A vártnál kissé jobb lett a Richter nyeresége


A Richter Gedeon Nyrt. az idén a harmadik negyedévben 54,7 milliárd forint adózott eredményt ért el, ami 33,4 százalékkal elmarad az előző év azonos időszakitól – közölte a gyógyszeripari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán. Az elemzők 49 százalékkal csökkenő eredményt vártak.

Az összes árbevétel a negyedévben 188,5 milliárd forint lett, 13,4 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál.

Az első kilenc hónapban a konszolidált árbevétel 4 százalékkal emelkedett, 601,9 milliárd forintra, az adózott eredmény 37,3 százalékkal kisebb, 123,7 milliárd forint lett.

A Portfolio.hu által készített elemzői konszenzus alapján 191,3 milliárd forintos bevételt érhetett el a cég a harmadik negyedévben, ami 12 százalékos visszaesést jelent az előző év azonos időszakához viszonyítva, valamint 49,0 százalékkal alacsonyabb 41,9 milliárd forintos adózott eredményt vártak.

A jelentésben idézik Orbán Gábor vezérigazgatót, aki elmondta: a kedvező folyamatok a harmadik negyedévben is folytatódtak a termékek iránti élénk keresletnek, valamint a Vraylar néven kapható kiemelt készítmény (cariprazine) felfutó értékesítésének köszönhetően. Az árfolyamváltozások jelentősen rontották az árbevételt, figyelembe véve a rubel éves szintű leértékelődését és a kitettség fedezésére szolgáló eszközök hiányát – tette hozzá. Az árfolyamváltozás 29,2 milliárd forinttal csökkentette a gyógyszergyártás árbevételét a jelentés szerint, valamint 27,5 milliárd forinttal a csoport árbevételét.

A gyógyszergyártási szegmens 15,7 százalékkal magasabb, 547,4 milliárd forint árbevétel ért el az első három  negyedévben, ezen belül Európában 9,1 százalékkal 333,1 milliárd forintra emelkedett a szegmens bevétele. A nőgyógyászati termékcsoport bevétele 191,9 milliárd forint volt az első kilenc hónapban, 15,5 százalékkal nőtt egy év alatt. Ezen belül az európai piac bevétele 13,6 százalékkal 140,5 milliárd forintra emelkedett, és csaknem minden jelentősebb piacon kétszámjegyű volt a növekedés.

Magyarországon a teljes gyógyszerpiac 10,5 százalékkal bővült, míg a Richter termékek kiskereskedelmi forgalma gyorsabb ütemben, 16,2 százalékkal nőtt a rendelkezésre álló piacelemzési adatok alapján. A társaság a hazai piaci szereplők rangsorában 4,7 százalékos részesedéssel a 4. helyen áll. A vényköteles patikai piacot tekintve a Richter 7,5 százalékos piaci részesedéssel a 2. legnagyobb forgalmazó.

A Richter részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek. Az elmúlt évben a legmagasabb árfolyama 9450 forint, a legalacsonyabb 7170 forint volt, a papír ára kedden 75 forinttal, 0,85 százalékkal 8725 forintra csökkent.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 10.

Növekszik a kínai vállalkozások jelenléte Magyarországon.

Magyarországon nőtt a kínai vállalkozások száma 2023-ban: az OPTEN legfrissebb adatai szerint közel 600 kínai tulajdonnal rendelkező cég működik hazánkban. Az árbevétel több mint háromszorosára nőtt a legutolsó elérhető pénzügyi adatok alapján, míg a feldolgozóipar és az építőipar egyre meghatározóbb szerepet játszik a kínai cégek tevékenységében.

2024. május 10.

Az üzemanyagok és az élelmiszerek gyorsították az inflációt áprilisban

Az éves fogyasztóiár-index áprilisban 0,1 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az üzemanyagok 0,3 százalékponttal, az élelmiszerek 0,2 százalékponttal járultak hozzá az infláció emelkedéséhez, amelyet részben ellensúlyozott az iparcikkek 0,3 százalékpont erejű inflációt csökkentő hatása – állapította meg a legfrissebb statisztikai adatokhoz fűzött pénteki elemzésében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).