Csökkent a szociális szövetkezetek száma


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jelentősen visszaesett az új szociális szövetkezetek száma, a régiek közül sok megszűnt, vagy gazdaságilag inaktív. Tavaly 3012 szociális szövetkezet működött az országban, míg 2017-ben 3183 – közölte az Opten céginformációs szolgáltató.

A 2016-ban életre hívott vállalkozási forma célja – a hagyományos profitszerzésen felül – a szövetkezeti tagok oktatási, kulturális, szociális, foglalkoztatási stb. közösségi igényeinek kielégítése. Működésük középpontjában elsősorban a hátrányos helyzetű csoportok (inaktívak, romák, fogyatékkal élők) segítése áll.

Az Opten adataiból kiderül: míg 2015-2016-ban évente közel 500 új szociális szövetkezetet jegyeztek be, addig 2017-ben már csak 304-et, tavaly pedig mindössze 50-et. Ezzel párhuzamosan megugrott a megszűnések száma, 2018-ban már 327 szociális szövetkezet „húzta le a rolót”.

A szociális szövetkezetek árbevétele évről-évre egyenletesen emelkedik, 2017-ben már 27 milliárd forint felett járt. A tavalyi adatok még nem állnak rendelkezésre.

2017-ben 97 projektjükre több mint 4,288 milliárd forint támogatást nyertek, ami akkori árbevételük 15,6 százalékát tette ki, tavaly pedig 95 nyertes projektre 3,694 milliárd forint támogatást szereztek.

Az uniós pályázati források mindig jelentős részét tették ki a szociális szövetkezetek árbevételének. Ennek oka, hogy kevés tőkével és zömmel hátrányos helyzetű csoportokhoz tartozó szövetkezeti tagokkal működnek, így a banki hitelezés többségük számára elérhetetlen vagy túl költséges – mutat rá az Opten.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Mabisz: megközelítette az egymilliót a szolgáltatás-finanszírozó egészségbiztosítással rendelkezők száma tavaly

Az üzleti alapú szolgáltatás-finanszírozó egészségbiztosítási szerződéssel, illetve az ilyen biztosítási védelemmel rendelkezők száma elérte a 947 ezret tavaly, a biztosítás által fedezett egészségügyi ellátások költsége pedig alig 20 milliárd forintról csaknem 27 milliárd forintra nőtt egy év alatt – közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) hétfőn.

2024. július 3.

Díjkorrekciók és új díjcsomagok a mobilszolgáltatások piacán

Az idei év igen jelentős átrendeződést hozott a mobilszolgáltatások piacán. Az év eleji kisebb-nagyobb mértékű roamingadatkeret-emeléseket követően március elejétől mindegyik jelentős mobilszolgáltató inflációkövető díjkorrekciót vezetett be, majd alig egy-másfél hónapon belül sorra mindhárom szolgáltató teljesen megújította az előfizetéses mobiltelefon-díjcsomagjainak kínálatát, és többségében rövidesen lezárta vagy már bejelentette, hogy lezárja a korábban előfizethető, díjkorrekcióval megemelt havi díjú tarifacsomagjait.

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)