A külkereskedelem lehet a kitörési pont a kkv-knak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A pénteken közzéetett KSH adatok szerint az első negyedévben 20 milliárd euróval nőtt a külkereskedelmi többlet az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor a márciusi export euróban számított értéke 2,8%-os csökkenést mutat 2012 márciusához képest.


Mivel a legutóbbi adatok alapján a belföldi kereslet csökkenése tovább folytatódott, és ez a tendencia a várakozások szerint az év további részében is jellemző lehet, ezért a kkv-k számára kevésbé a hazai, mint inkább a külföldi piacok felé nyitás, terjeszkedés lehet a növekedés kulcsa. A magyar gazdaság fő hajtóerejét évek óta a külkereskedelem jelenti, amelyben a kkv-k egyelőre igen alacsony, csupán 18%-os arányban vesznek részt, ezért mindenképpen van még tér a bővülésre – mondta el Németh László, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.

Az exporttevékenységünk bővülését nehezíti ugyan, hogy legnagyobb külkereskedelmi piacunkon, az Európai Unióban idén recesszió várható, ezzel párhuzamosan azonban a keleti irányú kapcsolatok – a FÁK térség országai, Kína, az Öböl-térség arab országai és a távol-keleti országok – komoly potenciált jelenthetnek a hazai vállalkozások számára.

forrás: (K&H, KSH)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 5.

Az ESG globális és hazai szempontjairól rendezett konferenciát az MCC

A vállalatok környezeti, társadalmi és vállalatirányítási fenntarthatósággal (ESG) kapcsolatos globális kilátásokról és a magyar helyzetképről rendezett szakmai konferenciát a Mathias Corvinus Collegium (MCC) és Klímapolitikai Intézete kedden Budapesten.

2024. június 4.

A fenntarthatóság egyre fontosabb, de nem minden áron

A fogyasztók egyharmada (31%-a) szerint az infláció jelenti az elsődleges kockázatot az országára nézve és 62% számít arra, hogy kiadásai leginkább az élelmiszerek miatt fognak növekedni. Az aggályok ellenére átlagosan 9,7%-kal többet hajlandóak költeni fenntartható gazdálkodásból származó vagy fenntartható forrásokból beszerzett termékekért – derül ki a PwC Voice of the Consumer felméréséből.

2024. június 4.

EU: megszületik a termékek javításához való jog

Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a javításhoz való jogról szóló irányelvként (R2R, right to repair) is ismert jogszabályt, amely a meghibásodott vagy hibás áruk javítását mozdítja elő. E jogszabály megkönnyíti majd a fogyasztók számára azt, hogy hibás áru esetén csere helyett javítást kérjenek, és általa a javítási szolgáltatások igénybevétele könnyebbé, átláthatóbbá és vonzóbbá válik. Az irányelv elfogadása az utolsó lépés a jogalkotási döntéshozatali folyamatban – olvasható a Tanács honlapján.