Tájékoztatás a gyorsított kiléptetésről, bejelentésről, engedélyekről, információkérésről
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az Ukrajnába tartó segélyszállítmányokat gyorsított eljárásban kezeli és lépteti ki.
A segélyszállítmányok tartalma, engedélyezés
A segélyszállítmányok kizárólag egészségügyi, szociális, higiéniai, elhelyezési, ruházati és más humanitárius segítségnyújtásra irányulhatnak. A szállítmányok hazánkban kereskedelmi forgalomban engedély nélkül beszerezhető árukat tartalmazhatnak, amelyek jellegüknél fogva alkalmasak az Ukrajnában zajló események miatt nehéz helyzetbe került személyek megsegítésére, támogatására. Ilyen például a konzerv, a kötszer, az ágytakaró, a meleg ruházat vagy az élelmiszer. Segélyszállítmány lehet továbbá mentésre, kárfelszámolásra szolgáló, akár más országból érkező engedélyhez nem kötött áru, így például tűzoltóautó vagy mentőautó is, amely Magyarországról kilépve hagyja el az Európai Unió területét, Ukrajna irányába. A szállítás célja nem lehet kereskedelmi értékesítés.
Segélyszállítmányként, humanitárius célból állat- vagy növényegészségügyi exportbizonyítvány nélkül küldhető állateledel és állati takarmány, ideértve a kedvtelésből, menhelyen tartott, cirkuszi vagy állatkerti állatok számára küldendő állateledelt és takarmányt is. A humanitárius célú segélyszállítmányok ellenőrzését, kiléptetését a NAV szervei gyorsított eljárásban, soron kívül végzik el.
Az élet kioltására, halálos erő célba juttatására alkalmas haditechnikai termék (különösen puska, karabély, pisztoly, lőszer, robbanóanyag), illetve polgári felhasználású lőfegyver és lőszer, valamint közbiztonságra veszélyes eszköz (kés, kard, íj) kivitele tilos.
Haditechnikai termékek az alapvetően katonai, rendészeti, rendvédelmi és nemzetbiztonsági célra felhasználható termékek, technológiák. A magyar jogszabályok alapján lőfegyverek a tűzfegyverek, valamint azok a légfegyverek, amelyekből 7,5 joule-nál nagyobb csőtorkolati energiájú, szilárd anyagú lövedék lőhető ki.
Az élet kioltására, halálos erő célba juttatására nem alkalmas haditechnikai termékek (például: lövedékálló mellény, sisak), kettős felhasználású termékek (például: kamerával feleszerelt drónok), közbiztonságra veszélyes eszközök (például: gázspray, nyílvessző), polgári felhasználású robbanóanyagok (például: gyutacs, lőpor), ezek alkatrészei és tartozékai szakhatósági engedély, illetve írásbeli vám-árunyilatkozat benyújtásával vihetők ki Ukrajnába segélyszállítmányként. Az ilyen termékeknél a NAV-szervek áruvizsgálatot tartanak, és ellenőrzik az engedélyek meglétét, adattartalmát. Ezért, a vizsgálatok miatt, a fenti humanitárius célú felhasználásra szolgáló árukhoz képest hosszabb várakozásra kell számítani.
Az engedélyezésről részletesebb információk itt találhatók:
https://mkeh.gov.hu/haditechnika/haditechnikai-tevekenyseg
https://mkeh.gov.hu/haditechnika/kettos_felhasznalasu
A segélyszállítmányokat feladó gazdasági szereplők, szervezetek számára javasolt a BFKH Kereskedelmi, Haditechnikai, Exportellenőrzési és Nemesfémhitelesítési Főosztály alábbi szervezeti egységeinek megkeresése, még a szállítások előtt, az esetleges engedélykötelezettségek megállapítására.
A kettős felhasználású termékeknél
Exportellenőrzési Osztály:
A polgári felhasználású robbanóanyagok és közbiztonságra veszélyes eszközöknél
Kereskedelmi Osztály:
- telefon: 06-1-458-5616, 06-1-458-5564, 06-1-458-5558,
- e-mail: keo@bfkh.gov.hu.
A haditechnikai vagy katonai termékek esetében
Haditechnikai Osztály:
Ömlesztett ásványolajtermék Ukrajnába segélyszállítmányként:
- vámokmánnyal,
- jövedéki szabályozás szerint szállítva, jövedéki szempontú engedéllyel és kísérő okmánnyal
vihető ki.
Vényköteles és nem vényköteles gyógyszerek segélyszállítmányként kivitele csak a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központnak (NNGYK) tett bejelentés alapján kiállított igazolás vagy engedély birtokában kezdeményezhető.
Magyarország területén keresztül Ukrajnába tranzitforgalomban segélyszállítmányként szállított, nem hazai származású gyógyszereknél az indítás helye szerinti ország gyógyszerészeti hatóságának előírásai az irányadók, azokat az NNGYK-hoz nem szükséges bejelenteni, így az NNGYK által kiállított igazolással, engedéllyel nem kell rendelkezniük. Ha a segélyszállítmányok rendeltetési helye Magyarország (és később szállítják Ukrajnába), akkor az NNGYK-hoz be kell jelenteni a szállítmányt, a fentiek szerint.
Annak megállapítására, hogy be kell-e nyújtani engedélyeket vagy igazolásokat, javasolt, hogy a segélyszállítmányokat feladó gazdasági szereplők, szervezetek keressék meg az NNGYK-t, még a szállítások előtt, az alábbi elérhetőségeken:
- telefonon: a 06-1-886-9300 számon, az általános tájékoztatás menüpontban (1812),
- e-mailen: az info@egeszsegvonal.gov.hu címen.
Az állatgyógyászati készítmények kiszállítása nem engedélyköteles, így értelemszerűen segélyszállítmányok részeként sem az.
Kérjük, hogy a segélyszállítmányok kiléptetését kellő körültekintéssel kezdeményezzék, lehetőség szerint előzetesen egyeztetve a fenti hatóságokkal, vagy – a magyar–ukrán határszakasz határkirendeltségeit működtető – a NAV Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Adó- és Vámigazgatóságával.
Az igazgatóság határkirendeltségeinek (Záhony, Beregsurány, Tiszabecs, Barabás, Lónya) elérhetőségei az alábbi címen találhatók:
https://nav.gov.hu/igazgatosagok/igazgatosagok/Szabolcs_Szatmar_Bereg_megye.
Kérjük továbbá, hogy engedélyköteles vagy igazoláshoz kötött termék kivitelekor, kiléptetésekor álljanak rendelkezésre a szükséges engedélyek, igazolások. Ha az ezek alóli mentességről birtokukban van az illetékes hatóságok (például: BFKH) írásos – levélben, e-mailben kapott – állásfoglalása, tájékoztatása, kérjük, azt az eljáráshoz nyújtsák be. Ezzel jelentősen megkönnyítik és meggyorsítják a vámhatósági ellenőrzés, az eljárás folyamatát.
A mentességi nyilvántartásba bejegyzett humanitárius segélyszállítmányokat nem terheli útdíjfizetési, sem bevallási kötelezettség. A bejegyzést a 24 órában üzemelőokf.fougyelt@katved.gov.hue-mail-címen kell kérni.
A Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz történő bejelentésnek a következő adatokat kell tartalmaznia:
- tehergépjármű forgalmi rendszáma és típusa;
- tehergépjármű tömege;
- járművezető neve és mobilszáma;
- honnan hová szállít;
- tervezett be- és kilépési pont;
- be- és kilépés tervezett időpontja;
- a szállítás útvonala (a főbb útszakaszok felsorolása);
- a szállítmány jellege, megnevezése.
A humanitárius segélyszállítmányok a kamionstop alól is mentesülnek, ha menetokmányként be tudják mutatni az erről szóló mentességről kiállított nyilatkozatot. A kitöltendő nyilatkozat a 190/2008. (VII. 29.) Korm. rendelet 4. mellékletében található.
A kiléptetéshez kapcsolódó szóbeli bejelentés a kiléptetést végző határátkelőn
Segélyszállítmányokat magánszemélyek, állami vagy önkormányzati szervezetek, karitatív, szociális vagy humanitárius feladatokat ellátó civil szervezetek vihetnek ki, illetve küldhetnek ki. A kiviteli szándékot érték- és tömeghatárra való tekintet nélkül be kell jelenteni, ami szóban is megtörténhet. Szóbeli bejelentés az, ha a határátkelőhelyen, a kilépés előtt a NAV pénzügyőrének a szállítmányról szóban nyilatkozik a szállító.
Cégek, gazdasági társaságok is kezdeményezhetik segélyszállítmányok kiléptetését szóbeli árunyilatkozattal. Az ő esetükben azonban – adójogi szempontokból, például áfabevallás, -levonás – előfordulhat, hogy a segélyszállítmányban szereplő áruk kivitelének tényét igazolni kell, ezért célszerű, ha a kivitelkor írásbeli vám-árunyilatkozatot tesznek. Erre nincs szükség, ha a segélyszállítmány a cég alkalmazottainak a magánadományaiból áll össze.
A nem uniós országból (például Egyesült Királyság, Svájc) induló, Ukrajnába szánt olyan segélyszállítmányok, amelyek az EU területére való belépéskor, ideiglenes behozatalban, szóbeli árunyilatkozat-adás mellett kerültek vámeljárás alá, az Ukrajnába való kiléptetés is szóbeli bejelentés mellett végezhető el. A beléptető vámhivatalnál írásbeli árunyilatkozattal kezdeményezett szállítás esetén a kiléptetés normál rend szerint, az árunyilatkozaton történő igazolással valósul meg a kiléptető határátkelőhelyen.
Segélyszállítmány az ukrán-magyar határszakaszon az alábbiak szerint léptethető ki:
A határátkelőhely
megnevezése és fajtája |
A határátkelőhely
nyitvatartási ideje |
A határátkelőhelyen
lebonyolódó forgalom* |
Beregsurány-Luzsanka
közút |
0.00-24.00 |
nemzetközi személy- és áruforgalom
(7,5 t megengedett legnagyobb össztömegig) |
Barabás-Koszino
közút |
07.00-19.00 |
nemzetközi személyforgalom
(autóbusz kivételével) |
Lónya-Dzvinkove
közút |
07.00-18.00 |
nemzetközi személyforgalom
(autóbusz kivételével) |
Tiszabecs-Vilok
közút |
0.00-24.00 |
nemzetközi személyforgalom
(autóbusz kivételével) |
Záhony-Csop
közút |
0.00-24.00 |
nemzetközi áru- és személyforgalom
(gyalogosforgalom kivételével) |
* személyforgalom alatt a gyalogos és személygépjármű forgalmat kell érteni
Előzetes bejelentés a gyorsabb kiléptetéshez
A segélyszállítmányok zökkenőmentes kiléptetését segíti az előzetes bejelentés a szállítmányok érkezésének várható időpontjáról, az árukör típusáról, mennyiségéről és a kilépésre tervezett határátkelőhelyről. A bejelentéseket és kérdéseket a NAV munkatársa fogadja az alábbi elérhetőségeken.
Információ és előzetes bejelentés a segélyszállítmányokról:
Telefonon: munkanapokon, 8 és 16 óra között a 06-30/287-9203-as számon.
E-mailen 0-24 órában:
a humanitarius@nav.gov.hu címen. |
A segélyszállítmányok beléptetése Ukrajnába
Az ukrán hatóságok jelenleg érvényes tájékoztatása alapján a segélyszállítmányokhoz, személy- és teherforgalomban egyaránt két dokumentumot kell mellékelni:
- ajándékozó vagy adományozó levél,
- a küldött áruféleségek tételes jegyzéke vagy listája formai megkötés nélkül, olvasható, áttekinthető kivitelben.
Az ukrán kormány a felajánlott segélyszállítmányok beléptetésének megkönnyítéséért és a vámkezelés gyorsításáért létrehozta a https://customs.help.gov.ua/en/online felületet, ahol a nyilatkozatok elektronikusan benyújthatók.
Az ukrán kormány tájékoztatása szerint a segélyszállítmányok beléptetéséhez az AHARS-rendszerbe – Automated Humanitarian Aid Registration System – kell regisztrálni, mely ehhez egy egyedi elektronikus kódot generál. Átmenetileg azonban, 2024. április 1-ig, az adatok egy részét papíralapon is be lehet nyújtani.
Részletes információkat az új elektronikus rendszerről a lenti weboldalon talál.
Digital mechanism for importing humanitarian aid to Ukraine to be launched on December 1 | Cabinet of Ministers of Ukraine (kmu.gov.ua)
A témában 2024. január 26-án kiadott közlemény helyébe jelen közlemény lép.
Forrás: NAV