COVID és cégvásárlási piac – felpörgés 2021-re?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A COVID-19 járvány az M&A piacra is kedvezőtlen hatást gyakorolt 2020-ban. A kezdeti sokk után a befektetők alkalmazkodtak az „új normálishoz” és ezzel folytatódtak a tranzakciók 2020 második felében. A gyors alkalmazkodás ellenére Európában csökkent a tranzakciók száma tavaly, míg 2021-re újra lendületet kaphatnak a cégvásárlások.

A 2020-as évben a cégfelvásárlások, összeolvadások száma az európai régióban 12,9 százalékkal, értékük pedig 16 százalékkal csökkent 2020-ban az előző évi időszakhoz képest.

A vírushelyzet okozta digitalizációs tendencia felgyorsulásának köszönhetően a legtöbb 2020-as tranzakció is a telekommunikációs, távközlési -, illetve az IT-szektorban köttetett, 333 db európai ügylettel (a teljes 2020-as tranzakciómennyiség ötöde). A szektor aktivitását tekintve, ez 11 százalékos tranzakciószám növekedést jelentett a 2019. évi adatokhoz viszonyítva (lásd lenti táblázat).

A 2020-as európai tranzakciókat tekintve a legnagyobb értékű tranzakciók a bányászati – beleértve az olajipart és gázipart is – szektorban valósultak meg, 14,1 milliárd euró összértékben.

A tranzakciószámot nézve az ingatlanpiac és az építőipar áll az európai rangsor második helyén, értékben pedig ez a szektor a harmadik helyen szerepel.

A hazai cégvásárlási piac alakulása 2020-ban

A hazai M&A piacon is visszaesést tapasztalhatunk a 2020-as évben, a cégvásárlási tranzakciók száma kevesebb mint felére, 57 százalékkal csökkent, míg a tranzakciók összértéke 71 százalékkal maradt el a 2019-es évhez képest.

A 2020-as év legaktívabb hazai M&A piacai

1. Ingatlan- és építőipari piac

A két legnagyobb ügylet a New York Palace Hotel, illetve a Goodman Group logisztikai ingatlanjainak értékesítése volt.

A logisztikai ingatlanok iránti általános kereslet emelkedett Magyarországon 2020-ban. Ez a szegmens volt a hazai ingatlanpiac egyetlen olyan részpiaca, amelynek teljesítménye nőtt a 2019-es értékekhez képest. Több mint kétszer akkora logisztikai ingatlanterület értékesítésével és a legalacsonyabb, 2 százalékos üresedési rátával (vs irodapiac 9 százalék, Q4 2020).

2. Mezőgazdaság és élelmiszeripar

A 2019. szeptember és 2020. szeptember közötti időszakot vizsgálva kiemelkedő (11,8 mrd Ft) értékű tranzakciót (belső tulajdonosi átrendeződés) bonyolított az Agrofeed Kft., a hazai és európai piac egyik legjelentősebb premix és takarmánykiegészítő gyártója, illetve a baromfihús feldolgozással foglalkozó Gallicoop Zrt., amely megközelítőleg 9 mrd Ft-ért cserélhet gazdát. Utóbbi tranzakcióhoz még a Gazdasági Versenyhivatal engedélye szükséges.

A gyorsfagyasztott húskészítményeket gyártó Marnevall Zrt., illetve a baromfitenyésztést végző NAGISZ Zrt. esetében is átrendeződött a tulajdonosi kör a 2020-as évben.

3. Telekommunikációs és IT szektor

Az IT- és telekommunikációs szektor a pandémiának köszönhetően még inkább felértékelődött 2020-ban M&A szempontból. Európai viszonylatban 11 százalékos volt a növekedés a tranzakciók számában 2019-hez képest. Több jelentősebb tranzakció is történt a szektorban:

Az egyesült államokbeli Splice megvásárolta a 2013-ban Kápolnásnyékről indult Superpowered nevű, hangtechnológiával foglalkozó IT-társaságot.

A szervezeten belüli átrendeződések is gyakoriak voltak a 2020-as évben. Az IT tanácsadási szektorbeli Stratis Kft. esetében a cégalapító tulajdonrészének 30 százalékát értékesítette, becslés szerint 600 millió Ft értéken a menedzsment részére.

A 2021-es évre az elemzők az M&A piac újjáéledését vetítik előre, visszatérve ezzel a 2019-es tranzakciós számokhoz és értékekhez. Várakozások szerint mind a magántőkealapok, mind pedig a szakmai befektetők jelentős befektetendő forrásokat halmoztak fel az elmúlt másfél év során, így a válságot követően kiélezett verseny indulhat el az ideális befektetési célpontok iránt.

A bejegyzés szerzője Almási Levente, az RSM Hungary M&A, cégértékelési és  vállalatfinanszírozási üzletágának vezetője. Az RSM Blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

A BYD és az Ayvens együttműködik az európai elektromos átállás folyamatában

Szándéknyilatkozatot írt alá a BYD kínai elektromosjármű-gyártó és az Ayvens nemzetközi flottakezelő szolgáltató arról, hogy együttműködnek az új energiákkal hajtott személyautók és könnyű haszonjárművek terjesztésének érdekében az európai piacon – tájékoztatta a BYD PR Hungary szerdán közleményben.

2024. július 5.

KSH: 5,2 százalékkal csökkent az ipari termelés

Májusban az ipari termelés volumene 5,2, munkanaphatástól megtisztítva 4,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. 2024. májusban az export euróban számított értéke 8,8, míg az importé 9,0 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól.