Fiktív számlákkal játszott a repülőgépgyár


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Vádemelési javaslattal fejezte be egy Bács-Kiskun megyei repülőgépgyártó cég ügyvezetője ellen indított nyomozását a NAV Dél-alföldi Regionális Bűnügyi Igazgatósága. A vállalkozás a gyanú szerint csalással és más bűncselekményekkel 400 millió forintot meghaladó kárt okozott a magyar és az uniós költségvetésnek. A cég vagyonát lefoglalták, az ügyvezető akár tíz évet is kaphat.


Sárközi Alexandra, a hatóság bűnügyi szóvivője elmondta: a NAV pénzügyi nyomozói az üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntette, magánokirat- és közokirat-hamisítás bűntette miatt folytatott eljárás iratait kilenc emberrel szemben vádemelési javaslattal küldték meg a Bács-Kiskun Megyei Főügyészségre. Költségvetési csalás miatt a törvény akár tízévi szabadságvesztés kiszabását is lehetővé teszi. A cég gyanúsítottként kihallgatott ügyvezetőjét előzetes letartóztatásba helyezték.

A repülőgépgyártó kft. korábban különböző pályázatokat nyújtott be eszközparkjának, műszaki berendezéseinek és informatikai rendszerének fejlesztésére. A társaság pénzügyeiért felelős, 42 éves ügyvezető – egyebek mellett az elnyert pénz elszámolásához – összesen több mint egymilliárd forint értékű fiktív számlát állított be könyvelésébe. A fiktív számlák kiállítását egy kiskunhalasi férfi intézte, aki megtévesztésül a számlázó cégeket mások nevére íratta, továbbá kecskeméti és budaörsi személyek tulajdonában álló társaságokat is bevont az „üzletbe”.

Az ügyvezető a fejlesztések mellett sikeresen pályázott a munkavállalók oktatásának támogatására is. A pénz felhasználását igazoló dokumentumok szerint az alkalmazottak vállalati kooperációs, menedzsment, angol nyelv, valamint uniós értékesítési- és szolgáltatásfejlesztési képzést kaptak. Az eljárás során azonban kiderült: az oktatások megtörténtét igazoló felnőttképzési szerződések, számlák, jelenléti ívek, vizsga jegyzőkönyvek hamisak.

A társaság összesen 197 millió forint adót és 46 millió forint jogosulatlanul felvett állami támogatást csalt ki az államkasszából, az uniós költségvetésnek pedig további 162 millió forint kárt okozott. Mivel a törvény lehetővé teszi az okozott kár értékének háromszorosáig terjedően a cég vagyontárgyainak lefoglalását, a nyomozók az ingatlanokat, a repülőgépgyár gépsorait, készleteit, egyéb eszközeit lefoglalták mintegy 892 millió forint értékben, így biztosítva az összességében 400 millió forintot meghaladó kár megtérülését.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 10.

Növekszik a kínai vállalkozások jelenléte Magyarországon.

Magyarországon nőtt a kínai vállalkozások száma 2023-ban: az OPTEN legfrissebb adatai szerint közel 600 kínai tulajdonnal rendelkező cég működik hazánkban. Az árbevétel több mint háromszorosára nőtt a legutolsó elérhető pénzügyi adatok alapján, míg a feldolgozóipar és az építőipar egyre meghatározóbb szerepet játszik a kínai cégek tevékenységében.

2024. május 10.

Az üzemanyagok és az élelmiszerek gyorsították az inflációt áprilisban

Az éves fogyasztóiár-index áprilisban 0,1 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az üzemanyagok 0,3 százalékponttal, az élelmiszerek 0,2 százalékponttal járultak hozzá az infláció emelkedéséhez, amelyet részben ellensúlyozott az iparcikkek 0,3 százalékpont erejű inflációt csökkentő hatása – állapította meg a legfrissebb statisztikai adatokhoz fűzött pénteki elemzésében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).