Új előírások szerint történik a vizitdíj visszatérítése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 7/2008. (I. 23.) Korm. rendelet egyebek mellett módosította a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény végrehajtási szabályait tartalmazó 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendeletet is. Új szabályként jelenik meg a vizitdíj, napidíj visszatérítésének az előírása arra az esetre, ha az ellátás igénybevétele utóbb meghiúsult.

Az egészségügyi szolgáltató eszerint a jogalap nélküli gazdagodásra vonatkozó polgári jogi szabályoknak megfelelően köteles biztosított részére az előre befizetett vizitdíjat vagy kórházi napidíjat visszatéríteni akkor, ha az érintett az ellátást nem vette igénybe. Ugyancsak vissza kell téríteni azt a vizitdíjat vagy kórházi napidíjat vagy azoknak azt a részét, amelyet az egészségügyi szolgáltató jogosulatlanul szedett be. Az egészségügyi szolgáltatók a visszafizetés lehetőségéről a vizitdíjfizetés vagy kórházi napidíj fizetés közvetlen helyszínén tájékoztatóban köteles közzétenni.

Pontosították a 20 alkalom feletti vizitdíj visszatérítésével összefüggő szabályokat is. A kérelmet továbbra is a lakóhely, tartózkodási hely szerinti jegyzőhöz kell benyújtani, amelyhez mind az első 20 alkalom bizonyítására, mind pedig az ezt meghaladó, visszatérítés alá eső orvos-beteg találkozókra vonatkozó vizitdíj nyugtákat,. Illetve számlákat csatolni kell. Újdonság ellenben, hogy amennyiben a kérelemhez csatolt nyugta, illetve számla nem tartalmazza a külön jogszabály szerinti összes adatot vagy az adatok nem egyértelműek, a biztosított a számlát, illetve nyugtát kiállító egészségügyi szolgáltatótól kérheti új számla, illetve nyugta kiállítását. Az adott egészségügyi szolgáltató a kérelemnek 15 napon belül köteles eleget tenni. Új számla, illetve nyugta kiállítása esetén a kiállítással egyidejűleg a szolgáltató az annak alapjául szolgáló eredeti számlát, illetve nyugtát bevonja.

A fenti előírások február elseján léptek hatályba azzal, hogy az ezt megelőzően fizetett vizitdíjakra, kórházi napidíjakra és az azok alapján kiállított számlákra, nyugtákra is alkalmazni kell.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

NGM: nem a szegénység, hanem az óvatosság miatt fogyaszt keveset a lakosság

Az elmúlt napokban látott napvilágot az Eurostat friss adatközlése, miszerint a magyar háztartások fogyasztása az uniós átlag 70 százalékát éri el. Az adatot többen helytelenül értelmezve, a közvéleményt tudatosan félrevezetve úgy állították be, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa, ami teljességgel nonszensz és szándékos hazugság – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.