DIW: ingatag lábakon áll a német gazdaság


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ingatag lábakon áll a német gazdaság a DIW Berlin gazdaságkutató intézet elemzése szerint, amelyben kiemelték, hogy a gazdasági aktivitást jelenleg a lakossági kereslet tartja lendületben, továbbá, hogy a költségvetésből hosszú távú beruházási programot kellene indítani Németország termelési telephelyként vonzóbbá tételére.

A DIW Berlin (Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung) szerint a feldolgozóipari termelés jelentősen csökkent Németországban, jórészt a Brexit és a világkereskedelmi konfliktus által keltett bizonytalanságok miatt. Az okok azonban nem teljesen külföldi eredetűek: a német gazdaság kulcsfontosságú ágazata, az autógyártás a technológiai korszakváltás küszöbén az elektromos mobilitásra való átállás kihívásaival kell hogy megküzdjön, de emellett számos vállalat esetében felmerült már problémaként a németországi termelési telephely versenyképességének a megőrizhetősége is.

Németország versenyképessége termelési telephelyként a DIW megítélése szerint állami beruházások elmaradása miatt romlott az utóbbi években. A költségvetés 18 milliárd euróval növelte ugyan az infrastrukturális és oktatási beruházásokra 2021-ig szánt keretet, a német gazdaság növekedési potenciáljának erősítéséhez azonban hosszú távú beruházási programokra lenne szükség.

Rövid távon a lakossági kereslet tartja viszonylagos lendületben a német gazdaságot a DIW szerint. A jövedelmek növekednek, az infláció mérsékelt, a feldolgozóipari termelés csökkenése pedig egyelőre nem hagyott mély nyomot a foglalkoztatáson. A DIW ezért tartja az idei GDP-növekedésre tett 0,5 százalékos becslését.

Mivel a lakossági jövedelmek adócsökkentések és járulékos terhek enyhítése miatt jövőre is növekednek és ezzel együtt a belföldi fogyasztás is, valamint az exportmegrendelések növekedésének köszönhetően a feldolgozóipari termelés is újabb lendületet nyerhet, a DIW becslése szerint 2020-ban 1,2 százalékra, majd 2021-ben 1,4 százalékra emelkedik az éves GDP-növekedés Németországban.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 27.

2024. első három negyedévében a közép- és kelet európai befektetési volumen mintegy 24%-kal nőtt éves szinten

A közép- és kelet európai (CEE) befektetési volumen 2024 első három negyedévében elérte az 5 milliárd eurót, ami éves szinten 24%-os növekedést jelent. Ez összhangban áll az európai és globális piacok fellendülésével a 2023 utáni lassulást követően. Az év végi volumenek elérhetik a 7–7,5 milliárd eurót, ami még így is körülbelül 30%-kal marad el a 10 éves átlagtól – derül ki a Colliers legfrissebb „Q1-Q3 CEE Investment Scene” című regionális jelentéséből.

2024. november 27.

Félmillió alá csökkenhet a cégek száma

A társas vállalkozások száma két éve csökken, idén októberig közel 23 ezerrel lett kevesebb, és mára alig haladja meg a félmilliót. Az új cégek alapítása idén 20 ezer alatt maradt, ami közel ezerrel kevesebb, mint tavaly, míg a megszűnések száma közelíti a 30 ezret. Az új kényszertörlési és az előzmény nélküli felszámolási eljárások száma növekedett az előző évhez képes.

2024. november 27.

Az UniCredit Bank is áthárítja februártól a tranzakciós illeték emelését

Most közzétett hirdetménye szerint az átutalásokra, csoportos beszedésekre egy plusz díjat vezet be 2025. február 1-től az UniCredit Bank az Ikon Plusz számlacsomagjában, a megemelt pénzügyi tranzakciós illeték miatt. Az állami elvonás megemelkedésének dacára megmarad ugyanakkor a Mobil Aktív Plusz számla korlátlanul díjmentes átutalási lehetősége mobilapplikációval – értesült a BiztosDöntés.hu.