Az UBM-csoport több mint 913 millió forint adózott eredménnyel zárta az üzleti évet


Az UBM Holding Nyrt. a 2022. július 1-jétől 2023. június 30-ig tartó üzleti évét 913,1 millió forint adózott eredménnyel zárta, míg egy évvel korábban 2,8 milliárd forint volt a nyeresége – közölte Magyarország egyik legnagyobb mezőgazdasági cégcsoportja a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján kedden.

Az UBM Holding Nyrt. keddi közgyűlésén a részvényesek elfogadták a társaság éves beszámolóját, a cégcsoport 231,6 milliárd forint konszolidált árbevételt ért el, ami 17,8 százalékos emelkedés éves szinten. A növekedés a megemelkedett alapanyagárak mellett az UBM-csoport beruházásainak köszönhető. Többek között 2022-ben 5,9 millió eurós beruházással modernizálták az évi 88 ezer tonna kapacitású szlovákiai gyárukat, amely az idén az év elején állt termelésbe.

A közleményben idézték Horváth Pétert vezérigazgatót, aki elmondta: az idén márciusban meghirdetett növekedési stratégiájuk első mérföldkövét eredményesen teljesítették, hiszen a cégcsoport árbevétele és (9,6 milliárd forintos) EBITDA-ja egyaránt történelmi csúcsot ért el.

Arra is kitértek, hogy az UBM a lezárt üzleti évben romániai terjeszkedését is folytatta: a cégcsoport leányvállalata, az UBM Agri Trade SRL egy több mint 104 ezer négyzetméter alapterületű logisztikai bázist vásárolt Budesti városában.

Az UBM-csoport a 2025/26-os üzleti évig felvázolta növekedési stratégiáját és üzleti tervét. A főbb célkitűzése között szerepel, hogy a Magyarországon, Szlovákiában és Romániában összesen 6 takarmánygyárat működtető vállalat további akvizíciókkal és zöldmezős beruházásokkal folytatja kelet-közép-európai terjeszkedését – írták.

Ezen felül jelezték, hogy a cégcsoport 2026-ig megépíti Európa legmodernebb sertéstelepét, és éves szinten 350-500 ezer hízósertést bocsát majd ki.

A célok között említették még, hogy az UBM-csoport 2025-ig új kereskedelmi irodák nyitásával tovább bővíti kontinentális kereskedelmi tevékenységét, így két éven belül valamennyi piacot képes lesz kiszolgálni Magyarország kétezer kilométeres körzetében.

Mindezek eredményeként az UBM-csoport 2025-ig a jelenlegi, évi 0,6 millió tonnás takarmánygyártását 1 millió tonnára kívánja bővíteni, 1,5 millió tonnás éves takarmányalapanyag-kereskedelmét 2 millió tonnára növelné.

Horváth Péter szerint a célkitűzések megvalósításával az UBM-csoport árbevétele a tervek szerint évi 9-15 százalékos átlagos növekedést mutat majd a 2023-2025-ös években, így a 2022 decemberi árkörnyezetet feltételezve, ezen időszak végére elérheti a 350 milliárd forintos szintet.

Közölték, az idén június 30-án lezárt üzleti évben sikeresen lezajlott a BÉT egyetlen agráripari cégeként számon tartott UBM Holding Nyrt. törzsrészvényeinek 1:20 arányú felosztása is. Erről a cégcsoport közgyűlése a törzsrészvények forgalomképességének növelése érdekében döntött, a vállalat ugyanis a következő egy évben szeretné jelentősen bővíteni a tulajdonosi körébe tartozó intézményi és magánbefektetők körét.

Az UBM részvényeit a BÉT standard kategóriájában jegyzik. A részvények ára kedden délután a hétfői záróértékéhez képest nem változott, továbbra is 1460 forinton áll. Az elmúlt egy év legalacsonyabb ára 1270 forint, míg a legmagasabb 1480 forint volt.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Az adományozásban rejlő lehetőség

„Nem kell szentnek lenni ahhoz, hogy segíteni tudjunk. Ha keresünk, ha nyitott szemmel járunk, akkor rájövünk, hogy rengeteg lehetőség van, és rengeteg jó ügy, ami mellé be lehet állni” – fogalmaz Forgács-Fábián Sára, az Amigos a gyerekekért mozgalom alapítója a FoxPost videóriportjában. Szavai tökéletesen kifejezik a vállalat társadalmi felelősségvállalásának lényegét.

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Veszélyben a kulcsfontosságú nyersanyagok

A nulla nettó kibocsátású energiára való átálláshoz nélkülözhetetlen kritikus ásványok több mint 70%-át veszélyezteti az éghajlatváltozás – áll a PwC kilenc fontos nyersanyagot vizsgáló, éghajlati kockázatokról szóló jelentésében.