Újabb hat évre biztosított a filmszakmai adókedvezmény


Újabb hat éven keresztül, 2030-ig biztosított a hazai filmipar sikerének alapját szolgáló filmtámogatási rendszer – közölte a Nemzeti Filmintézet (NFI) kedden.

A közlemény szerint az NFI új kezdeményezéseként Hollywoodban megrendezett Made in Hungary fesztiválon és szakmai fórumon Káel Csaba kiemelte, hogy az elmúlt években több élvonalbeli, Oscar-díjakkal is jutalmazott alkotáshoz járultak hozzá világhírű tehetségükkel magyar filmes szakemberek és viszik a magyar filmipar jóhírét a világban.

Őket, filmiparunk nemzetközi partnereit, a 20 éve sikeresen működő filmszakmai adókedvezményt ünnepeljük és azt, hogy az Európai Bizottság jóváhagyását követően újabb hat évre, 2030 végéig biztosított a magyar filmtámogatási rendszer, amely dinamikusan fejlődő, nemzetgazdasági szinten is jelentős bevételt hozó filmiparunk alapja” – idézték a kormánybiztost.

Felidézték, hogy a Nemzeti Filmintézet a régiónkban elsőként, 2004-ben bevezetett filmes adókedvezmény évfordulóját ünnepelve indította el a Made in Hungary című rendezvénysorozatot, amelynek első állomása Londonban volt, és amelynek részeként október 25-től rendeztek filmfesztivált és szakmai fórumot Los Angeles.

A fesztivál versenyen kívüli nyitófilmje a Most vagy soha! című alkotás volt, amelynek vetítésén a női főszereplő, Mosolygó Sára is részt vett. A rendezvény keretében hét magyar alkotást mutattak be a Los Angeles-i közönségnek. A fesztivál díjait vasárnap adták át, a Made in Hungary záróeseményét pedig hétfőn este az amerikai filmgyártás élvonalbeli szereplőinek részvételével rendezték meg a Melrose Rooftop Theaterben – írták.

A közlemény szerint a legjobb színésznőnek járó díjat Törőcsik Franciska kapta a Cicaverzum című filmben nyújtott alakításáért, a legjobb színész pedig Szacsvay László lett a Valami madarak című filmben nyújtott teljesítményéért. A legjobb film díját a Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta rendezésében, magyar-szlovák koprodukcióban készült Műanyag égbolt nyerte el.

Díjazták a legjobb Magyarországon készített nemzetközi alkotást is. Az elismerést a Szegény párák című brit-ír-amerikai koprodukció nyerte el, amelynek magyarországi gyártója a Pioneer Pictures volt Kemény Ildikó vezetésével, és amelynek berendezője, Mihalek Zsuzsa a brit filmakadémia BAFTA és az amerikai filmakadémia Oscar-díját is átvehette munkájáért.

A Nemzeti Filmintézet kezdeményezéséként megvalósult Made in Hungary rendezvénysorozat amerikai partnere a New York-i Liszt Intézet volt. Palotai Csenge igazgató a Los Angeles-i eseményen elmondta, hogy elhivatottan támogatják a magyar és amerikai filmipar közötti új partnerségek kialakulását, valamint a magyar filmművészet legjavának nemzetközi bemutatását.

E hagyományteremtő fesztivál kivételes alkalom a hazánk és Hollywood közötti kulturális kapcsolatrendszer új szintre emelésére a bilaterális diplomácia lehetőségei és az ágazati magyar érdekek helyi képviselete által” – idézte a közlemény az intézet vezetőjét.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. december 3.

Dohánycsempészekre csapott le a NAV

A NAV két dunántúli megyében is alaposan odapörkölt a dohánycsempészeknek, összesen mintegy 14. 500 doboznyi cigarettát lefoglalva, illetve – együttesen – huszon-milliós nagyságrendű csalásokra rávilágítva.

2024. december 3.

A cégautó költségeinek elszámolása

Egy társaságiadó-alanyként működő adózó engedélyezi az alkalmazottainak, hogy a cég tulajdonában álló személyautót magáncélokra is használják. Szükséges-e ebben az esetben útnyilvántartással vagy más dokumentummal teljeskörűen igazolni, hogy a költségek a vállalkozás bevételszerző tevékenységével összefüggésben vagy a magánhasználathoz kapcsolódóan merültek fel? Növelik-e az adózás előtti eredményt a magánhasználattal összefüggésben felmerült költségek, ráfordítások? Az Adó szaklap szakértőjének válasza.