Túl magas az inaktív nők aránya – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A női inaktivitás okai között a képzésen való részvétel, illetve a kisgyermekek vagy ápolásra szoruló felnőttek ellátása egyaránt meghatározó, pedig ezek miatt nem feltétlenül kellene teljesen kiszorulni a foglalkoztatásból. Az InfoTandem heti infografikája.


Az Európai Unión belül kiemelkedően magas a magyarországi nők inaktivitási aránya: a 15–64 évesek között 2011-ben 43,2 százalékot tett ki, szemben a 35,1 százalékos közösségi átlaggal; csupán három tagországban mértek a miénkénél kedvezőtlenebb rátát. (A korosztályon belül nálunk 50,6 százalék volt foglalkoztatott, 6,2 százalék pedig munkanélküli.)

Szemügyre véve az inaktivitás okait, egyrészt azt láthatjuk, hogy hazánkban a vizsgált korcsoportban viszonylag sokan már nyugdíjasok, ugyanakkor a legmagasabb arányban olyan nők tartoznak ide, akik épp képzésre vagy továbbképzésre járnak. Ez utóbbi uniós szinten is vezető oknak számít, ám árnyalja a képet, hogy az EU átlagában az oktatásban résztvevők közül magasabb azok részesedése (1,2 százalék, szemben a magyarországi 0,2 százalékkal), akik közben részmunkaidőben dolgoznak is.

Még hangsúlyosabb ez a differencia azoknál, akik kisgyermekről vagy ápolásra szoruló felnőttről gondoskodnak. Azon túl, hogy az inaktívak között arányuk lényegesebb magasabb nálunk (8,4 százalék), mint általában az unióban (5,2 százalék), fontos körülmény, hogy a közösség átlagában a szóban forgó korcsoporton belül hasonló súlyt képviselnek a gyermeknevelés melletti részmunkaidősök is (5,2 százalék), míg hazánkban e kör tagjai szinte teljesen az inaktívak közé szorulnak (csupán 0,5 százalékuk dolgozik részmunkaidőben).

Utóbbit egyrészt az magyarázza, hogy Magyarországon a kisgyermekek (főleg a 3 éven aluliak) számára nyújtott napközbeni ellátásokból nincsen elegendő. Másrészt pedig hiányoznak azok a foglalkoztatási formák, amelyek megkönnyítenék a munkahelyi és a családi kötelezettségek összehangolását. A kisgyermekes anyák számára az EU centrumországainak zömében például érdemi munkaidő-kedvezmények járnak, több helyütt akár a gyermek 6 éves koráig is.

Mindezek ismeretében a nők munkaerő-piaci helyzetének javításáért felelős miniszteri biztos, Szalai Piroska által frissen készített beszámoló hangsúlyozza: szükség van a rugalmasabb, családbarátabb foglalkoztatási formák kidolgozására, illetve a hosszú ideig a munkából kiesett nők újrakezdésének támogatására. Utóbbi azért lényeges, mert a több évnyi otthonlét után visszatérő kollégával még akkor is lényegében újrakezdőként kell foglalkozni, ha eredeti beosztását foglalja el, s ez költséges feladat a munkáltató számára. Az idősgondozás után visszatérő nőknél – akik többnyire már 50 felettiek – ez még inkább igaz.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.