A bankok januártól ismét fizethetnek osztalékot


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az MNB javaslatokat készít elő a készpénzhasználat visszaszorítása az azonnali és a QR-kódos fizetés további térnyerése érdekében. Az infláció letörése van elsődlegesen a jegybank „célkeresztjében”, de mivel a pénzügyi rendszer stabil, ezért a bankok januártól ismét fizethetnek osztalékot – mondta Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a napi.hu-n pénteken megjelent interjúban.

Kifejtette, hogy a mostani válság idején a pénzügyi stabilitás erős, a járvány nem kezdte ki a bankokat, biztosítókat, pénztárakat, miközben hosszú idő után újra szembe kell nézni az infláció gyors emelkedésével. A jegybanknak nem volt meglepetés a novemberi 7,4 százalékos inflációs adat, hiszen az elsők között figyelmeztettek a tartós inflációs nyomásra a világgazdaságban, és az Európai Unióban az MNB kezdte meg elsőként a kamatemelési ciklusát már idén júniusban – emlékeztetett. Megerősítette: „elhúzódó infláció elleni harcra kell felkészülni. Időzítés, következetesség és határozottság lesz a kulcsa a sikernek. Mi továbbra is tesszük, amit tennünk kell”.

Az MNB toleranciasávjába, 4 százalék alá várhatóan 2022 végére térhet vissza a magyarországi infláció, a maginfláció viszont csak 2022 második felétől kezdhet érzékelhetően csökkenni, ezért is van szükség további kamatemelésekre – mondta.
A moratóriumról elmondta, hogy az összesített hitelállomány mintegy 4 százaléka, 672 milliárd forintnyi hitel törlesztése van továbbra is felfüggesztve. A bankrendszer az általános moratóriumra nagyon komoly céltartalékkal készült, a bent maradók száma pedig alacsony, emellett a gazdaság is alapvetően jól teljesít, a munkaerőpiac feszes, a bérek nőnek. A moratóriumban maradt állomány jól kezelhető, a tartalékok szintje is megfelelő, ezek után nincs ok az osztalékfizetési tilalom fenntartásának, „A legnagyobb esélye így most annak van, hogy januártól engedélyezzük az osztalékfizetést” – mondta.

Arról is beszélt Kandrács Csaba, hogy a jegybank támogatja a tranzakciós illeték átalakítását, akár ötleteket is adnának hozzá, de a döntést a kormányzatnak kell meghoznia. Az azonnali fizetési rendszerről pedig kifejtette, hogy az nagymértékben hozzájárult a készpénzmentességhez, és számos előrelépés történt az innovációban, de két évvel a bevezetés után ideje ismét megnézni, hogyan fejlődhet tovább egységes irányba a rendszer. Az egyik ilyen a QR-kódos fizetés, amely a világban már sok helyen elterjedt, nálunk is lehetne még hangsúlyosabb, illetve a másodlagos azonosítókkal is lehetne továbblépni – mondta.
Beszélt a minősített fogyasztóbarát termékkörről is, megemlítette, hogy a lakáshitelek után az otthonbiztosítások és a személyi hitelek is népszerű termékké váltak. „Kézenfekvő lenne a bankszámla is, folynak is erről tárgyalások, de eddig nem sikerült olyan termékről megállapodnunk, amelyben mindenki megtalálná a számítását” – tette hozzá.
A  változó kamatozású hiteleket tekintve arra hívta fel a figyelmet: az MNB következetesen hangoztatta, hogy lehetőleg mindenki fixálja a hitelét, és jó hírnek nevezte, hogy a változó kamatozású hitelállomány aránya folyamatosan csökken, 30 százalék alatti a teljes állományon belül. Ezeknél a kamatváltozásoknak azonnali hatása lesz a törlesztőrészletekre, ugyanakkor nincs rendszerkockázat és az ügyfeleket segítő fogyasztóvédelmi eszközök is rendelkezésre állnak. Kisebb számban vannak azok, akik hitele ténylegesen problémássá válhat, és a bankok nyitottak lesznek arra, hogy megoldást kínáljanak nekik – hangsúlyozta, megjegyezve, hogy egy átlagos lakáshitelnél az eddigi kamatemelések hatása átlagosan ötezer forintos növekedést jelent a havi törlesztőrészletben. A reálbérek növekedése és a jövedelemarányos törlesztőrészlet bevezetése viszont nagy mértékben hozzájárul ahhoz, hogy ne okozzon rendszerszinten problémát a kamatemelés – mondta Kandrács Csaba.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

A BYD és az Ayvens együttműködik az európai elektromos átállás folyamatában

Szándéknyilatkozatot írt alá a BYD kínai elektromosjármű-gyártó és az Ayvens nemzetközi flottakezelő szolgáltató arról, hogy együttműködnek az új energiákkal hajtott személyautók és könnyű haszonjárművek terjesztésének érdekében az európai piacon – tájékoztatta a BYD PR Hungary szerdán közleményben.

2024. július 5.

KSH: 5,2 százalékkal csökkent az ipari termelés

Májusban az ipari termelés volumene 5,2, munkanaphatástól megtisztítva 4,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. 2024. májusban az export euróban számított értéke 8,8, míg az importé 9,0 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól.