Az autógyárak húzzák az ipart


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vártnál kisebb mértékben, 6 százalékkal nőtt az ipari termelés októberben.


A járműgyártás, illetve a hozzá kapcsolódó beszállítói ágazatok termelése mellett a húsvéti ünnepek hatására az élelmiszeripari eladások is hozzájárultak ahhoz, hogy az ipari termelés áprilisban 10,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit és az előző hónappal összevetve 2,4 százalékkal nőtt – közölte második becslésként honlapján a KSH. Az adatok megegyeznek a június 5-én közölt előzetes számokkal.

Az ipari termelők belföldi értékesítése a december óta tartó folyamatos csökkenés után áprilisban 3,8 százalékkal nőtt, az exporteladások 9,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.

Az év első négy hónapjában a termelés volumene 8,9 százalékkal, az ipari export eladások 7,4 százalékkal nőttek a múlt év azonos időszakához képest, a belföldi értékesítés viszont 1,4 százalékkal elmaradt attól.

A jelentősebb súlyú alágakból a feldolgozóipari termelés közel három tizedét adó járműgyártás kibocsátása 21,6 százalékkal emelkedett, a közúti gépjármű gyártásában még ennél is magasabb, 32 százalékos volumennövekedést mért a KSH. Az ágazat exportja 19,1 százalékkal nőtt és a belföldi értékesítés is 40,1 százalékkal emelkedett, amiben nyilván benne van a beszállítók teljesítménye.

2014. június 24.: SZÁMVITEL A GYAKORLATBAN

Több ponton módosult a számviteli törvény, az új szabályok a 2014. évi üzleti évtől kötelezően alkalmazandók.

Szakmai képzésünk keretében felkészülhet a változásokra, megtudhatja, hogyan kell elszámolni a behajtási költségátalányt, a pénztárgépek beszerzéséhez kapott állami támogatást vagy a transzferár-korrekciót, értesülhet arról is, hogy hogyan módosultak a beszámolókészítés szabályai felszámolás és végelszámolás során.

Jöjjön el 2014. június 24-én szakmai konferenciánkra! Tegye fel kérdését szakértő előadónkank, Saxné dr. Andor Ágnesnek!

Helyszín: Wolters Kluwer Kft. Előadóterme, 1117 Budapest Prielle Kornélia u. 21-35.

Bővebb információk és jelentkezés itt

Három évig tartó visszaesés után már második hónapja emelkedett a második legnagyobb (a feldolgozó iparban 11 százalékos súlyú) alág, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása: áprilisban a kibocsátás 7,8 százalékkal volt nagyobb, mint egy évvel korábban, amihez elsősorban az elektronikus fogyasztási cikkek gyártásának több mint 25 százalékos bővülése járult hozzá. Idén először az ágazat belföldi eladásai is nőttek 2,2 százalékkal, míg az export 5,7 százalékkal haladta meg a tavaly áprilisit.

Áprilisban a feldolgozóipari ágazatok összes újrendelése 6,5 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. Az új belföldi rendelések 18,2 százalékkal, az új exportrendelések 4,8 százalékkal emelkedtek. Az összes rendelésállomány 18,4 százalékkal haladta meg a tavaly áprilisit. Az export rendelésállomány 18,3, a belföldi rendelések 21,2 százalékkal nőttek az egy évvel korábbiakhoz képest.

Márciusban 10,6 százalékkal nőtt éves összevetésben az ipar termelése – közölte előzetes adatként honlapján a KSH. Munkanaphatástól megtisztítva a bővülés 8,1 százalékos volt, míg havi összevetésben 0,4 százalék. Az első negyedévben az ipar kibocsátása 8,4 százalékkal nőtt éves szinten.

Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese az adatokról elmondta: elsősorban a járműgyártás és exportja volt a márciusi ipari termelés növekedésének hajtóereje, de a feldolgozóipar valamennyi alágazatában bővülést mértek.

A feldolgozóiparban a kivitel mellett a belföldi értékesítés is bővülést mutat, az energiaszektor termelésére viszont továbbra is a csökkenés a jellemző, részben a kedvezőbb időjárás, részben a olcsóbb villamosenergia-import miatt.

(Forrás: MTI)

Munkajogi szabályok bérszámfejtőknek

Bizonytalan a munkabér-szabályok alkalmazásában? Értesüljön az újdonságokról, tegye fel kérdéseit szakértő előadónknak, dr. Pál Lajos ügyvédnek – jöjjön el 2014. május 15-én szakmai konferenciánkra

Ízelítő a tematikából:

  • A munkabér elemei (alapbér, bérpótlék, teljesítménybér, ösztönzés)
  • Díjazás munkavégzés hiányában (állásidő, a távolléti díj számítása)
  • Rendkívüli munkaidő díjazása
  • Munkaszüneti nap és díjazás   

Helyszín: Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90.

Bővebb információk és jelentkezés itt

Októberben az ipari termelés 6 százalékkal nőtt éves összevetésben – közölte honlapján előzetes adatként a KSH. Szeptemberhez képest a termelés 0,5 százalékkal csökkent, míg az év első tíz hónapjában 0,7 százalékos éves növekedést regisztráltak a statisztikusok.

A növekedés húzóereje a járműgyártás: az ágazatban rendkívüli a növekedés. A jármű- és alkatrészgyártás több mint ötödét adja az ipari termelésnek – mondta az adatsor ismertetésekor Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese a távirati iroda tudósítása szerint.

Az októberi adatot a várakozásoktól kissé elmaradónak nevezte gyorsértékelésében Suppan Gergely. Az Adó Online-hoz eljuttatott dokumentum szerint a Takarékbank senior elemzője úgy véli: a termelés megugrása bázishatásnak köszönhető, mivel az előző hónaphoz viszonyítva csökkent az ipari termelés. A következő hónapokban elsősorban a járműgyártás adhat további lendületet az ipari termelésnek, részben az autópiaci kilátások javulása, részben a hazánkban létesített autóipari kapacitások felfutása miatt – írja a közgazdász.

A Takarékbank szerint az utolsó negyedévben az ipari termelés 7-8, az év egészében 2-2,4, 2014-ben pedig 6-6,5 százalékkal nőhet éves összevetésben.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

K&H: reálértéken nőhet a cégek árbevétele a következő egy évben

A következő egy évben reálértéken nőhet a cégek árbevétele, átlagosan 7,7 százalékos árbevétel-növekedést és 3,9 százalékos profitbővülést várnak a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások a K&H kkv bizalmi index 2024 első negyedéves felmérése alapján – közölte a bank.