A napközbeni átutalás beindítja a banki versenyt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A napközbeni átutalások július elsejei indulása az ING Bank szerint javíthatja a nagyvállalatok költséghatékonyságát és erősítheti a bankok közötti versenyt. A most is gyorsnak és költségesnek számító VIBER megmarad.


A napközbeni elszámolás július elsejei elindulásával Magyarország is felzárkózik ahhoz a 22 országhoz, ahol már szokványos, hogy az egyik banktól elektronikusan elindított utalás néhány órán belül jóváíródik a másik banknál vezetett fizetési számlán. Az új rendszer a nagyvállalatok fizetési forgalmának felgyorsítása szempontjából kisebb jelentőségű, mint a lakosságnál, más területen viszont jelentős változásokat indíthat el – közölte az ING Bank.

A legnagyobb cégek jelenleg a két órán belüli jóváírást biztosító Valós Idejű Bankközi Elszámolási Rendszert (VIBER) használják fizetési forgalmuk optimalizálására tetemes díjfizetés mellett. Rózsa Zsuzsanna, az ING Bank igazgatója szerint júliustól a VIBER-en átfutó forint fizetési tételek egy része várhatóan átterelődik majd az alacsonyabb díjakkal lebonyolítható normál elszámolási forgalomba. Egy átlagos vállalat számára ugyanis a négy órás jóváírás még elfogadható alternatíva a pénzforgalmon megtakarítható díjért cserébe. A fizetési forgalom ugyanis így is kellően gyors marad ahhoz, hogy likviditásukat optimalizálhassák, azaz csak a szükséges legkisebb összeget tartsák lekötés nélkül számláikon. A VIBER rendszer ugyanakkor Rózsa Zsuzsanna szerint nem veszíti el jelentőségét, a bankok ugyanis az egymás közötti nagyobb tételű utalásokhoz továbbra is ezt a rendszert használják.

A napközbeni utalások elindulásával erősödhet a bankok közötti verseny az ügyfelekért. Az egymás között jelentős fizetési forgalmat lebonyolító cégek számára költséghatékonysági szempontból fontos volt, hogy ugyanannál a banknál vezessék számláikat, mivel a bankon belüli belső átvezetések azonnaliak, és díjazásuk is kedvezőbb. A napon belüli jóváírások általánossá válásával viszont csökken ez a kötődés, ami rugalmasabbá teszi a bankváltást. „Ezáltal megnyílik a lehetőség arra, hogy a fizetési forgalom és a likviditáskezelés terén színvonalas szolgáltatást nyújtó bankok új ügyfeleket szerezhessenek” – idézi a közlemény Rózsa Zsuzsannát.

A verseny erősödése az ING szerint várhatóan nemcsak a napközbeni utalásokért felszámítható díjak emelését korlátozza majd, hanem növeli annak jelentőségét, hogy a bankok miképpen biztosítják vállalati partnereik pénzforgalmának átláthatóságát, és a könyvelésben a gyors feldolgozást. A felpörgő napon belüli fizetések következtében ugyanis nagyobb feladatot jelent majd a nagyvállalatok számára saját likviditásuk menedzselése.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Szomszédainknál erősít a piacvezető magyar HR-szolgáltató: felveszi a Prohuman nevet a szerb leánycég

Prohuman néven folytatja tevékenységét Szerbiában a CityScope HR-szolgáltató, amely tavaly került az immár 7 országban működő magyar tulajdonú cégcsoport irányítása alá. Tovább erősödik a Prohuman Szlovéniában is, ahol a két évtizedes szakmai tapasztalattal bíró Slavica Jerebet nevezték ki az ügyvezető igazgatói posztra. A 20 éves, több mint ezer ügyfelet kiszolgáló és mintegy 25 ezer embernek munkát adó Prohuman Group nem titkolt célja, hogy a hazai piacvezető és meghatározó régiós szerep után egész Kelet-Közép-Európa első számú HR-szolgáltatójává váljon.

2024. július 1.

Pénzt és energiát takarítunk meg a korszerűsítéssel – indul az Otthonfelújítási program

A hazai lakóépületek legalább 80 százaléka 1990 előtt épült, a lakásállomány nagyjából 40 százaléka pedig energetikai szempontból rossz kategóriába sorolható, így a lakóingatlanok energiahatékonyságának javítása kiemelt fontosságú – hangsúlyozták az MBH Bank szakértői az Otthonfelújítási program indulása kapcsán tartott sajtótájékoztatón.

2024. július 1.

Rekordévet zárt a Ganz 2023-ban

Több mint másfélszeresére, 71,55 millió euróra nőtt a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. árbevétele 2023-ban. A 2020-ban történő reorganizációt követően a magyar nehézgépgyártó vállalat egy sor energiahatékonysági és gyártástechnológiai fejlesztést indított el, amelynek köszönhetően a társaság új fejlődési pályára állt. A vállalat nemcsak hazai terepen teljesített jól, árbevételének fele az európai piacról származott 2023-ban.