Termőföldnek nem minősülő ingatlan bérbeadása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közteher-viselési kötelezettségekkel összefüggő, 2010. január 1-jétől hatályos változások a magánszemély ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmére vonatkozó rendelkezéseket is érintik. Surányi Imréné cikke a termőföldnek nem minősülő ingatlan magánszemély által történő bérbeadása esetén szükséges személyi jövedelemadó és egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettséggel kapcsolatos szabályokat ismerteti az Adó szaklap 2010/8. számában.

Adószámot kell kiváltani

Termőföldnek nem minősülő ingatlan (ház, lakás, szoba, iroda, raktár, garázs stb.) magánszemélyként – nem egyéni vállalkozóként – történő bérbeadása (díjfizetés ellenében használatának átengedése) esetén a magánszemélynek adószámot kell kiváltania, és a bérleti díjról számlát (vagy más számviteli bizonylatot) kell kiállítania.
Az Szja-törvény nem tesz különbséget a termőföldnek nem minősülő ingatlan, ingatlanrész használata átengedésének (pl. tartós bérlet, lakásbérlet, ideiglenes szállás) különböző jogcímei között. Ezért a személyi jövedelemadó szempontjából – feltéve, hogy a használatot átengedő magánszemély nem egyéni vállalkozó – fő szabályként az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelemre vonatkozó rendelkezések (Szja-törvény 74. §) az irányadók akkor is, ha a használat átengedése üdülés, pihenés céljából történő szálláshelynyújtás által valósul meg. Ilyen esetben a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló 239/2009. (X. 20.) kormányrendeletben előírt feltételeknek is meg kell felelni.
A bérleti díjból származó bevétel külön adózó jövedelem
Az Szja-törvény fő szabálya szerint a magánszemély termőföldnek nem minősülő ingatlan-bérbeadásából származó bevétel külön adózó jövedelemnek minősül. A bérbeadó által viselt költségek – például a nevére számlázott közüzemi díjak – bérlő által történő megtérítése is a bevétel része. Költség nem számolható el, a fizetendő adó a bevétel 25 százaléka [Szja-tv. 74. § (1) bekezdés].

Ha a jövedelem (vagyis ebben az esetben a bevétel) az adóévben az egymillió forintot meghaladja, és az eho alól nem mentesül, a magánszemély a hozzájárulás-fizetési felső határ mértékéig 14 százalékos egészségügyi hozzájárulás (eho) fizetésére is kötelezett [Eho-tv. 3. § (3) bekezdés e) pont; (5) bekezdés]. A 14 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást addig kell megfizetni, amíg a magánszemély által megfizetett egészségbiztosítási járulék/egészségügyi szolgáltatási járulék, valamint a 14 százalékos eho alapját képező jövedelmek (például osztalék, árfolyamnyereség) után megfizetett százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás együttes összege nem éri el a 450 ezer forintot. Az Eho-törvény 11/A § (1) bekezdése szerint a hozzájárulás-fizetési felső határ eléréséről a magánszemély nyilatkozhat a kifizető számára, mely esetben a kifizetőt nem terheli eho levonási kötelezettség. Mentes a százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás alól az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem, ha a lakásbérleti jogviszony tárgyát képező lakás a bérbeadó állandó lakóhelye, kivéve, ha a bérbeadó a lakást saját vállalkozása, vagy vele együtt élő közeli hozzátartozója (élettársa) vállalkozása részére adja bérbe.

A bérlőnek, ha kifizetőnek minősül, az szja-t és – ha fizetni kell – az ehót a számla vagy bizonylat szerinti (adóalap-kiegészítéssel nem növelt) összegből le kell vonnia, és a kifizetést követő hónap 12-éig kell bevallania és befizetnie. Nem kell az adót levonnia a kifizetőnek akkor, ha a magánszemély igazolja, hogy ingatlan-bérbeadási tevékenységét egyéni vállalkozóként végzi, valamint – a társasház kivételével – közös tulajdonban lévő ingatlannak tulajdontársak közössége által történő bérbeadása esetén. Ha a bérleti díj nem kifizetőtől származik, vagy a kifizető bármely ok miatt az adót nem vonta le, illetőleg az eho levonására nem volt lehetőség, az adót és az ehót a magánszemélynek kell megállapítania, és negyedévenként az adózás rendjéről szóló törvénynek az adóelőlegre vonatkozó rendelkezései szerint kell megfizetnie [Szja-tv. 74. § (6) bekezdés; Eho-tv. 11. § (2) és (8) bekezdés].

A magánszemélynek a jövedelmet (bevételt) és a levont adót, ehót a személyi jövedelemadó-bevallásában kell bevallania. Ha saját maga kötelezett az adó és az eho megállapítására/megfizetésére, negyedéves bontásban az egyes negyedévekre vonatkozó befizetési kötelezettségét ugyancsak a személyi jövedelemadó-bevallásában kell bevallania. Az eho estleges túlvonása/túlfizetése esetén, vagy ha nem történt meg annak a törvény szerinti mértékű megfizetése, a visszajáró, illetve befizetendő összeg (ideértve, ha azt 6 százalékkal növelten kell megfizetni) az adóbevallás alapján igényelhető vissza, illetőleg fizethető be [Szja-tv. 13. § (2) bekezdés; Eho-tv. 11. § (8) bekezdés; 11/A § (3)–(4) bekezdés].

Az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó szabályok választása

A törvény fő szabályától eltérően a magánszemély választhatja, hogy az ingatlan-bérbeadásból származó adóévi valamennyi bevételére az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó adózási szabályokat alkalmazza [Szja-tv. 74. § (7) bekezdés]. Ebben az esetben az igazolt költségeit elszámolhatja, vagy 10 százalék költséghányadot érvényesíthet. Az így megállapított jövedelmet 27 százalék adóalap-kiegészítéssel növelve az összevont adóalapba kell beszámítani. Az adó mértéke az összevont adóalap nagyságától függően 17 százalék, az 5 millió forintot meghaladó rész után 32 százalék [Szja-tv. 16–18. §; 29. §; 30. §].

Ha az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó adózási szabályok szerint megállapított jövedelem az adóévben ehoköteles és az egymillió forintot meghaladja, a magánszemélynek ebben az esetben is az Eho-törvény 3. § (3) bekezdésének e) pontjában meghatározott mértékig 14 százalékos egészségügyi hozzájárulást (ehót) kell fizetnie.
Az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó adózási szabályok választására a magánszemélynek két lehetősége van: az adóév végén az adóbevallásban vagy az adóév elejétől kezdődően.

A fizetővendéglátásra vonatkozó külön rendelkezés a tételes átalányadózás

Fontos hangsúlyozni, hogy az elkülönült adózás helyett az önálló tevékenység szerinti adózás választása a nem egyéni vállalkozó magánszemély valamennyi termőföldnek nem minősülő ingatlan-bérbeadásából (szállásadásából) származó bevételére vonatkozik. Ugyanakkor a törvény külön rendelkezéseket is tartalmaz arra a bevételre, amely üdülés, pihenés céljából történő használat közvetlenül magánszemély(ek)nek (ugyanazon magánszemélynek adóévenként 90 napot meg nem haladó időtartamra) – az Szja-törvény fogalmi meghatározása szerint „fizetővendéglátó tevékenységet folytató magánszemély” által – történő átengedéséből származik. A fizetővendéglátó tevékenységet folytató magánszemély számára – ha a tevékenységét a saját tulajdonában, haszonélvezetében lévő egy, nem szálláshely-szolgáltatás rendeltetésű lakásban vagy üdülőben folytatja – az ebből származó bevételre/bevételrészre további választási lehetőség a tételes átalányadózás is [Szja-tv. 57/A §; Eho-tv. 4. § (4) bekezdés]. A tételes átalányadózás tárgyévre vonatkozó választása a megelőző évre vonatkozó adóbevalláshoz fűzött nyilatkozattal tehető meg (Art. 5. számú melléklet 1. pont].

A tételes átalányadó évi összege szobánként 32 ezer forint. A tételes átalányadót negyedévenként egyenlő részletekben, az adózás rendjéről szóló törvény rendelkezései szerint (a negyedévet követő hó 12-éig), illetve a tevékenység megszüntetése esetén a megszüntetés napját követő 15 napon belül kell megfizetni.
A tételes átalányadózás választása a magánszemélyt nem mentesíti az őt más jogszabály előírása szerint terhelő kötelezettségek (így különösen a számlaadási és a nyugtaadási kötelezettség) teljesítése alól. Kötelező továbbá a tevékenységgel kapcsolatos valamennyi bizonylatot az e törvényben foglalt szabályok szerint megőrizni. Tételes átalányadózás választása esetén kötelező adóbevallást benyújtani [Szja-tv. 13. § (1) bekezdés c) pont].

Ha a magánszemély a tételes átalányadózást jogszerűen választotta, de a választást követően bekövetkezett változás miatt már nem felel meg a választás bármely feltételének, akkor a fizetővendéglátó tevékenysége révén a változás bekövetkezése negyedévének első napjától kezdődően megszerzett bevételének adókötelezettségére az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmaznia. Ilyenkor a magánszemélynek a tételes átalányadó összegéből az adóév megelőző negyedévére (negyedéveire) jutó arányos részt kell tételes átalányadóként megfizetnie.

Ha a magánszemély a tételes átalányadózást nem választhatta volna jogszerűen, akkor a fizetővendéglátó tevékenysége révén az adóévben megszerzett bevételének adókötelezettségére az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmaznia.
A fizetővendéglátásból származó bevételre választott tételes átalányadózás a nem egyéni vállalkozó magánszemélynek más bérbeadásból (szállásadásból) is – pl. 90 napot meghaladó szállásadásból, utazási irodának történő szobakiadásból – származó bevételei összességére nem zárja ki az elkülönült vagy az önálló tevékenység szerinti adózás közötti választás lehetőségét.
A tételes átalányadózást választó magánszemély által fizetendő százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás a tételes átalányadó 20 százaléka, amelyet a tételes átalányadóval együtt kell megfizetni [Eho-tv. 4. § (4) bekezdés; 11. § (8) bekezdés].

Surányi Imréné cikke teljes terjedelemben az Adó szaklap 2010/8. számában olvasható

Forrás: Adó szaklap 2010/8. szám


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.