Erősen indult az ingatlanpiac idén, tavaly még csökkentek az árak a fővárosban


Erősen indult az idei év az ingatlanpiacon; januárban országosan 8354 lakóingatlan cserélt tulajdonost, ami havi szinten 6 százalékos, éves összehasonlításban 43 százalékos bővülés – közölte a Duna House.

Duna House: erősen indította az évet az ingatlanpia

Az ingatlanközvetítő értékelése szerint az aktív évkezdet oka, hogy az új, bővülő otthonteremtési kedvezmények miatt sok adásvételt tavaly év végén elhalasztottak és sok tranzakciót tudatosan januárra készítettek elő. A másik magyarázat az alacsony bázis, összesítésük szerint 2023-ban január volt a leggyengébb hónap az ingatlanpiacon.

A Duna House várakozása szerint az idei első negyedévben „fokozódó ingatlanpiaccal” számolhatnak a lakásvásárlók és eladók egyaránt, amelyet a csökkenő kamatpálya tovább erősíthet.

A cégcsoport nemzetközi pénzügyi márkájának, a Credipassnak a hazsi adatai alapján a hitelpiacon az erős év vége után januárban tovább nőtt a lakáscélú jelzáloghitelek volumene. A becsült 73,5 milliárd forintos szerződéses összeg 80 százalékkal haladja meg az előző év azonos időszaki adatát.

Megjegyezték: a decemberben kifutott állami támogatások jelentősen erősíthetik a januári és a következő hónapok adatait. Az első negyedévben a hitelpiaci előrejelzések és a jelenleg indított ügyletek alapján már érződni fog az önkéntes kamatplafon és az új otthonteremtési támogatásokkal elérhető kedvező hitelkonstrukciók pozitív hatása. Ezzel növekedhet a hitelből vásárlók aktivitása és így a tranzakciószám is – írták.

Otthon Centrum: csökkentek a lakásárak Budapesten tavaly év végére

Minimális mértékben ugyan, de 2023 végére olcsóbbak lettek az új építésű lakások  Budapesten az előző negyedévhez képest – közölte az Otthon Centrum pénteken.

Az ingatlanközvetítő adatai szerint 0,2 százalékkal csökkentek az árak 2023 utolsó 3 hónapjában az előző negyedévhez képest, éves összevetésben ugyanakkor 3,3 százalékkal emelkedtek, bár ez is alacsonyabb, mint az eddigi áremelkedések. Az új építésű lakások négyzetméterenkénti ára már mindenütt meghaladta az 1 millió forintot Budapesten, az átlag 1,605 millió forint – írták.

A közlemény szerint a kerületek közötti különbség jelentős, a legdrágábbak majdnem háromszorosan haladják meg a legolcsóbbak átlagát. A listát továbbra is a belváros vezeti, de a II. kerület is meghaladja a 3 millió forintos szintet, a XII. kerület pedig majdnem elérte azt. A legolcsóbb a XXIII. kerület, de a külső pesti kerületekben és a XXII. kerületben sem haladja meg jelentősen a négyzetméterenkénti átlag az 1 millió forintot.

Az Otthon Centrum januári felmérése szerint Budapesten 337 beruházás keretében 24,8 ezer lakás épül, ez 9,1 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi harmadik negyedévben. A legtöbb projekt továbbra is a XIII. kerületben fut, a második helyet a III. kerület vette át a XI. kerülettől. Az elkezdett, de még meg nem hirdetett lakások aránya folyamatosan nő, vagyis úgy tűnik, az ingatlanfejlesztők inkább kivárnak az értékesítéssel – tették hozzá.

Forrás: MTI, Otthon Centrum sajtóanyaga


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

K&H: reálértéken nőhet a cégek árbevétele a következő egy évben

A következő egy évben reálértéken nőhet a cégek árbevétele, átlagosan 7,7 százalékos árbevétel-növekedést és 3,9 százalékos profitbővülést várnak a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások a K&H kkv bizalmi index 2024 első negyedéves felmérése alapján – közölte a bank.