A válsághelyzet miatt megtorpantak a külföldi beruházások Európában Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A tavaly elindított külföldi beruházások egyharmada állt le Európában a jelenlegi globális gazdasági krízis hatására – derül ki az EY európai működőtőke-befektetéseket (FDI) vizsgáló legfrissebb jelentéséből (EY European Attractiveness Survey). A felmérésben megkérdezett több mint 600 nemzetközi döntéshozó szerint a technológiai, egészségügyi és környezetvédelmi szektorba irányuló tranzakciók lendíthetik fel leginkább a kontinens gazdaságát. Magyarország 105 FDI-projekttel Közép-Kelet-Európa egyik legvonzóbb befektetési célpontjává vált.

Európa egyik legerősebb éve volt 2019 az elindított működőtőke-befektetéseket tekintve az EY nemzetközi riportja alapján. A kialakult válsághelyzet ugyanakkor jelentősen visszavetette a befektetéseket. A tervezett 6412 FDI-projekt 65 százaléka valósult meg vagy van továbbra is folyamatban, a projektek negyedét azonban elhalasztották, minden tizediket pedig felfüggesztették.

A befektetői célországok európai listáján 1197 projekttel és 17 százalékos növekedéssel tavaly Franciaország került az első helyre. Az Egyesült Királyság a második lett a rangsorban, de a Brexit miatti bizonytalanság ellenére is tudott 5 százalékkal növekedni, míg Németország a harmadik helyet szerezte meg. Magyarországon három százalékkal emelkedett a működőtőke-befektetések száma a 2018-as eredményekhez képest. A tavaly elért 105 FDI-tranzakcióval hazánk a 13. helyen áll a TOP20-as rangsorban, ezzel a közép-kelet-európai régió egyik legvonzóbb piacává vált.

A digitális és üzleti szolgáltatásokat érintő tranzakciók jól szerepeltek, ezek adják együttesen a friss projektek 31 százalékát és az új munkahelyek 24 százalékát. Az EY kutatása szerint ezekben az ágazatokban a befektetések túlnyomó többségét már a krízishelyzet kibontakozása előtt be is fejezték. A szállítási szektor projektjei – ideértve az új beruházások 7 százalékát és az újonnan teremtett munkahelyek 24 százalékát kitevő autó- és repülőgépgyártást is – már komolyabb kihívások elé néznek. Az ipari berendezéseket gyártó, műanyag- és vegyipari ágazattal együtt ezen a területen volt a legnagyobb zavar az ellátási láncokban, és a legmagasabb bevételkiesés is itt jelentkezett. Ennek következtében a befeketések nagyobb részét késleltetni vagy csökkenteni kényszerülnek ezekben a szektorokban.

„Természetes, hogy a jelenlegi helyzetben minden cég felülvizsgálja a rövid- és hosszú távú terveit likviditási és stratégiai szempontból egyaránt. A következő döntéseket jelentősen befolyásolja, hogy az adott ágazatban mennyire lesznek tartósak a változások, ez a bizonytalanság pedig folyamatos újra tervezést igényel a cégek vezetőitől” – mondta Rencz Botond, az EY vezérigazgatója. „A kilábalást a további működőtőke-beruházások nagyban segíthetik. Az elmúlt öt évben az európai FDI projektek több mint felét (52%) európai cégek kezdeményezték, és a tíz legtöbb befektetést fogadó ország között is hét európai található. Ennek megfelelően továbbra is kulcsfontosságú a kontinens gazdasági kohéziójának biztosítása, a globalizáció kihasználása, illetve a régiós piac erősítése.”

A döntéshozók szerint a működőtőke-befektetéseket jelenleg leginkább három szektorba érdemes becsatornázni, mivel a tiszta és megújuló technológia (39%), a digitális gazdaság (35%) és az egészségügy (24%) alapozhatja meg Európa további növekedését.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

A BYD és az Ayvens együttműködik az európai elektromos átállás folyamatában

Szándéknyilatkozatot írt alá a BYD kínai elektromosjármű-gyártó és az Ayvens nemzetközi flottakezelő szolgáltató arról, hogy együttműködnek az új energiákkal hajtott személyautók és könnyű haszonjárművek terjesztésének érdekében az európai piacon – tájékoztatta a BYD PR Hungary szerdán közleményben.

2024. július 5.

KSH: 5,2 százalékkal csökkent az ipari termelés

Májusban az ipari termelés volumene 5,2, munkanaphatástól megtisztítva 4,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. 2024. májusban az export euróban számított értéke 8,8, míg az importé 9,0 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól.