Ingatlan.com: a fővárosban megtorpant a használtlakás-piac


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A fővárosban megtorpant a használtlakás-piac, ugyanis az első félévben 9941 használt lakás talált gazdára, ami éves összevetésben 46 százalékos visszaesés, ez a folyamat vidéken is érzékelhető, a megyeszékhelyeken több mint 30 százalékkal csökkent a lakásforgalom – közölte az Ingatlan.com kedden.

Az ingatlanhirdetési portál elemzésében a saját adatait és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Lakáspiaci árak, lakásárindex, 2019. II. negyedév című Statisztikai Tükör eredményeit használta fel, az adatok a KSH számainak frissítése esetén még változhatnak.

A közlemény szerint a megtorpanás az árakon is látható: Budapesten a használt lakások átlagos négyzetméterára októberben 720 ezer forint volt, ami lényegében stagnálást jelent a szeptemberi 717 ezer, illetve a májusi 712 ezer forinthoz képest. Az októberi adat az előző év azonos időszakához viszonyítva azonban 18 százalékos drágulásnak felel meg.

A közlemény idézte Balogh Lászlót, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértőjét, aki jelezte a budapesti lakáspiacról részben az új, magas hozamú államkötvény nyári megjelenése miatt a befektetési célú vásárlók egy része eltűnt. Az árak stagnálása a saját célra vásárlóknak kedvezhet, ezáltal nőhet a mozgásterük egy-egy alku esetén. Ugyanakkor kiemelte, hogy árcsökkenésre még nem lehet számítani, a legfrissebb adatok alapján is inkább az látszik, hogy elérték a plafont, és tetőztek a budapesti használt lakások árai.

A fővárossal ellentétben több vidéki nagyvárosban folytatódott a drágulás, példaként Debrecent és Győrt említették, előbbinél májushoz képest 3 százalékkal 471 ezer forintra, utóbbinál 5 százalékkal 432 ezer forintra nőtt a használt lakások átlagos négyzetméterára a kínálati piacon.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 8.

Az egészségügyi szektor növekedésére számít a DLA Piper

Az egészségügyi szektor döntéshozóinak 95 százaléka a bevételek növekedésére számít 2024-re vonatkozóan, ugyanakkor olyan, más ágazatokban domináns trendek, mint az ESG és az AI egyelőre nem szerepelnek a prioritási listák élén – derül ki a DLA Piper által publikált globális riportból. A DLA Piper Hungary szakértői jogi és pénzügyi szempontból azonosították az egészségipar fejlődésének mozgatórugóit, valamint aktuális kihívásait a Life Sciences Index 2024 felmérés alapján.

2024. július 8.

Sokkal nagyobb inflációt érzékelnek a fiatalok, mint amit a KSH mér

Továbbra is a ténylegesnél jóval magasabb inflációt érzékelnek a fiatalok a K&H ifjúsági index szerint. A második negyedévben átlagosan 18 százalékos drágulásról számoltak be, ami nem mutat jelentős változást az első negyedéves felmérésben szereplő 19 százalékos átlaghoz képest, ugyanakkor jóval meghaladja a hivatalos statisztikákban szereplő májusi 4 százalékos áremelkedést.