Vádemelést javasol a NAV egy nyolcszázmilliós csalási ügyben
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A bűnszervezet munkaerő-kölcsönzéssel foglalkoztak, de a munkavállalók után nem fizettek járulékot.
Vádemelési javaslattal fejezte be a nyomozást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egy tizenhat céget működtető, vagyonőri tevékenységgel foglalkozó baranyai bűnszervezet ügyében – közölte a NAV Dél-dunántúli Bűnügyi Igazgatósága kedden.
A gyanú szerint az elkövetők munkaerő-kölcsönzés címén manipuláltak a munkavállalóikkal, akik után nem fizettek járulékot, ezzel mintegy 800 millió forintot csaltak el – írták a közleményben.
A láncolatban részt vevő vagyonőri és takarító cégek a munkákat alvállalkozói szerződések alapján vállalták és végezték el, havonta mintegy hatszáz-nyolcszáz alkalmazottal. A munkavállalókat fiktív munkaerő-közvetítésről szóló szerződések alapján, a bűnszervezet érdekeltségi körébe tartozó cégeken keresztül „vették kölcsönbe” – ismertette a NAV.
Új szolgáltatásokkal bővült az Adó Online:
- díjmentes cikk és szaklap értesítő
- kérdés-válasz szolgáltatásunk kényelmesebb használata
- egyedi szaklap ajánlatok
|
|
A kölcsönadó cégek által kiállított számlák után a csalók az áfával csökkenteni tudták fizetendő adójukat. Az így szerzett haszonnak mintegy felét kapták meg munkabérként az alkalmazottak, a másik részét a bűnszervezet tagjai, illetve az alvállalkozói cégek vezetői között szétosztották.
Felidézték, hogy a pénzügyi nyomozók 2014 májusában négy gyanúsítottat vettek őrizetbe, a bíróság három ember előzetes letartóztatását rendelte el.
A három megyében, egyszerre negyven helyszínen zajló akciónak köszönhetően a költségvetésnek okozott kár teljes mértékben megtérült. Mintegy 800 millió forint értékben foglaltak le és zároltak készpénzt, luxusautókat, ingatlanokat, bankszámlákat és céges üzletrészeket – tette hozzá a NAV.
A pénzügyi nyomozók 23 gyanúsítottal szemben javasolnak vádemelést költségvetési csalás, a számvitel rendjének megsértése és közokirat-hamisítás bűncselekmény gyanúja miatt a Baranya Megyei Főügyészségnek, a nyomozati iratanyag 12 ezer oldalas – áll a közleményben.
(MTI)