Tagnak nyújtott kölcsön kamata, adóterhe


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy gazdasági társaság a természetes személy tagjának kíván kölcsönt nyújtani. A kölcsön célja nem lakásvásárlás és nem is munkáltatói kölcsön. Kérdésként merült fel, hogy milyen kamat felszámításával érdemes az ügyletet lebonyolítani, hogy az ne legyen sem a társasági adónak alapja, de a magánszemélynél sem keletkeztessen adó- és járulékköteles jövedelmet. Kamatmentes kölcsönként, ha a társaság kölcsönöz a saját tagjának, milyen adó- és járulékteher sújtja az ügyletet? A megoldás az Adó-Kérdések és Válaszok 2009/3. számában található meg.

Az Szja-törvény meghatározza a kamatkedvezményből származó jövedelem fogalmát. Eszerint kamatkedvezményből származó jövedelem nemcsak kölcsön esetén keletkezhet, hanem a kifizető magánszeméllyel szemben fennálló összes követelése után, vagyis minden, a magánszemélyt terhelő tartozás esetén keletkezhet kamatkedvezményből származó jövedelem.

Az Szja-törvény meghatározása alapján kamatkedvezményből származó jövedelem a kifizető magánszeméllyel szemben fennálló követelésére a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt összegével – ha a kifizető bizonyítja, hogy a szokásos piaci kamat ennél alacsonyabb, akkor a szokásos piaci kamattal kiszámított kamatnak az a része, amely meghaladja e követelés révén a kifizetőt megillető kamatot. A kamatkedvezményből származó jövedelem utáni adó mértéke a kamatkedvezmény 44 százaléka. Az adót a kifizető adóévenként, az adóév utolsó napjára – ha a követelés az adóévben megszűnt, akkor a megszűnés napjára – állapítja meg. A kifizető az általa megállapított adót a jövedelemadó megfizetésére és bevallására irányadó rendelkezések szerint köteles megfizetni és bevallani.

A magánszemély által nem önálló tevékenységére tekintettel, vagy egyébként a nem önálló tevékenység alapjául szolgáló jogviszonyával összefüggésben megszerzett kamatkedvezmény nem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül.

A kérdésben szereplő esetben a munkáltató kamatmentes kölcsönt nyújt többéves futamidőre. A kamatkedvezmény, amelynek összeg a jegybanki alapkamat mindenkori mértékétől függ, a magánszemély nem önálló tevékenységből származó bevétele lesz, azaz e bevétel utáni adó megfizetésére a magánszemély kötelezett, nem a kifizető. A bevétel megszerzésének az időpontja (amennyiben a követelés az adóév végén is fennáll) az adóév utolsó napja. A magánszemélynek a követelés fennállása alatt – ahogy évről évre csökken a követelés, természetesen egyre kisebb összegben – minden évben nem önálló tevékenységből származó jövedelme keletkezik.

A társasági adó szempontjából csak az elengedett munkáltatói kölcsön jár adóalap növeléssel. (2008. december 30.)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

NGM: nem a szegénység, hanem az óvatosság miatt fogyaszt keveset a lakosság

Az elmúlt napokban látott napvilágot az Eurostat friss adatközlése, miszerint a magyar háztartások fogyasztása az uniós átlag 70 százalékát éri el. Az adatot többen helytelenül értelmezve, a közvéleményt tudatosan félrevezetve úgy állították be, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa, ami teljességgel nonszensz és szándékos hazugság – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.