben, amelyek nem kapcsolódnak közvetlenül a munkaszüneti napon nyújtott szolgáltatáshoz (pl. személyügy, bérszámfejtés, marketing).

dr. Horváth István cikke teljes terjedelemben – számos gyakorlati példával illusztrálva – az Adó-tb kalauz 2009/12. számában olvasható.

Forrás: Adó-tb kalauz 2009/12.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.