DIW: ingatag lábakon áll a német gazdaság


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ingatag lábakon áll a német gazdaság a DIW Berlin gazdaságkutató intézet elemzése szerint, amelyben kiemelték, hogy a gazdasági aktivitást jelenleg a lakossági kereslet tartja lendületben, továbbá, hogy a költségvetésből hosszú távú beruházási programot kellene indítani Németország termelési telephelyként vonzóbbá tételére.

A DIW Berlin (Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung) szerint a feldolgozóipari termelés jelentősen csökkent Németországban, jórészt a Brexit és a világkereskedelmi konfliktus által keltett bizonytalanságok miatt. Az okok azonban nem teljesen külföldi eredetűek: a német gazdaság kulcsfontosságú ágazata, az autógyártás a technológiai korszakváltás küszöbén az elektromos mobilitásra való átállás kihívásaival kell hogy megküzdjön, de emellett számos vállalat esetében felmerült már problémaként a németországi termelési telephely versenyképességének a megőrizhetősége is.

Németország versenyképessége termelési telephelyként a DIW megítélése szerint állami beruházások elmaradása miatt romlott az utóbbi években. A költségvetés 18 milliárd euróval növelte ugyan az infrastrukturális és oktatási beruházásokra 2021-ig szánt keretet, a német gazdaság növekedési potenciáljának erősítéséhez azonban hosszú távú beruházási programokra lenne szükség.

Rövid távon a lakossági kereslet tartja viszonylagos lendületben a német gazdaságot a DIW szerint. A jövedelmek növekednek, az infláció mérsékelt, a feldolgozóipari termelés csökkenése pedig egyelőre nem hagyott mély nyomot a foglalkoztatáson. A DIW ezért tartja az idei GDP-növekedésre tett 0,5 százalékos becslését.

Mivel a lakossági jövedelmek adócsökkentések és járulékos terhek enyhítése miatt jövőre is növekednek és ezzel együtt a belföldi fogyasztás is, valamint az exportmegrendelések növekedésének köszönhetően a feldolgozóipari termelés is újabb lendületet nyerhet, a DIW becslése szerint 2020-ban 1,2 százalékra, majd 2021-ben 1,4 százalékra emelkedik az éves GDP-növekedés Németországban.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.