Élénkül a pesti albérletpiac


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A felvételi eredmények publikálása után a budapesti gólyák közül több mint húszezren néznek albérlet vagy lakás után, ami megmozdíthatja a fővárosi lakáspiacot – közölte az Otthontérkép kutatása alapján az FHB.


A tapasztalatok szerint az egyetemisták és főiskolások számára az ár mellett a jó közlekedés, illetve az iskola közelsége a legfontosabb szempont, a harmadik a lakás komfortértéke. Gyakori, hogy több fiatal bérel közös lakást, megosztva így a költségeket. Ilyen esetekben az ingatlan beosztásában kedvező a több, önállóan megközelíthető szoba és esetleg az ehhez kapcsolódó saját fürdőszoba.

Az Otthontérkép adatai szerint Budapest belső városrészeiben, elsősorban az V., a VI. és a VII. kerületben négyzetméterenként 1500 és 000 forint között, illetve e fölött vannak a bérleti díjak. A közlemény szerint a fajlagos bérleti díjak ezekben a kerületekben kizárólag Buda frekventált területeitől maradnak el. A külső kerületek ugyanakkor jelentősen olcsóbbak, az adatok szerint négyzetméterenként 1200 forint alatti árával a IV. kerület a legolcsóbb.

Budapesten az egyetemisták lakásbérleteire az 50-90 ezer forintos bérleti díjak jellemzőek. Az adatok szerint a közös költség és a rezsi összege általában a bérleti díjon felül, annak mintegy harmadát teszi ki, azaz egy 90 ezer forintos bérlemény esetében körülbelül 20 ezer forintnyi energiaköltségre és 10 ezer forintnyi közös költségre lehet számítani. Jelentős eltéréseket lehet azonban tapasztalni a fűtés módjától, illetve az épület szerkezetétől és állapotától függően.

Az adásvételi piaccal szemben a bérlemények jellemzően felújítottak vagy új építésűek, többnyire összkomfortosak, de jelentős százalékban található közöttük dupla-, vagy luxus komfortfokozatú lakás is. A bérlemények jelentős részét bútorozottan adják ki – közölte az FHB.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Mabisz: megközelítette az egymilliót a szolgáltatás-finanszírozó egészségbiztosítással rendelkezők száma tavaly

Az üzleti alapú szolgáltatás-finanszírozó egészségbiztosítási szerződéssel, illetve az ilyen biztosítási védelemmel rendelkezők száma elérte a 947 ezret tavaly, a biztosítás által fedezett egészségügyi ellátások költsége pedig alig 20 milliárd forintról csaknem 27 milliárd forintra nőtt egy év alatt – közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) hétfőn.

2024. július 3.

Díjkorrekciók és új díjcsomagok a mobilszolgáltatások piacán

Az idei év igen jelentős átrendeződést hozott a mobilszolgáltatások piacán. Az év eleji kisebb-nagyobb mértékű roamingadatkeret-emeléseket követően március elejétől mindegyik jelentős mobilszolgáltató inflációkövető díjkorrekciót vezetett be, majd alig egy-másfél hónapon belül sorra mindhárom szolgáltató teljesen megújította az előfizetéses mobiltelefon-díjcsomagjainak kínálatát, és többségében rövidesen lezárta vagy már bejelentette, hogy lezárja a korábban előfizethető, díjkorrekcióval megemelt havi díjú tarifacsomagjait.

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)