Betett a karácsony az ipari termelésnek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tavaly decemberben az ipari termelés volumene 0,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 4,5 százalékkal emelkedett, mert  2017 decemberében kettővel kevesebb munkanap volt, mint az előző év azonos hónapjában. 2017 egészében a termelés volumene 4,8 százalékkal nőtt 2016-hoz viszonyítva, amikor mindössze 0,9 százalékos volt a növekedés – erősítette meg kedden kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).


Az ipar szezonálisan és munkanaphatással kiigazított decemberi kibocsátása 1,2 százalékkal haladta meg a novemberit, amikor 2,1 százalékkal csökkent az előző havihoz képest. 

A múlt év utolsó hónapjában a feldolgozó ipari kibocsátás  0,5 százalékos csökkenésén belül a járműgyártás termelése 4,6 százalékkal nőtt, ezen belül a közúti gépjármű gyártásának volumene 0,9, a közúti jármű alkatrészeinek gyártásáé 8,2 százalékkal emelkedett. A számítástechnikai és optikai cikkek gyártása és a gépipar termelése decemberben 1,4, illetve 22,0 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, az egész évi termelés viszont 8,8, illetve 4,2 százalékkal nőtt. Az élelmiszeripar termelése 0,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a vegyiparé viszont 10,8 százalékkal zuhant, míg a gyógyszeriparé 15,8 nőtt. 

Az ipari export volumene tavaly decemberben 1,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari export egyharmadát képviselő járműgyártás kivitele 2,8 százalékkal nőtt. A feldolgozóipari export 16 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának külpiaci eladásai 0,2 százalékkal emelkedtek. A gépexport 30,4 százalékkal zuhant decemberben, de az éves export 6,9 százalékkal nőtt az előző évi 14,1 százalékos visszaesés után.

A gyógyszerexport decemberben 9,7, az egész év alatt 8,2 százalékkal nőtt, a vegyipar exportja decemberben 7,5 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál, de ezzel együtt is 10,8 százalékkal meghaladta a 2016-ost. Az élelmiszerkivitel decemberben 4,2 százalékkal csökkent, de 2017 egészében 2,0 százalékkal nőtt. 

 

Az ipar belföldi értékesítése 0,7, ezen belül a feldolgozóiparé 0,2 százalékkal csökkent 2016 decemberéhez képest. A fogyasztási iparcikkek belföldi eladásai 1,7 százalékkal elmaradtak a 2016 decemberitől, de a tartós fogyasztási cikkek értékesítése 9,7 százalékkal nőtt. A beruházási javak kereslete 7,5 százalékkal meghaladta az előző év decemberit. 

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 2,6 százalékkal kisebb volt 2016 decemberéhez képest. Az új belföldi rendelések 1,9 százalékkal nőttek, ugyanakkor az új exportrendelések 2,9 százalékkal visszaestek. Az összes rendelésállomány 10,8 százalékkal elmaradt a 2016. decemberitől, az export rendelések 12,6 százalékkal csökkentek, a belföldiek 25,1 százalékkal nőttek.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Mabisz: megközelítette az egymilliót a szolgáltatás-finanszírozó egészségbiztosítással rendelkezők száma tavaly

Az üzleti alapú szolgáltatás-finanszírozó egészségbiztosítási szerződéssel, illetve az ilyen biztosítási védelemmel rendelkezők száma elérte a 947 ezret tavaly, a biztosítás által fedezett egészségügyi ellátások költsége pedig alig 20 milliárd forintról csaknem 27 milliárd forintra nőtt egy év alatt – közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) hétfőn.

2024. július 3.

Díjkorrekciók és új díjcsomagok a mobilszolgáltatások piacán

Az idei év igen jelentős átrendeződést hozott a mobilszolgáltatások piacán. Az év eleji kisebb-nagyobb mértékű roamingadatkeret-emeléseket követően március elejétől mindegyik jelentős mobilszolgáltató inflációkövető díjkorrekciót vezetett be, majd alig egy-másfél hónapon belül sorra mindhárom szolgáltató teljesen megújította az előfizetéses mobiltelefon-díjcsomagjainak kínálatát, és többségében rövidesen lezárta vagy már bejelentette, hogy lezárja a korábban előfizethető, díjkorrekcióval megemelt havi díjú tarifacsomagjait.

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)