Januárban megszűnik a hiteltörlesztési moratórium


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kormány nem hosszabbítja meg a fizetési moratórium év végével lejáró hatályát – jelentette be keddi közleményében Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter.

A moratóriumban lévők száma ugyanis jelentősen lecsökkent: az egyre nagyobb számban kilépő ügyfelek miatt 2022. augusztusra már csak a vállalati hitelek mindössze 1 százaléka, a lakossági hiteleknek pedig csak 3 százaléka vett részt a célzott fizetési moratóriumban, és azóta ez tovább csökkent.

Nagy Márton ismertette: döntése során a kormány mérlegelte, hogy a kamatstop – amely 350 ezer családot és 60 ezer vállalkozást érint – már megfelelő védelemmel szolgál, így a fizetési moratórium fenntartása nem indokolt.

A gazdaságfejlesztési miniszter tájékoztatott arról is, hogy a lakosság és a vállalkozások megvédését, valamint a szankciók okozta gazdasági és inflációs helyzetet szem előtt tartva a kormány úgy döntött, hogy jogszabályban garantálja, hogy a moratórium kivezetése ellenére az ügyfelek által fizetendő havi törlesztőrészlet 2023 januárjától ne emelkedhessen a moratóriumban való részvétel során felhalmozódó kamatok és díjak miatt. A kabinet rögzítette azt is, hogy a tartozás visszafizetése a futamidő meghosszabbításával valósulhat meg.

Közleményében a miniszter ismét kitért arra, hogy a kormány továbbra is mindent megtesz a családok és a vállalkozások megvédése érdekében, már 11 intézkedésből áll a szankciók elleni védelmi vonal. „Támogatjuk az energiaintenzív vállalkozásokat, Gyármentő Programot hirdettünk, rendkívül kedvezményes hiteleket biztosítunk a Széchenyi Kártya Programon keresztül, továbbá a kkv-kra is kiterjesztettük a kamatstopot. A családokat pedig a rezsicsökkentés, a kamatstop, az élelmiszerárstop és a diákhitelekre kiterjesztett kamatstop védi” – sorolta Nagy Márton.

A miniszter felidézte: a koronavírus világjárvány negatív gazdasági hatásainak mérséklése érdekében a kormány számos intézkedést hozott a háztartások és a vállalkozások megvédése, terheik csökkentése érdekében. Az első ilyen intézkedések egyike volt az átmeneti fizetési moratórium 2020. márciusi bevezetése, amely valamennyi lakossági és a vállalati ügyfélre egyaránt vonatkozott.

A moratóriumot a kormány kezdetben 2020. vége helyett előbb 2021 júniusa, majd októbere végéig hosszabbította meg. A járványhelyzet gazdasági hatásainak enyhülésével párhuzamosan, 2021. novembertől a törlesztési moratórium célzottan, már csak egyes kiemelten sérülékeny társadalmi csoportok (nyugdíjasok, gyermeket váró és nevelő adósok, közfoglalkoztatottak, illetve azok, akiknek a járvány hatására csökkent a jövedelmük), valamint pénzügyi nehézséggel küzdő vállalkozások (árbevételük legalább 25 százalékkal csökkent az előző évhez képest) számára maradt elérhető, amennyiben nyilatkoztak rászorultságuk indokoltságáról előbb 2021. október végéig, majd 2022. július végéig – emlékeztetett közleményében a gazdaságfejlesztési miniszter.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. december 11.

Budapest, egészségügyi innováció, startup verseny

A múlt héten egy napon át Budapest lett az egészségügyi innováció európai fellegvára, amikor közel 50 ígéretes vállalkozás mérette meg magát az EIT Health InnoStars programjának nagydöntőjén a kontinens legizgalmasabb egészségügyi startupjai közül. Az eseményen nemcsak a gyógyítás jövőjét potenciálisan átformáló újítások mutatkoztak be, de újfent világossá vált az is, hogy a magyar főváros kiemelt szerepet játszik az európai egészségügyi innováció fejlődésében. A versenyen öt úttörő magyar startup is lehetőséget kapott, hogy bemutassa megoldásait, és kapcsolatokat építsen jövőbeli együttműködésekhez.

2024. december 11.

A tavalyinál több mint 6 százalékkal többen váltottak kötelező gépjármű-felelősségi biztosítást

A Netrisk adatai szerint növekedéssel zárult az idei kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kampány, a társaságnál mintegy 29 ezer tulajdonos, vagy üzembentartó kötött új kötelezőt biztosítást, ami bő 6 százalékos bővülés a tavalyi kampányhoz képest, a biztosítást váltók átlagban több mint 18 ezer forintot spórolnak jövőre az új szerződésükkel – közölte a biztosítási portál.

2024. december 10.

Ingatlan.com: lassult a lakások drágulása novemberben

Novemberben 0,1 százalékkal drágultak a lakások az egy hónappal korábbihoz képest, míg októberben 2,8 százalékos volt a havi szintű országos áremelkedés az ingatlan.com legfrissebb lakásárindexe szerint.