Együttműködési megállapodást kötött az MNB a biztosítási alkuszok szövetségével


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hosszú távra szóló együttműködési megállapodást kötött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségével (FBAMSZ) – közölte az MNB pénteken.

Az együttműködést a biztosítási rendszer, valamint a biztosításközvetítői piac fejlesztésével indokolták. A közlemény szerint a megállapodás segítheti a piaci információk és tapasztalatok integrálását a felügyeletbe, illetve a felügyeleti elvárások közvetítését a piaci szereplőkhöz. A pénzügyi közvetítőrendszert övező közbizalom erősítése az MNB kiemelt feladatai közé tartozik, csakúgy, mint a fejlődő és versenyző pénzügyi szektor fenntartása – hangsúlyozták.

Az együttműködés keretében a FBAMSZ többek között véleményezheti a szabályozó dokumentumok tervezetét, a piacot segítő és formáló intézkedéseket, módszertanokat, ajánlásokat. A két intézmény az együttműködés során felmerülő szakmai és gyakorlati kérdések esetén konzultációkat kezdeményezhetnek. Az MNB és az FBAMSZ korábban is dolgozott már együtt olyan ügyeken, amelyek hatékonyabbá tették a piac működését, de a biztosítási piacon hasonló megállapodás még nem jött létre – olvasható a közleményben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.